Metody bezoperacyjnego leczenia żylaków nóg

Metody bezoperacyjnego leczenia żylaków nóg

Żylaki kończyn dolnych to powszechnie występujące schorzenie, uznawane wręcz za chorobę cywilizacyjną. Jeszcze do niedawna jedynym skutecznym sposobem walki z nimi był nieprzyjemny i wymagający długiej rekonwalescencji zabieg chirurgiczny. Wraz z postępem technologicznym pojawiły się nowe, małoinwazyjne techniki wykorzystujące światło lasera, fale radiowe a nawet parę wodną.

Mianem żylaków kończyn dolnych określany jest stan chorobowy objawiający się nadmiernym i trwałym rozszerzeniem żył w efekcie zaburzonej pracy zastawek żylnych. Wadliwe działające zastawki nie są w stanie skutecznie powstrzymywać cofania się pompowanej przez serce krwi, która gromadząc się w żyłach pod zwiększonym ciśnieniem powoduje ich rozszerzenie, wydłużenie lub nawet poskręcanie. Widoczne u niektórych osób uwypuklenia i poskręcane sploty żył pod skórą to efekt wieloletniej, nieleczonej choroby, której następstwem mogą być poważne stany zapalne, zakrzepy i owrzodzenia.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Sposoby terapii żylaków są zróżnicowane, o różnym stopniu inwazyjności a ich dobór zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Przez wiele lat najpopularniejszym sposobem leczenia zaawansowanych żylaków było ich chirurgiczne usunięcie metodą Babcocka (zwaną też strippingiem). Polega ona w uproszczeniu na operacyjnym umieszczeniu i umocowaniu stalowej sondy w żyle odpiszczelowej, odcięciu jej końców a następnie "wyrwaniu" zmienionego chorobowo naczynia. Stripping jest zbiegiem skutecznym, chociaż bardzo inwazyjnym i wymagającym długotrwałej rekonwalescencji.

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii medycznych metoda Babcocka powoli odchodzi do lamusa, będąc zastępowaną przez znacznie mniej inwazyjne techniki, takie jak laserowe usunięcie żylaków EVLT, wykorzystująca fale radiowe metoda RFITT/Celon lub zabieg SVS z użyciem pary wodnej. Wszystkie procedury poprzedzane są przeprowadzeniem USG dopplerowskiego, czyli badania mającego za zadanie ustalić dokładny stan naczyń krwionosnych oraz tzw. mapowania żylaków, czyli dokładnego oznaczenia położenia i przebiegu niewydolnych żył.

EVLT – laserowe zamknięcie żylaka

EndoVenous Laser Treatment (EVLT) to procedura znana w Polsce od 2003 r. Uznawana za jedną najlepszych technik nieinwazyjnych, może być stosowana w każdym stadium niewydolności żylnej a jej skuteczność sięga nawet 95%.

Do zmienionego chorobowo naczynia wprowadzany jest cewnik ze specjalnym włóknem światłowodowym (laserowym), emitującym energię powodującą jego obkurczenie i zamknięcie. Metoda pozwala uniknąć chirurgicznego usuwania żył a tym samym krwiaków i blizn pooperacyjnych.

Zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia a koszt jego przeprowadzenia w prywatej placówce waha się w przedziale 3-4 tys. zł za jedną nogę.

RFITT/Celon – termoablacja radiowa żylaków

Metoda RFITT (Bipolar Radiofrequency Induced Thermotherapy), zwana także metodą Celon to zabieg polegający na zamknięciu niewydolnego pnia żylnego przy użyciu tzw. radiofrekwencji, o skuteczności porównywalnej z EVLT na poziomie 95-97%. Wykorzystywana bywa także w leczeniu żylaków odbytu (hemoroidów).

Aparat Celon firmy Olympus wyposażony jest w cienką elektrodę dwubiegunową o średnicy ok. 1 mm, wprowadzaną do wnętrza żylaka i wytwarzającą fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości. Powodują one rozgrzanie ścian zniszczonej żyły i tym samym obkurczenie oraz zamknięcie się naczynia – jest to tzw. efekt koagulacji niskotemperaturowej (ok. 80°C). Metoda RFITT/Celon może być stosowana w każdym wieku i w każdym stopniu niewydolności żylnej. Zabieg nie wymaga wykonywania żadnych nacięć, w trakcie jego trwania przeprowadza się tylko jedno niewielkie wkłucie. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga hospitalizacji a pacjent wraca do normalnej aktywności życiowej już po kilku dniach od jego zakończenia.

Koszt zabiegu Celon to ok. 3,5 tys. zł w przypadku jednej nogi i ok. 5,5 tys. zł przy leczeniu obu kończyn.

SVS – bezbolesne usuwanie żylaków parą wodną

Metoda SVS (Steam Vein Sclerosis) została zatwierdzona i dopuszczona do stosowania na terenie Unii Europejskiej w 2008 r. Jest to aktualnie najnowocześniejsza z małoinwazyjnych technik leczenia przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków). Istotą zabiegu jest zamkniecie zmienionych chorobowo naczyń krwionośnych poprzez poddanie ich działaniu przegrzanej pary wodnej (tzw. pary suchej) o odpowiednim ciśnieniu i temperaturze ok. 110-120 °C. Powoduje ona zamknięcie światła żyły, która kurczy się, zarasta i z czasem ulega zwłóknieniu. Ciśnienie pary wodnej umożliwia jej przedostanie się nawet do najbardziej "krętych" żylaków bez konieczności ich wyrywania.

SVS jest jedyną z małoinwazyjnych metod, pozwalającą na usunięcie pni żylnych o średnicy ponad 20 mm oraz dużych żylaków powierzchniowych. Cechuje się skutecznością na poziomie 93-98% oraz wyjątkowo niskim odsetkiem powikłań, wynoszącym ok. 5% w okresie 5 lat po przeprowadzeniu zabiegu.

Aktualnie zabiegi usunięcia żylaków metodą SVS nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i przeprowadzić je można tylko odpłatnie w prywatnych klinikach. Koszt procedury waha się w przedziale 3-4 tys. zł za jedną nogę lub ok. 6 tys. zł za obie.

Laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych EVLT
- kliniki w
Sprawdź ofertę »Dodaj komentarz

Leczenie żylaków nóg - to możliwe bez operacji

Leczenie żylaków nóg - to możliwe bez operacji

Żylaki kończyn dolnych to stosunkowo powszechny problem, zwłaszcza wśród kobiet – według różnych danych, dotyczyć może 20, a nawet 30% przedstawicielek płci pięknej. Szczególnie uciążliwe są żylaki latem, kiedy chciałoby się... więcej »

Czy żylaki nóg trzeba leczyć?

Czy żylaki nóg trzeba leczyć?

Żylaki kończyn dolnych to dolegliwość, która może się rozwinąć zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Często symptomy tej choroby są bagatelizowane, jednak nieleczone żylaki mogą doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak owrzodzenia... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska