Leczenie żylaków nóg - to możliwe bez operacji

Leczenie żylaków nóg - to możliwe bez operacji

Żylaki kończyn dolnych to stosunkowo powszechny problem, zwłaszcza wśród kobiet – według różnych danych, dotyczyć może 20, a nawet 30% przedstawicielek płci pięknej. Szczególnie uciążliwe są żylaki latem, kiedy chciałoby się odsłonić nogi – trudno jednak zdecydować się na krótką spódniczkę, kiedy łydki i uda szpeci siateczka niebieskich żyłek. Na szczęście żylaki można skutecznie leczyć, i to bez inwazyjnych operacji chirurgicznych.

Żylaki, będące objawem niewydolności układu żylnego, mogą się pojawić na różnym etapie życia. Przyczyny powstawania żylaków nóg są dość zróżnicowane, jednak wśród czynników, predysponujących do rozwoju niewydolności żylnej, najczęściej wymienia się długotrwałą pracę stojącą lub siedzącą – żylaki nazywane są potocznie chorobą fryzjerów, choć narażeni na nią są także kelnerzy, chirurdzy czy pracownicy biurowi. Zmiany te powstają częściej także u kobiet w ciąży, co ma związek z utrudnionym przepływem krwi z powodu zwiększania się rozmiarów płodu. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

I choć w upalne letnie dni żylaki na nogach przeszkadzają nam głównie jako defekt estetyczny, nie wolno zapominać, że są przede wszystkim poważnym problemem zdrowotnym, którego nie powinno się lekceważyć. Nieleczone, żylaki nóg mogą prowadzić do owrzodzeń żylnych czy zatorowości płucnej, dlatego już pierwsze objawy choroby żylakowej powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty chirurgii ogólnej, który będzie w stanie przeprowadzić odpowiednią diagnostykę i zaproponować metodę leczenia żylaków.

Para wodna, laser i klej – nowoczesne metody leczenia żylaków

Nowoczesne metody pozwalają na skuteczne usunięcie nawet rozległych żylaków

Obecnie dostępnych jest wiele innowacyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych, które pozwalają w sposób małoinwazyjny usunąć nawet rozległe zmiany żylne. Jedną z takich technik jest leczenie żylaków parą wodną SVS, które polega na zamykaniu niedrożnych naczyń poprzez wprowadzenie do ich światła pary wodnej o wysokiej temperaturze. To jedna z niewielu metod, pozwalających na usunięcie żylaków różnej wielkości w trakcie jednej sesji zabiegowej, a dodatkowo procedura charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością i niskim ryzykiem wystąpienia powikłań: ponieważ lekarz w trakcie zabiegu stale kontroluje temperaturę wprowadzanej do żył pary wodnej, właściwie nie istnieje ryzyko poparzeń. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, krótki i nie wymaga szczególnych przygotowań.

Inną nowoczesną metodą usuwania niedrożnych żył na nogach jest laserowe leczenie żylaków, będące obecnie najpopularniejszą techniką zamykania niedrożnych naczyń. Laseroterapia wewnątrzżylna EVLT (ang. EndoVenous Laser Treatment) cechuje się wysoką precyzją i skutecznością zabiegu, przy jednoczesnej niewielkiej inwazyjności. Zabieg polega na wprowadzeniu do światła zmienionego chorobowo naczynia cewnika laserowego, a emitowane przez niego światło (nowoczesne lasery wykorzystują fale o długości 1470 nm, dzięki czemu znacznie zmniejszone jest oddziaływanie termiczne na otaczające tkanki – praktycznie nie istnieje ryzyko oparzeń w trakcie zabiegu) powoduje obkurczenie i zamknięcie naczynia. Zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, jego niezaprzeczalną zalet są też bardzo dobre efekty kosmetyczne.

Laserowe leczenie żylaków jest bezpieczne i skuteczne

Na uwagę zasługuje także metoda likwidacji żylaków przy pomocy kleju wewnątrznaczyniowego. Ta małoinwazyjna technika zamykania zmienionych chorobowo pni żylnych przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych, pod kontrolą aparatu ultrasonograficznego, a zabieg trwa na ogół do godziny. W trakcie procedury lekarz, przy pomocy specjalnego dozownika w kształcie pistoletu, aplikuje do niedrożnej żyły specjalny klej, który, zmieniając swój stan skupienia z ciekłego na stały, powoduje zamknięcie światła naczynia. Zabieg jest bardzo skuteczny, praktycznie bezbolesny i cechuje się bardzo krótkim okresem rekonwalescencji – pacjent właściwie od razu po zabiegu może wrócić do swoich codziennych aktywności, bez konieczności noszenia specjalnych pończoch uciskowych.

