Małoinwazyjne leczenie żylaków odbytu

Żylaki odbytu to wstydliwy, a przy tym dość powszechny problem: według różnych danych, choroba hemoroidalna może dotyczyć 50% do nawet 80% populacji i pojawia w różnym wieku, przy czym najczęściej diagnozowana jest u pacjentów po 50. roku życia. Amerykański National Institute of Health podaje, że ¾ mieszkańców USA na jakimś etapie swojego życia zmaga się z żylakami odbytu, podobnie sytuacja przedstawia się też w innych krajach wysokorozwiniętych. Na szczęście obecnie schorzenie to można skutecznie leczyć przy wykorzystaniu minimalnie inwazyjnych technik zabiegowych.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
5 min.

Hemoroidy to słowo, które u większości osób wywołuje niechętne skrzywienie i jednoznacznie kojarzy się z nieprzyjemną, wstydliwą chorobą. Tymczasem mało kto wie, że hemoroidy mamy wszyscy: pod tą nazwą kryje się bowiem nic innego, jak struktury anatomiczne, umiejscowione w obrębie odbytu, mające postać splotu żylnego, podzielonego na część zewnętrzną i wewnętrzną. Hemoroidy uszczelniają kanał odbytu i wspomagają utrzymywanie zawartości odbytnicy w jej obrębie. Są w różnym stopniu wypełnione krwią i na ogół pozostają niewidoczne. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Dlaczego więc słowo „hemoroidy” kojarzy nam się z chorobą? Ponieważ termin ten, odnoszący się do prawidłowych struktur organizmu, używany bywa jako swoisty skrót myślowy dla określenia stanu zapalnego, rozwijającego się w obrębie tych właśnie struktur. Obrzęk, przerośnięcie i poszerzenie hemoroidów to choroba hemoroidalna, nazywana także żylakami odbytu. Proces chorobowy może dotyczyć zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej części hemoroidów, a jednym z najpowszechniejszych objawów schorzenia jest krwawienie z odbytu. Symptomami choroby hemoroidalnej może być także ból, świąd lub pieczenie w okolicy odbytu, a w bardziej zaawansowanych stadiach (wyróżnia się ich cztery) – wypadanie guzków krwawniczych, które coraz trudniej jest odprowadzić do kanału odbytu.

Ponieważ żylaki odbytu występują stosunkowo często, warto wiedzieć, co zwiększa ryzyko ich powstawania oraz w jaki sposób można je skutecznie leczyć.

Żylaki odbytu: skąd to się bierze?

Choroba hemoroidalna dotyczy ponad połowy społeczeństwa

Jak w przypadku wielu innych schorzeń, żylaki odbytu to najczęściej efekt niewłaściwej diety i braku ruchu. Jednym z głównych czynników, prowadzących do rozwoju choroby, są częste zaparcia, spowodowane na ogół nieodpowiednim, zbyt niskim poziomem błonnika w diecie. Zwiększone parcie w trakcie wypróżnień u pacjentów, których dieta uboga jest w błonnik, powoduje zwiększenie się ciśnienia w naczyniach odbytniczych, co z kolei sprzyja poszerzaniu się ich światła i prowadzi do rozwoju schorzenia.

Ryzyko wystąpienia choroby hemoroidalnej rośnie także u osób, prowadzących siedzący tryb życia. Ruch poprawia perystaltykę jelit i ma niebagatelny wpływ na regulowanie procesu wypróżnień, podczas gdy jego brak, połączony z nieprawidłową dietą, może wywoływać regularne zaparcia, prowadzące właśnie do rozwoju żylaków odbytu. Dla zminimalizowania ryzyka wystąpienia choroby warto także zwracać uwagę na czas, jaki spędzamy w toalecie: zbyt długie przesiadywanie na sedesie sprzyja wysuwaniu się guzków krwawniczych z odbytu, należy także pamiętać o odpowiedniej higienie tej okolicy.

Choć ryzyko rozwoju choroby hemoroidalnej związane jest przede wszystkim z wiekiem, jedną z grup, szczególnie narażonych na powstawanie żylaków odbytu, są też kobiety w ciąży. Wynika to głównie z faktu, że trawienie i wydalanie u kobiety ciężarnej ma wolniejszy przebieg, ale na pojawianie się stanu zapalnego w obrębie hemoroidów ma wpływ także rosnący ciężar dziecka i zwiększający się ucisk na naczynia żylne w obrębie miednicy. Z tej przyczyny żylaki odbytu u kobiet w ciąży pojawiają się najczęściej w trzecim trymestrze.

Nowoczesne metody leczenia hemoroidów

Pierwszym krokiem w leczeniu żylaków odbytu jest prawidłowa diagnostyka

Leczenie hemoroidów to temat, do którego często podchodzimy jak przysłowiowy pies do jeża. Wynika to po części z faktu, że znacznej liczbie osób, zmagających się z tym problemem, leczenie żylaków odbytu kojarzy się z bolesną operacją i koniecznością przechodzenia przez okres rekonwalescencji pozabiegowej, dlatego decyzję o leczeniu odkładają na później, ignorując nasilające się objawy choroby żylakowej. Tymczasem obecnie dostępnych jest wiele małoinwazyjnych metod leczenia hemoroidów, które skutecznością nie ustępują klasycznym procedurom operacyjnym, dlatego z podjęciem leczenia nie warto zwlekać – zwłaszcza, że im bardziej zaawansowana jest choroba, tym trudniejsze jej leczenie.

