Leczenie otyłości - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii leczenie otyłości z najciekawszymi informacjami na temat leczenia oraz o lekarzach ze specjalizacją: anestezjolog, bariatra

Balon w żołądku sposobem na szczupłą sylwetkę

Balon żołądkowy to obecnie jedna z najczęściej wybieranych metod zabiegowego leczenia nadwagi i otyłości. Ma zastosowanie u tych osób, u których inne metody leczenia – dieta, zwiększona ilość ruchu i farmakoterapia – nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a jednocześnie waga pacjenta nie kwalifikuje go do bardziej inwazyjnego leczenia operacyjnego. Balon do żołądka zakłada się stosunkowo prosto, łatwo się go też usuwa, a pomiędzy tymi zabiegami stanowi on istotne wsparcie w walce o zdrowie i szczupłą sylwetkę. więcej »

Otyłość? Pomoże opaska na żołądek

W XXI wieku otyłość to coraz poważniejszy problem – nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Otyłość sama w sobie jest chorobą, a do tego przyczynia się do rozwoju wielu innych schorzeń, w tym cukrzycy typu II i nadciśnienia tętniczego, nadmiar kilogramów obciąża też nasz układ kostny. Na każdym etapie otyłość można skutecznie leczyć - specjalizuje się w tym bariatria. Obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod zabiegowego leczenia otyłości jest opaskowanie żołądka. więcej »

Balon żołądkowy: małoinwazyjny zabieg bariatryczny

Statystyki nie pozostawiają złudzeń: Polacy są coraz bardziej otyli. Obecnie niemal połowa mieszkańców naszego kraju zmaga się z nadwagą i otyłością, a coroczne raporty wskazują, że problem narasta. Ponieważ dieta i ćwiczenia czasem zawodzą, wciąż trwają prace nad nowymi metodami leczenia otyłości. Coraz popularniejsze stają się też zabiegowe techniki walki z nadmiarem kilogramów, wśród nich małoinwazyjny zabieg balonikowania żołądka. więcej »

Balon żołądkowy - tylko środek do celu

Implantacja balonu żołądkowego stanowi coraz popularniejszą technikę leczenia nadwagi i otyłości: jest skuteczniejsza niż sama dieta i ćwiczenia, a przy tym znacznie mniej inwazyjna niż klasyczne operacje bariatryczne i w pełni odwracalna. Warto jednak pamiętać, że samo wprowadzenie balonu do żołądka to nie wszystko: dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów niezbędne jest zaangażowanie pacjenta w proces utraty wagi. więcej »

Chirurgia bariatryczna coraz bardziej potrzebna – także w Polsce

Nadwaga i otyłość powoli stają się prawdziwą plagą, dotykającą praktycznie wszystkie kraje rozwijające się i rozwinięte. Nie bez powodu otyłość nazywana jest epidemią XXI wieku: osób z nadmiarem kilogramów systematycznie przybywa w każdej grupie wiekowej, w tym także wśród dzieci. więcej »

Czym jest chirurgia bariatryczna i jakie są jej cele?

Według danych World Obesity Federation, zebranych w latach 2003-2007, w Polsce otyłość występowała u ponad 20% kobiet i u podobnego odsetka mężczyzn. Obecnie prawdopodobnie zakres problemu jest jeszcze szerszy: związane jest to m.in. z szybkim trybem życia, brakiem aktywności ruchowej oraz nieodpowiednim, często spożywanym w pośpiechu jedzeniem. Przy bardzo nasilonej otyłości ratunkiem dla niektórych pacjentów mogą być zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej: dziedziny, której początki datuje się na drugą połowę XX wieku. więcej »

Życie po zabiegu mankietowej resekcji żołądka

Mankietowa resekcja żołądka to zabieg z zakresu chirurgii bariatrycznej, który jest obecnie wykonywany coraz częściej. Usunięcie części narządu trawiącego sprawia, że w łatwiejszy sposób dochodzi do utraty kilogramów u otyłych pacjentów. Zabieg wiąże się jednak z dokonaniem modyfikacji anatomii organizmu, która ma wpływ na dalsze życie pacjenta. Aby uzyskać efekty leczenia, konieczne jest przestrzeganie kilku zaleceń. Z całą pewnością należy przyznać, iż rękawowa resekcja żołądka znacząco zmienia życie pacjentów - i to z reguły na lepsze. więcej »

Opaska żołądkowa LAP-BAND AP

Opaska żołądkowa Lap-Band to minimalnie inwazyjna metoda leczenia otyłości o udokumentowanej wieloletnimi badaniami klinicznymi skuteczności i bezpieczeństwie. W połączeniu ze zmianą nawyków żywieniowych oraz utrzymaniem odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej, umożliwia redukcję masy ciała nawet o 50% w ciągu roku od przeprowadzenia zabiegu. więcej »

Jakie są wskazania do zabiegu plikacji żołądka

W chirurgii bariatrycznej zabiegi koncentrują się na dokonywaniu zmian w obrębie różnych narządów, należących do układu pokarmowego. W przypadku żołądka jednym ze sposobów leczenia otyłości jest wykonanie operacji jego plikacji. Zabieg jest stosunkowo prosty technicznie, poza tym jedną z jego zalet jest fakt, że w jego trakcie nie ulegają usunięciu fragmenty narządu. U jakich pacjentów możliwe jest wykonanie plikacji żołądka? więcej »

Balonikowanie żołądka - czy zabieg można wykonać u pacjenta w każdym wieku?

Rosnący we współczesnym świecie problem nadwagi i otyłości sprawił, że konieczne stało się opracowanie nowoczesnych metod leczenia tego schorzenia. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) szacuje, że w roku 2014 na otyłość cierpiało 13% populacji ludzi dorosłych na całym świecie. Niska skuteczność metod zachowawczych w leczeniu otyłości u niektórych pacjentów sprawiła, że na popularności zyskiwać zaczęły takie zabiegi, jak balonikowanie żołądka. więcej »