Leczenie nietrzymania moczu u kobiet taśmą TVT

TVT to tzw. technika slingu załonowego, której atutem jest prostota wykonania oraz efektywność w terapii nietrzymania moczu. Metoda ta powstała w połowie lat 90-tych ostatniego stulecia jako mało inwazyjna technika, stworzona na fundamentach Teorii Integralnej Petrosa i Ulmstena, czyli teorii, która zakładała, iż przyczyną problemów kobiet z NTM oraz niestabilności wypieracza jest pierwotny defekt anatomiczny pochwy.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Według publikacji  dr n. med. Tomasza Rechbergera, zamieszczonej w Przewodniku Lekarskim, pod tytułem „Nowości w diagnostyce i leczeniu zabiegowym nietrzymania moczu u kobiet”, nietrzymanie moczu to z definicji sytuacja, gdy następuje niekontrolowana utrata moczu, czyli jego wypływ niezależny od naszej woli.  Złożony charakter  tej dolegliwości  określa nietrzymanie moczu, czyli tzw. NTM  jako objaw, a nie jednostkę chorobową. 

Według danych, zamieszczonych w w/w artykule, nietrzymanie moczu występuje u kobiet zwłaszcza w okresie menopauzy: 33% badanych kobiet w wieku menopauzalnym, tj. około pięćdziesiątego roku życia, cierpi na objawy NTM. Analizie w artykule zostały poddane wyniki 14 przeprowadzonych badań, według których u 50 % badanych kobiet dominuje postać wysiłkowa nietrzymania moczu.

Umów się na
konsultację ginekologiczną

ze zniżką 75 zł
i dowiedz się więcej
o metodach antykoncepcji

Terapia wysiłkowego nietrzymania moczu obejmuje najpierw leczenie zachowawcze, czyli metody takie jak Biofeedback, farmakoterapia i elektrostymulacja. Gdy jednak wymienione techniki okazują się  niewystarczające, stosowane są wówczas zabiegi chirurgiczne, aby przywrócić pacjentce sprawność mięśni dna miednicy, które są odpowiedzialne za prawidłową mikcję.

Taśma TVT jako skuteczna technika w leczeniu NTM u kobiet

Według danych prof. Tomasza Rechbergera, zamieszczonych publikacji „Leczenie operacyjne nietrzymania moczu u kobiet – aktualne trendy”, technika TVT , czyli z ang. Tension Free Vaginal Tape, okazała się przełomem w leczeniu wysiłkowej oraz mieszanej postaci NTM u kobiet.

Dobre wyniki dotychczas stosowanych metod chirurgicznych spowodowały pojawienie się wielu rodzajów taśm TVT: obecnie na świecie stosowanych jest około 20 rodzajów zestawów chirurgicznych, które wykorzystują podstawowe reguły techniki TVT. W Polsce w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu najczęściej stosowane są techniki TVT i TVS. Metody te różnią się rodzajem stosowanej taśmy polipropylenowej, która jest umieszczana precyzyjnie pod cewką moczową. W opisywanej technice TVT używana jest taśma monofilamentowa, różna jest także elastyczność użytej taśmy, a także średnica przestrzeni, która znajduje się pomiędzy włóknami polipropylenu.

W kwestii skuteczności, według informacji zawartych w przytoczonym wyżej artykule, leczenie nietrzymania moczu u kobiet  w badanej grupie nie spowodowało wystąpienia powikłań. Badaniem objęto 190 pacjentek, podzielonych na dwie grupy, u których stwierdzono NTM  w postaci wysiłkowej. Zastosowano identyczną profilaktykę około operacyjną i  po dwóch latach od zabiegu określono jego skuteczność, przy czym u jednej grupy pacjentek zastosowano TVT a u drugiej TVS. Zabieg leczenia NTM metodą TVT jest również polecany ze względu na łatwość zastosowania taśm oraz  bardzo niski wskaźnik powikłań pooperacyjnych, a także pozytywne wyniki kliniczne.

Źródła: "Nowości w diagnostyce i leczeniu nietrzymania moczu u kobiet”, prof. Tomasz Echberger, Przewodnik Lekarski 2/2007; "Leczenie operacyjne nietrzymania moczu u kobiet- aktualne trendy", prof. Tomasz Echberger, Przegląd Urologiczny 2007/1

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

suchyporanek 7 lata temu

Dzień dobry, moczenie nocne to choroba, która niestety bardzo często jest bagatelizowana przez rodziców. Wiele dzieci z niej nie wyrasta i potrzebna jest pomoc specjalistyczna. Nieleczona choroba staje się obciążeniem nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Odpowiedz

jk 7 lata temu

Przy problemie moczenia nocnego konsultacja z lekarzem jest bardzo ważna, ponieważ powodów moczenia nocnego może być wiele. Zapraszam do pytań zadawanych przez rodziców których dzieci ten problem dotyczy. Jeśli pojawią się jakies pytania, chętnie na nie odpowiem. Odpowiedz

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet z wykorzystaniem minisystemu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…