Zalety leczenia żylaków prądem o wysokiej częstotliwości

Podczas badań telefonicznych, wykonanych na zlecenie Polskiego Towarzystwa Flebologicznego w 2014 roku, aż 62% respondentów zgłosiło dolegliwości, związane z przewlekłą niewydolnością żył nóg. Żylaki usuwa się obecnie coraz bardziej innowacyjnymi metodami, takimi jak laser czy para wodna. Do nowoczesnych, małoinwazyjnych sposobów zalicza się też likwidację żylaków techniką RFITT.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Metoda Celon

Leczenie żylaków nóg prądem o wysokiej częstotliwości RFITT (ang. Radiofrequency Induced Thermotherapy), inaczej nazywane metodą Celon, zostało po raz pierwszy wykonane w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych. Procedura ta polega na rozgrzewaniu ścian uszkodzonej żyły falami radiowymi, w rezultacie czego naczynie krwionośne zapada się, a następnie zamyka. 

Zgodnie z wieloośrodkowymi europejskimi badaniami nad skutecznością metody leczenia żylaków kończyn dolnych RFITT, przywoływanymi przez chirurga naczyniowego i specjalistę leczenia chorób żylnych Bruce'a Braithwaite'a w artykule "Radiofrequency-induced thermal therapy: results of a European multicentre study of resistive ablation of incompetent truncal varicose veins", rozwiązanie to jest wysoce skuteczne, charakteryzuje się niską częstością powikłań pooperacyjnych, a pacjenci bardzo dobrze je znoszą. 

Dlaczego warto leczyć żylaki prądem?

Jedną z najważniejszych zalet leczenia żylaków nóg metodą RFITT jest bardzo niewielka inwazyjność zabiegu. W trakcie przeprowadzania procedury nie wykonuje się bowiem żadnych nacięć, dzięki czemu nie zachodzi ryzyko powstawania blizn pooperacyjnych (do żyły, przy pomocy specjalnego prowadnika, wkładany jest jedynie aplikator). Pacjent uniknie też dużych krwiaków, tworzących się podczas wykonywania operacji klasycznej bądź laserowego usuwania zmian żylnych. Zabieg powoduje mniejszą ilość przebarwień skórnych, zapobiega poparzeniom, a możliwe komplikacje pojawiają się w jego przypadku niezwykle rzadko (dużo niższe ryzyko niż przy operacji tradycyjnej).

Znieczulenie miejscowe

Leczenie żylaków nóg RFITT wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent zachowuje pełną świadomość i nie ma potrzeby podawania mu narkozy, co nie wyklucza osób z dolegliwościami układu oddechowego oraz układu krążenia.

Szerokie spektrum zastosowania

Istotny jest także fakt, że usuwanie żylaków za pomocą fal radiowych pozwala specjaliście na swobodne zamykanie żył, znajdujących się nawet tuż pod powierzchnią skóry. Metodę można stosować niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, także w przypadku bardzo poważnych zmian żylnych. Ponadto, istnieje możliwość przeprowadzania jednoczesnej operacji obu kończyn. Co ważne, rozwiązanie to jest  bezpieczne dla pacjentów w każdym wieku. W razie potrzeby zabieg da się uzupełnić dodatkowymi procedurami, na przykład skleroterapią.

Krótki czas trwania zabiegu

Leczenie żylaków nóg metodą RFITT posiada też inną zaletę – krótki czas trwania. Samo zamknięcie żyły zajmuje nie więcej niż dwie minuty, a całkowity czas przeprowadzania zabiegu nie przekracza zwykle trzydziestu minut. Procedurę zawsze wykonuje się w warunkach diagnostyczno-zabiegowych (brak potrzeby wykorzystania sali operacyjnej), a ból po jej zakończeniu jest mniejszy niż w przypadku stosowania innych rozwiązań i szybko przemija. Procedura nie wymaga hospitalizacji, gdyż występuje niewielki uraz pooperacyjny - nakłucie żyły. Z tego powodu pacjent, po założeniu odpowiednich rajstop uciskowych bądź opatrunku uciskowego, może zostać wypisany z placówki już po kilku godzinach. Okres rekonwalescencji to zaledwie dwa, trzy dni, po których spokojnie można wrócić do zwykłych zajęć.

Źródła: www.sciencedirect.com, www.phl.sagepub.com, www.ncbi.nlm.nih.gov, www.ptf.org.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Usuwanie żylaków prądem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…