W leczeniu żylaków kończyn dolnych zastosowanie ma także prąd o częstotliwości fal radiowych, stosowany w zabiegach termicznej ablacji żył metodą RFITT (ang. Radiofrequency Induced Termotherapy) Celon. W trakcie zabiegu do światła naczynia wprowadzany jest aplikator, emitujący fale radiowe, prowadzące do rozgrzania ścian niewydolnej żyły i, w konsekwencji, do jej zamknięcia. Procedura jest bezpieczna i nie powoduje ryzyka oparzeń – po osiągnięciu odpowiedniej temperatury aparat samoczynnie się wyłącza. Po zabiegu zalecane jest noszenie pończoch uciskowych przez okres dwóch tygodni, a sama procedura uchodzi za bardzo skuteczną (skuteczność oceniana na 95-97%).

To oczywiście nie wszystkie metody małoinwazyjnego leczenia żylaków nóg: w terapii niewydolnych żył wykorzystywana jest także skleroterapia pod kontrolą USG czy zamykanie farmakomechaniczne (m.in. Clarivein i Flebogrif), dla lepszych efektów skorzystać można także z technik łączonych.

Dlaczego żylaki nóg trzeba leczyć?

Małoinwazyjne metody leczenia żylaków cechują się krótkim okresem rekonwalescencji

Klejenie żylaków, leczenie światłem lasera czy prądem lub falami radiowymi – to nowoczesne, małoinwazyjne i nieobciążające dla pacjenta metody leczenia żylaków. Ale to wciąż zabiegi, ingerencja w tkanki, ryzyko – nawet jeśli niewielkie – wystąpienia powikłań pozabiegowych, konieczność przejścia okresu rekonwalescencji. No i koszty, bo innowacyjne techniki usuwania poszerzonych żył na nogach do tanich, niestety, nie należą. Przykładowo, cena leczenia żylaków nóg parą wodną w Łodzi oscyluje wokół 4 500 zł za jedną nogę, w Warszawie cena takiego zabiegu może sięgnąć nawet 5 500 zł. Równie wysokie są ceny zabiegów laserowych: w Białymstoku leczenie żylaków jednej nogi tą techniką to około 3 500 zł, podobne są ceny we Wrocławiu i Krakowie.

Czy więc warto decydować się na leczenie żylaków, czy można po prostu przejść nad nimi do porządku dziennego, zwłaszcza jeśli są niezbyt duże i nie powodują dolegliwości bólowych? Specjaliści chirurgii naczyniowej są zgodni: istnienie nawet niewielkich żylaków prowadzi do dalszego uszkodzenia naczyń, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych: następstwem nieleczonej choroby żylnej może być powstawanie procesów zapalnych, zaburzenia krążenia i trudne w leczeniu owrzodzenia żylne. A to nie koniec: konsekwencją żylaków mogą być także zakrzepy żylne czy zatorowość płucna, objawiająca się m.in. dusznościami czy uporczywym kaszlem z krwią.

Laserowe leczenie żylaków nóg
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Żylaków nie warto lekceważyć, bo mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych

Do flebologa warto zgłosić się już wtedy, kiedy żylaki nie są bardzo zaawansowane, także z innego powodu: im większe i bardziej rozwinięte są zmiany żylne, tym trudniej je wyleczyć i tym kosztowniejsza jest terapia. Co więcej, bardzo duże żylaki nie zawsze poddają się małoinwazyjnym terapiom i konieczne może okazać się zastosowanie klasycznych technik operacyjnych, co wiąże się z większą bolesnością, podniesionym ryzykiem powikłań pozabiegowych oraz dłuższym okresem rekonwalescencji. Dlatego z leczeniem żylaków nie warto zwlekać – ze względów zarówno estetycznych, jak i zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Czy żylaki nóg trzeba leczyć?

Czy żylaki nóg trzeba leczyć?

Żylaki kończyn dolnych to dolegliwość, która może się rozwinąć zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Często symptomy tej choroby są bagatelizowane, jednak nieleczone żylaki mogą doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak owrzodzenia... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska