Marzec miesiącem zdrowych zębów

Piątego marca przypada Dzień Dentysty, a 20.03 obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. W związku z tym warto w tym miesiącu szczególnie zadbać o zdrowie swoich zębów – zwłaszcza, że, według danych Światowej Federacji Dentystycznej, statystyczny Polak odwiedza dentystę rzadziej niż raz do roku.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
4 min.

Polacy wciąż boją się dentysty i odwlekają wizytę na fotelu stomatologicznym jak długo się da. A to błąd, bo kontrole dentystyczne powinny być przede wszystkim regularne. Najlepiej, by odbywały się średnio co pół roku – przy takiej częstotliwości wizyt można wykryć ubytki i inne zmiany w obrębie jamy ustnej na wczesnym etapie ich zaawansowania, co skraca czas leczenia i – co nie mniej istotne – znacząco obniża jego koszty. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać konsultację
Sprawdź ofertę »

Tymczasem Polacy odwiedzają gabinet stomatologa średnio 0,8 razy w roku, a niemal co czwarty przyznaje, że w ogóle nie chodzi do dentysty. Skutki zaniedbań w tej materii uwidaczniają statystyki i badania: według różnych danych, na próchnicę cierpi około 98% Polaków (w tym coraz więcej dzieci w wieku przedszkolnym), prawie milion mieszkańców naszego kraju nie ma szczoteczki do zębów, a jedynie mniej niż 30% posiada komplet naturalnych zębów. Już w 2012 roku raport Ministerstwa Zdrowia wykazał, że ponad 40% osób, które ukończyły 65 lat, nie ma już ani jednego własnego zęba, a od tego czasu niewiele zmieniło się na lepsze: dziś co trzeci Polak nosi ruchomą protezę zębową, a statystyczny czterdziestolatek ma tylko 21 własnych zębów.

Dlaczego o zęby warto dbać?

Choroby zębów i dziąseł mogą być przyczyną wielu chorób

Troska o zdrowie zębów to troska o zdrowie całego organizmu. Wciąż mało kto wie, że nieleczona próchnica może wywoływać chroniczne bóle głowy, choroby serca, nerek i stawów, a nawet problemy ze wzrokiem – a to tylko niektóre z konsekwencji zaniedbań w zakresie higieny jamy ustnej. Bakterie chorobotwórcze, rozwijające się w obrębie zębów i dziąseł, mogą przenikać do krwiobiegu, co zapewnia im dostęp praktycznie do wszystkich organów – z tego powodu ubytki czy choroby dziąseł mogą skutkować nawet zawałem.

Choroby przyzębia mogą mieć wpływ na rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów, a u seniorów, którzy utracili więcej niż pięć zębów, rośnie ryzyko wystąpienia osteoporozy, cukrzycy i chorób krążenia. Stan zębów jest szczególnie istotny dla kobiet w ciąży: naukowcy z RPA dowiedli, że zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej u ciężarnych mają wpływ na masę urodzeniową dziecka i mogą prowadzić do przedwczesnych porodów.

To nie wszystko: według prowadzonych w USA przez 15 lat badań, których wyniki przedstawiono podczas konferencji American Stroke Association's International Conference 2017, dorośli pacjenci z chorobami przyzębia są narażeni na wystąpienie udaru dwa razy bardziej niż osoby zdrowe. Z kolei naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska przeprowadzili badania kliniczne dowodzące, że kobiety, cierpiące na przewlekłe choroby dziąseł, które utraciły zęby, były aż 11 razy bardziej narażone na rozwój raka piersi w porównaniu do pacjentek, u których problemy z dziąsłami i zębami nie występowały.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Do regularnych kontroli dentystycznych warto zachęcać już małe dzieci

By uniknąć przykrych konsekwencji zaniedbań, do dentysty należy chodzić regularnie, a do systematycznego odwiedzania stomatologa warto zachęcać już małe dzieci. Według specjalistów, na pierwszą wizytę do gabinetu stomatologicznego można zabrać dziecko jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia, kiedy pojawiają się u niego pierwsze ząbki, a w wieku trzech lat mały pacjent powinien znajdować się już pod stałą opieką dentysty – zwłaszcza, że pierwsze ubytki mogą pojawić się nawet u dwulatków. Takie wizyty kontrolne pozwolą od najmłodszych lat oswoić się z gabinetem dentysty i jego wyposażeniem, a wiele placówek oferuje dziecku atrakcje, które pozwalają umilić przebieg kontroli: mogą to być nagrody, wyświetlanie bajki podczas przeglądu uzębienia czy specjalne kolorowe lub brokatowe plomby, służące do wypełniania ubytków w mlecznych ząbkach. Istotne jest także to, że regularne wizyty na fotelu dentystycznym pozwalają oswoić lęk przed zabiegami stomatologicznymi i zwiększają szanse na dbałość u zęby również wtedy, gdy dziecko dorośnie.

Systematyczne wizyty u dentysty umożliwiają wyleczenie ubytku wówczas, gdy jest on jeszcze niewielki

Także dorośli pacjenci powinni pamiętać o systematyczności w kwestii kontroli dentystycznych: warto mieć na uwadze fakt, że wcześnie wykryty ubytek można na ogół wyleczyć prawie bezboleśnie. Rośnie liczba gabinetów, mających w swojej ofercie nowoczesne metody opracowywania niewielkich ubytków bez pomocy wiertła – takie leczenie możliwe jest na przykład przy wykorzystaniu lasera, specjalnego żelu czy strumienia powietrza. Dobrze też mieć świadomość tego, że zadbane zęby to przede wszystkim zęby zdrowe: nie na wiele zdadzą się kosztowne zabiegi estetyczne, jeśli nieleczony ząb po jakimś czasie trzeba będzie wyrwać. Dlatego warto potraktować marzec jako miesiąc zdrowych zębów i umówić się na kontrolę dentystyczną – zwłaszcza, jeśli w ciągu ostatnich miesięcy permanentnie nie mogliśmy znaleźć na to czasu.

Konsultacja stomatologiczna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.dentonet.pl, www.dental-tribune.com

Dodaj komentarz

Leczenie stomatologiczne - czy warto leczyć zęby w ramach NFZ?

Leczenie stomatologiczne - czy warto leczyć zęby w ramach NFZ?

Osoby ubezpieczone mogą liczyć na leczenie stomatologiczne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak jego zakres jest ograniczony i tylko niektóre usługi objęte są refundacją. Niestety, obowiązujący system refundacji nie jest pozbawiony...

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...