Jedną z nowoczesnych, małoinwazyjnych technik usuwania żylaków odbytu jest leczenie hemoroidów laserem. Ta technika ma zastosowanie od końca lat '80 XX wieku (pierwszy zabieg leczenia choroby hemoroidalnej z zastosowaniem lasera przeprowadzono w 1989 roku), a w trakcie procedury wykorzystywane są lasery CO2 (zasada ich działania opiera się na odparowaniu zewnętrznej części guzka krwawniczego) oraz lasery neodymowo-yagowe Nd:YAG (podczas zabiegu wywołuje się zjawisko fotokoagulacji naczyń krwionośnych u podstawy guzka krwawniczego, co w konsekwencji prowadzi do jego martwicy i odpadnięcia). Zabiegi tego rodzaju przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwają one z reguły mniej niż pół godziny, a dodatkową zaletą laserowego leczenia hemoroidów jest brak konieczności zakładania szwów i bezkrwawy przebieg procedury. W zależności od miasta, kliniki oraz wielkości żylaków odbytu, cena laserowego leczenia hemoroidów na ogół zamyka się w kwocie 600 – 1 200 zł.

Małoinwazyjne techniki pozwalają wyleczyć żylaki odbytu praktycznie w każdym stadium

Na uwagę zasługuje też tzw. metoda Barrona, czyli gumkowanie żylaków odbytu. Ta bezbolesna, małoinwazyjna technika ma zastosowanie w średniozaawansowanych stadiach choroby hemoroidalnej i nie wymaga hospitalizacji – praktycznie od razu po zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych aktywności. Procedura polega na założeniu u podstawy guzków krwawniczych specjalnych gumowych podwiązek, co prowadzi do martwicy i odpadnięcia chorobowo zmienionych guzków, co następuje po upływie 7-10 dni. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, gumkowanie hemoroidów przeprowadza się etapami – zabiegi mogą być powtarzane co 2-3 tygodnie, a w trakcie jednej sesji zakłada się na ogół 1-2 gumki. Cena leczenia żylaków odbytu metodą Barrona to zazwyczaj ok. 400 zł za sesję.

Warto wspomnieć także o zabiegu usuwania hemoroidów prądem o częstotliwości fal radiowych techniką RFITTH Celon. RFITTH (Radiofrequncy Induced Thermotherapy of Hemorrhoids, czyli termiczna ablacja żylaków odbytu, indukowana prądem o częstotliwości fal radiowych) to krótki, trwający zazwyczaj ok. 20 minut zabieg, przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym, a pacjent wraca do domu zazwyczaj już po dwóch godzinach. To obecnie jedna z nielicznych małoinwazyjnych technik leczenia zaawansowanych żylaków odbytu (III i IV stopień), charakteryzująca się wysoką skutecznością i mogąca w wielu przypadkach zastąpić operację. Istotą zabiegu jest odcięcie dopływu krwi do przerośniętego guzka krwawniczego bez jego usuwania, a jej cena wynosi 2 500 – 3 000 zł.

Leczenie hemoroidów laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

To oczywiście nie wszystkie techniki usuwania hemoroidów bez operacji. Pacjenci mogą wybierać także między skleroterapią, krioterapią, czyli wymrażaniem żylaków odbytu ciekłym azotem, a zabiegiem metodą DGHAL. Warto jednak pamiętać, że do każdego zabiegu istnieją zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania i trudno jest określić, która metoda jest „lepsza”, a która „gorsza” - zabieg, który u jednego pacjenta przyniesie doskonałe efekty terapeutyczne, u innego może, z różnych względów, zapewnić mniej spektakularne rezultaty lub być wręcz przeciwwskazany. Dlatego pierwszym krokiem do zabiegowego leczenia hemoroidów powinna być konsultacja ze specjalistą proktologii, który oceni stopień zaawansowania choroby i pomoże wybrać najbardziej odpowiednią dla danego pacjenta technikę zabiegową.

Dodaj komentarz

Laser kontra hemoroidy

Laser kontra hemoroidy

Żylaki odbytu to wstydliwe schorzenie, do którego często wolimy nie przyznawać się nawet przed sobą, a co dopiero mówić o wyznaniu tego sekretu lekarzowi. Męczymy się więc, zamiast zdecydować się na leczenie, które można dziś...

Czy laserowe leczenie hemoroidów jest skuteczne?

Czy laserowe leczenie hemoroidów jest skuteczne?

Hemoroidy, zwane także żylakami odbytu czy guzkami krwawniczymi, to bardzo powszechna dolegliwość - według różnych dostępnych danych, z ich powodu cierpi nawet co drugi Polak. O dokładne dane jest dosyć trudno - wszak hemoroidy uważane są za...

Leczenie hemoroidów laserem - co to za zabieg?

Leczenie hemoroidów laserem - co to za zabieg?

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy, są w Polsce uznawane za chorobę wstydliwą, co sprawia, że pacjenci rzadko zgłaszają się z tym problemem do lekarza. W pierwszym okresie choroby można stosować leczenie maścią lub czopkami, jednak w przypadku...