Leczenie przykurczu palców stopy w chorobie Dupuytrena

Choroba Dupuytrena to deformacja palców, polegająca na ich przykurczu zgięciowym. Zwykle występuje po 4. dekadzie życia, jest niebolesna, postępuje powoli. Typowym leczeniem jest operacja, aczkolwiek dostępny jest już preparat enzymatyczny kolagenazy, Xiapex - pozwalający na zachowawcze leczenie tego schorzenia.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Choroba Dupuytrena została nazwana od nazwiska francuskiego lekarza, który jako pierwszy w 1831 roku opisał deformację ręki, spowodowaną bliznowaceniem rozcięgna i wciągnięciem zginaczy palców. Często stosowaną nazwą zamienną jest właśnie przykurcz Dupuytrena. W medycznej klasyfikacji należy ona do fibromatoz - chorób, polegających na nadmiernym włóknieniu struktur powięziowych. Fibromatozy mają charakter łagodny i przewlekle postępujący, lecz niekiedy proces może przybierać postać agresywną, charakteryzującą się szybkim narastaniem zmian chorobowych i tendencją do powstawania wznów miejscowych po zastosowanym leczeniu.

Jak podają Hindoch, McGrouther i Bayat w pracy "Epidemiological evaluation of Dupuytren's disease incidence and prevalence rates in relation to etiology. Hand", przykurcz Dupuytrena występuje siedmiokrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Choroba jest uwarunkowana genetycznie, dotyczy prawie wyłącznie rasy białej, zwłaszcza Skandynawów (bywa nazywana “chorobą Wikingów”). Z tego powodu nie jest to też rzadkie schorzenie w Polsce: według autorów pracy "Współistnienie choroby Ledderhose’a z przykurczem Dupuytrena", cierpi na nią około 2% dorosłych Polaków. Do zidentyfikowanych czynników ryzyka, mogących powodować rozwój przykurczu należą cukrzyca, hipercholesterolemia i padaczka, a także palenie tytoniu, spożywanie alkoholu oraz uraz. U 30% pacjentów choroba może występować rodzinnie i dotyczyć obu stóp. Choroba ta postępuje z wiekiem, jej przebieg i szybkość jest zmienna, objawy najczęściej doskwierają pacjentom po 40-tym roku życia. Typowe objawy to utrudnione wyprostowanie palców. W przebiegu przykurczu mogą występować objawy towarzyszące, jak obniżenie czucia w obrębie opuszek palców i zaburzenia ukrwienia.

Leczenie przykurczu Dupuytrena w obrębie palców stopy

W zależności od postępu, chorobę Dupuytrena dzieli się na stadia - leczenie operacyjne wskazane jest dopiero w stadiach zaawansowanych. Podstawą rozpoznania jest badanie fizykalne, w którym stwierdza się twarde, guzowate, nieruchome, niebolesne twory podskórne na podeszwowej powierzchni stóp, najczęściej od ich strony wewnętrznej. Skóra ponad tymi guzami nie jest przesuwalna. Badanie można uzupełnić o USG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Co trzecia Polka rezygnuje z antykoncepcji
Odbierz
voucher -75zł

na wizytę antykoncepcyjną
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł

Dotychczasowe leczenie przykurczu Dupuytrena jest najczęściej operacyjne i polega na usunięciu patologicznej tkanki - wycięciu rozcięgna podeszwowego. Co ważne, leczenie operacyjnie nie wyklucza jednak nawrotu choroby już po 12 miesiącach. Jak podają van der Veer, Hamburg, de Gast i Niessen w pracy "Recurrence of plantar fibromatosis after plantar fasciectomy: single-center long-term results", odsetek nawrotów choroby sięga 60% i jest zależny od radykalności operacji (im większa część rozcięgna jest usunięta, tym niższy odsetek nawrotów).

Próby leczenia nieoperacyjnego przykurczu Dupuytrena - w postaci stosowania ultradźwięków, naświetlań promieniami Roentgena - nie przynoszą rezultatów, a w przypadku stosowania intensywnej fizykoterapii mogą powodować nawet zwiększenie dolegliwości i postęp przykurczu. Część ośrodków zaleca jednak - uzupełniającą do leczenia operacyjnego - radioterapię okolicy operowanej, co ma zmniejszyć częstość występowania nawrotów. Jeżeli przykurcz dotyczy obu stóp, leczenie operacyjne jest dwuetapowe - drugą stopę operuje się po upływie kilku-, kilkunastu tygodni.

Na rynku europejskim został w 2011 roku zarejestrowany preparat enzymatyczny do wstrzyknięć dostawowych, Xiapex - zawiera on enzym rozpuszczający nadmiar kolagenu, którego nieprawidłowa synteza stanowi biochemiczne podłoże choroby. Ta metoda leczenie znalazła już powszechne zastosowanie m.in. w Czechach. Niewykluczone, że stosowanie tego leku pozwoli wreszcie na nieoperacyjne leczenie przykurczu.

Opracowano na podstawie: Hindocha S, McGrouther DA, Bayat A: Epidemiological evaluation of Dupuytren's disease incidence and prevalence rates in relation to etiology. Hand 2009;4(3):256-69; Van der Veer WM, Hamburg SM, de Gast A, Niessen FB: Recurrence of plantar fibromatosis after plantar fasciectomy: single-center long-term results. Plast Reconstr Surg. 2008;122(2):486-91; Trybus M, Bednarek M, Budzyński P, Gniadek M, Lorkowski J: Współistnienie choroby Ledderhose’a z przykurczem Dupuytrena. doświadczenia własne. Przegląd Lekarski 2012;69(9):663-6

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja choroby Dupuytrena

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…