Leczenie ortopedyczne w ramach prywatnej i państwowej opieki zdrowotnej

Leczenie ortopedyczne w ramach prywatnej i państwowej opieki zdrowotnej

Prywatna opieka ortopedyczna jest kosztowna, natomiast wiele nowatorskich metod leczenia nie jest dostępnych w ramach państwowych świadczeń, dlatego wielu pacjentów traktuje ofertę niepublicznych gabinetów i klinik jako uzupełnienie dla leczenia ortopedycznego, realizowanego z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. To chyba najrozsądniejsze wyjście, gdyż wówczas pacjenci mają zagwarantowane darmowe badania czy wizyty kontrolne, jednocześnie nie tracąc dostępu do usług medycznych, zarezerwowanych tylko dla prywatnej opieki zdrowotnej.

Niestety, ortopeda nie znajduje się, obok ginekologa, stomatologa czy onkologa, na liście specjalistów, do których możemy udać się, nie mając skierowania.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Leczenie ortopedyczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia musimy więc rozpocząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi nam skierowanie, które może przyjmować dwie formy: prośbę o jednorazową konsultację lub prośbę o przejęcie leczenia. W pierwszym przypadku każdorazowa wizyta będzie wymagać kolejnego skierowania.

Jakie świadczenia ortopedyczne realizowane są w ramach NFZ?

Pierwszym krokiem do leczenia ortopedycznego w ramach NFZ jest uzyskanie skierowania do specjalisty ortopedii

Kiedy już otrzymamy skierowanie, musimy zapisać się na wizytę. Czas oczekiwania na konsultację u ortopedy nie jest wydłużony, zwykle czeka się około 2-3 tygodni, chociaż zdarzają się przypadki, że na wizytę u najbardziej obleganych lekarzy musimy poczekać nawet kilka miesięcy. USG ortopedyczne wykonywane jest standardowo w ramach konsultacji, jednak wiele zależy przede wszystkim od wyposażenia kliniki. Bardziej nowoczesne placówki oddają sprzęt do dyspozycji lekarza niemal na czas każdej wizyty, aby pacjent nie musiał się powtórnie zapisywać na samo badanie, jednak nadal nie jest to standardem.

Świadczenia ortopedyczne w ramach NFZ obejmują diagnostykę oraz leczenie zmian pourazowych narządu ruchu i kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych stawów oraz wad postawy. Ponadto pacjenci państwowych placówek są diagnozowani pod kątem między innymi chorób mięśni i ścięgien, wad i deformacji układu mięśniowo-szkieletowego czy zespołów bólowych i przeciążeniowych. Lekarze w ramach państwowej opieki przeprowadzają kwalifikacje do leczenia operacyjnego, między innymi do protezoplastyki stawów, stabilizacji kręgosłupa czy zabiegów rekonstrukcyjnych. A jak jest z samym leczeniem?

Jaki jest czas oczekiwania na zabieg w ramach państwowej opieki zdrowotnej?

Na zabiegi endoprotezoplastyki stawów trzeba czekać średnio dwa lata

Kiedy już zostaniemy zakwalifikowani do leczenia operacyjnego, musimy wpisać się na listę oczekujących. Lekarz określa, czy potrzebujemy pilnego leczenia, czy jesteśmy „przypadkiem stabilnym” i możemy trafić do normalnej kolejki. Średni czas oczekiwania na endoprotezę wynosi około 2 lat, jeśli uda nam się znaleźć placówkę, która wyznaczy nam termin za 9-12 miesięcy – możemy mówić o dużym sukcesie, gdyż zwykle dłużej czekają nawet pacjenci zakwalifikowani jako „przypadek pilny”. Na Podkarpaciu czeka się 4 lata, chociaż w szpitalu w Nowym Targu tyle poczekamy na operację, mając skierowanie w trybie pilnym. „Dziennik Kłodzki” w 2015 roku informował o pacjentce, która na endoprotezę biodra miała czekać… 13 lat.

Wiele nowatorskich metod leczenia ortopedycznego jest niedostępnych w ramach NFZ. Według najnowszych badań szansą dla chorych cierpiących z powodu zwyrodnień stawów są komórki macierzyste, jednak terapia nie jest refundowana, a jej koszt przewyższa możliwości wielu pacjentów, gdyż za leczenie trzeba zapłacić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Również wiele nowatorskich operacji kręgosłupa nie jest wykonywane w ramach refundowanego leczenia ortodontycznego. Niestety, państwowa służba zdrowia często korzysta z przestarzałych technologii. Współczesna medycyna znajduje mniej inwazyjne rozwiązania, tymczasem w polskich szpitalach nadal wysyła się pacjentów na blok operacyjny. Czasem nawet kilka razy, chociaż problem zdrowotny mógł być rozwiązany w trakcie jednego zabiegu. Lekarze narzekają, że Narodowy Fundusz Zdrowia wycenia zabiegi chirurgiczne z zakresu ortopedii dużo poniżej ich realnych kosztów, co znajduje swoje odzwierciedlenie w jakości stosowanych w czasie operacji implantów i wykorzystywanego sprzętu medycznego, dlatego wiele klinik zrezygnowało ze współpracy z NFZ.

Endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Wiele nowoczesnych terapii ortopedycznych, w tym z zastosowaniem komórek macierzystych, nie jest finansowanych w ramach NFZ

Jak już wspomniano, leczenie ortopedyczne w ramach prywatnej opieki zdrowotnej nie należy do najtańszych. I tak za artroskopię stawu kolanowego musimy zapłacić około 4 tysięcy zł, za rekonstrukcję zerwanego wiązadła – od 10 nawet do 15 tysięcy zł, a za endoprotezę całkowitą stawu biodrowego – od 15 do 30 tysięcy zł. Alternatywą są długie lata oczekiwania na zabieg w ramach świadczeń refundowanych przez NFZ.

Dodaj komentarz

Czym jest endoproteza stawu kolanowego?

Czym jest endoproteza stawu kolanowego?

Istnieje ponad 150 rodzajów protez stawu kolanowego. Stosowane w nich materiały muszą być biokompatybilne, powinny w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego odwzorowywać zakres ruchomości stawu i zachować jak największą odporność na... więcej »

Życie z protezą stawu kolanowego

Życie z protezą stawu kolanowego

Wykonanie plastyki stawu kolanowego rozważa się, gdy zniszczenia w jego obrębie są bardzo duże, a występujące objawy znacznie nasilone. Zabieg zmniejsza dolegliwości bólowe, umożliwia poprawę ruchomości w obrębie operowanej kończyny - te... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.