Medycyna naturalna - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii medycyna naturalna z najciekawszymi informacjami na temat leczenia

Leczenie uporczywych zaparć transferem bakterii kałowych

Brak ruchu, ograniczenie ilości przyjmowanych płynów czy nieregularne pory spożywania pokarmów mogą stać u podłoża rozwoju uporczywych zaparć. Nawracające problemy z oddawaniem stolca nie powinny być lekceważone przez pacjentów, ponieważ mogą one świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Jedną z metod, którą można rozważyć w leczeniu tego typu przypadłości jest tzw. zabieg transferu bakterii kałowych. więcej »

Co to jest bakterioterapia fekalna?

Bakterioterapia fekalna nazywana jest także transplantacją flory bakteryjnej jelita, i polega zasadniczo na wykorzystaniu ludzkiego stolca do celów leczniczych. Choć terapia taka może wydawać się dość kontrowersyjna, jej skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi. Bakterioterapia fekalna jest wykorzystywana w leczeniu ciężkich chorób układu trawiennego. więcej »

Leczenie zapalenia jelit poprzez przeszczep bakterii kałowych

Transplantacja "dobrej" flory bakteryjnej, wyizolowanej z kału zdrowego dawcy, jest skuteczną metodą leczenia tzw. rzekomobłoniastego zapalenia jelit, czyli choroby będącej efektem kolonizacji jelita cienkiego lub grubego przez bakterie szczepu Clostridium difficile. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już następnego dnia a długoterminowa skuteczność terapii sięga nawet 94%. więcej »

Leczenie zakażenia Clostridium difficile metodą transplantacji flory fekalnej

Infekcje Clostridium difficile przynoszą bardzo nieprzyjemne konsekwencje, do których zaliczane są przewlekłe, uciążliwe biegunki czy zapalenia jelit. Leczeniem pierwszego rzutu jest w tym wypadku antybiotykoterapia, jednak nie zawsze przynosi ona oczekiwane rezultaty. Obecnie coraz większe znaczenie w terapii zakażeń, powodowanych przez tę bakterię, odgrywa transplantacja flory fekalnej. więcej »

W jakich przypadkach stosuje się terapię larwami?

Zdolność larw muchy Lucilia sericata do oczyszczania ran z tkanek martwiczych jest znana już od 1917r. Później potwierdzono ich działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz pobudzające gojenie ran. Niestety, larwoterapia jest nadal mało popularna, a powrócono do niej dopiero w latach osiemdziesiątych XX. wieku, kiedy to zaczęły pojawiać się szczepy bakterii wielolekoopornych. Zastosowanie larw w leczeniu ran może stanowić alternatywę dla ich chirurgicznego opracowywania, co pozwoli na oszczędzenie maksymalnej ilości zdrowych tkanek, co nie jest możliwe w klasycznej chirurgii. więcej »

Larwoterapia - co to jest

Stopa cukrzycowa jest powikłaniem przewlekłej, źle leczonej cukrzycy, które może prowadzić do martwicy stopy i jej nieodwracalnych deformacji będących częstym wskazaniem do amputacji. Obecnie chętnie stosowaną metodą w leczeniu stopy cukrzycowej jest larwoterapia, która może być wykorzystywana również w przypadku terapii odleżyn, owrzodzeń czy rozległych, zakażonych ran. Larwoterapia stosowana jest również w przypadku leczenia ran urazowych, oparzeń, czy owrzodzeń nowotworowych. więcej »

Co to jest hydrokolonoterapia

Mianem hydrokolonoterapii określa się zabieg z kręgu medycyny alternatywnej, polegający na głębokim płukaniu jelita grubego ciepłą wodą bez dodatku żadnych leków. Zwolennicy metody uznają ją za skuteczny sposób oczyszczenia światła okrężnicy z gromadzących się tam stwardniałych resztek pokarmowych i pozostałości przemiany materii zwanych kamieniami kałowymi. Zabieg znajduje zastosowanie jako środek wspomagający terapię dolegliwości układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz dermatoz. więcej »