SCHUDNIJ ZDROWO z Tourmedica! - kliknij i umów darmową konsultację z dietetykiem Naturhouse

Łysienie i leczenie łysienia

Łysienie i leczenie łysienia

Problem łysienia – choć dotyka także kobiety – w zdecydowanej większości przypadków dotyczy mężczyzn. I to nie tylko tych w podeszłym wieku – powiększające się zakola czy łysienie na szczycie głowy to także problem młodych mężczyzn, a Alopecia, czyli łysienie plackowate, atakuje nawet panów poniżej dwudziestego roku życia.

Łysienie, czyli przejściowe lub trwałe wypadanie włosów, to bardzo obszerna definicja, która zawiera w sobie różne typy schorzenia (m.in. łysienie plackowate, androgenne, dynamiczne, okresowe), wywołane różnorodnymi czynnikami. Przyczyną osłabienia mieszków włosowych, a w konsekwencji utraty włosów, może być długotrwały stres, choroby o podłożu autoimmunologicznym, niedobory pokarmowe czy zmiany hormonalne. Łysienie może być reakcją organizmu na określoną sytuację, w jakiej się znalazł (przyjmowane leki, chemioterapia, stres) albo samodzielnym zespołem chorobowym, niezależnym od czynników zewnętrznych. Istotą łysienia jest miniaturyzacja włosa: zmniejszenie jego długości oraz grubości i utrata barwnika, a w konsekwencji zanik.

Leczenie łysienia oferta specjalna!
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »
Najpopularniejszym typem łysienia jest łysienie typu androgennego (zwane też łysieniem typu męskiego), którego przyczyną są czynniki o podłożu genetycznym. Ten rodzaj łysienia stanowi aż 95% wszystkich zdiagnozowanych przypadków nadmiernego wypadania włosów. W łysieniu androgennym zanik włosów najczęściej dotyczy bocznych części głowy (tzw. zakoli) oraz czubka głowy, a głównym czynnikiem, odpowiedzialnym za łysienie typu męskiego są androgeny, czyli męskie hormony płciowe (konkretnie – dihydrotestosteron (DHT), czyli główny metabolit testosteronu). Na szczęście łysienie można leczyć, a rodzaj i czas trwania terapii uzależnione są od rodzaju schorzenia.

Na czym polega leczenie łysienia

W przypadku łysienia typu męskiego często stosowaną metodą jest farmakoterapia. Wykorzystywane leki to przede wszystkim finasteryd (substancja powodująca zmniejszenie konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu) oraz minoksydyl – lek, powodujący odwrócenie miniaturyzacji mieszków włosowych. Dodatkowo pacjenci z problemem łysienia androgennego powinni przyjmować suplementy diety, bogate w cynk i witaminy z grupy B. W leczeniu łysienia stosuje się także naświetlania oraz laseroterapię, chociaż mechanizm jej działania oraz skuteczność nie zostały potwierdzone badaniami naukowymi.

Nowoczesne metody leczenia łysienia

Choć farmakologiczne metody leczenie łysienia typu męskiego notują systematyczny rozwój, w dalszym ciągu nie są całkowicie skuteczne, a ich efekty trudno przewidzieć. Istnieje natomiast sprawdzona, stuprocentowo skuteczna metoda leczenia łysienia – jest to przeszczep włosów. Transplantacja włosów jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej, która polega na przeniesieniu mieszków włosowych z okolicy ciała, nie podlegającej łysieniu (np. okolice klatki piersiowej czy pleców) na okolice, w których występuje znaczny ubytek owłosienia. Przeszczep włosów to w chwili obecnej jedyna metoda leczenia łysienia, która pozwala osiągnąć trwałe, naturalne efekty. Zabieg stosowany jest zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, a w trakcie jednorazowej procedury przeszczepianych jest co najmniej 2000 unitów włosowych. W Polsce jako pierwszy zabieg przeszczepu włosów przeprowadził w roku 1984 chirurg dr n. med. Jerzy Kolasiński, który jest także autorem ponad stu prac, poświęconych chirurgii odtwórczej włosów.

Obecnie coraz więcej nowoczesnych klinik chirurgii plastycznej przeprowadza zabiegi przeszczepu włosów przy zastosowaniu nowoczesnego urządzenia S.A.F.E.R. (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation). Ta innowacyjna technologia niechirurgicznego przeszczepu włosów pozwala na przeszczepy pojedynczych mieszków włosowych przy jednoczesnym wykluczeniu ryzyka uszkodzenia przeszczepów – w trakcie zabiegu struktura włosa wydobywana jest ze skóry za pomocą podciśnienia. Podczas drugiej fazy zabiegu pneumatyczne głowice „wstrzeliwują” pobrane mieszki włosowe w mikronacięcia skóry głowy, dzięki czemu ranki goją się szybciej. Niestety, zabieg taki wiąże się ze znacznymi kosztami: dokonanie pojedynczego przeszczepu to zazwyczaj wydatek rzędu kilkunastu złotych. Zlikwidowanie niewielkiej łysiny czołowej wymaga zazwyczaj 300-400 przeszczepów, a więc koszt zabiegu wynosi około 5000zł. Usunięcie dużych zakoli, wymagających pobrania 500-600 unitów włosowych, może kosztować nawet 9000zł.

Dodaj komentarz

Przeszczep włosów metodą Smart Graft

Przeszczep włosów metodą Smart Graft

Łysienie to problem który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet (choć tych drugich rzadziej). Według badań, łysienie męskie, znane także jako łysienie androgenowe, dotyczy aż 60 procent mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Ale już... więcej »

Implanty włosów BioFibre - co to takiego?

Implanty włosów BioFibre - co to takiego?

Tylko 15% osób ankietowanych w ramach badania wykonanego przez WS Academy Wierzbicki & Schmidt nie skarży się na żadne kłopoty z włosami. Aż 27% z respondentów potwierdziło, że dotyka ich problem wypadania włosów. Mówiąc wprost,... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.