Metody leczenia pajączków na nogach

Pojawienie się teleangiektazji, czyli pajączków naczyniowych na kończynach dolnych, może mieć wiele przyczyn, istnieje także kilka skutecznych metod ich usuwania. Do likwidacji tzw. "pajączków" na nogach stosuje się zazwyczaj skleroterapię, laseroterapię lub elektrokoagulację, w zależności od oczekiwań i chorób współistniejących pacjenta.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Pajączki naczyniowe, zwane w języku medycznym teleangiektazjami, są manifestacją przewlekłej niewydolności żylnej. Są to poszerzone, niewielkie żyły, położone płytko pod skórą. Zmiana ma kolor sinoniebieski, składa się z cienkich, często poskręcanych naczyń. Pajączki na nogach stanowią problem kosmetyczny, zazwyczaj nie wywołują dolegliwości bólowych. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Teleangiektazje mogą także być pochodzenia tętniczego, przyjmują wówczas kolor czerwony. Przyczyną ich powstawania są choroby wątroby, stosowanie maści steroidowych lub inne choroby ogólnoustrojowe. Teleangiektazje mogą być także nagłe zmiany temperatur, narażenie na wiatr lub słońce albo kruchość naczyń i czynniki hormonalne. Pojawienie się tętniczych pajączków naczyniowych powinno skłonić do przeprowadzenia diagnostyki, a dopiero w momencie wyleczenia przyczyny, można się pokusić o ich usunięcie.

Jakie są metody leczenia pajączków na nogach?

Często wykorzystywaną metodą w leczeniu pajączków naczyniowych jest skleroterapia. Istotą zabiegu jest wprowadzenie do światła zmienionego naczynia substancji chemicznej, która uszkadza śródbłonek naczynia i zapoczątkowuje proces jego włóknienia i zarastania. Po zakończeniu tego procesu, teleangiektazje przestają być widoczne. Zazwyczaj stosowaną substancją jest polidokanol. Środek obliterujący można podawać do naczynia zarówno w formie roztworu, jak i w formie piany. Główną zaletą stosowania substancji obliterującej w formie piany jest to, że wykorzystuje się tym sposobem mniejszą ilość środka chemicznego i można dzięki temu zaopatrzyć większą ilość zmienionych naczyń, niż w sytuacji wykorzystania roztworu. Dodatkowo, piana lepiej wypełnia naczynie i nie daje się łatwo wypłukać przez krew. Największą wadą piany jest możliwość przedostania się jej pęcherzyków do ośrodkowego układu nerwowego, jednak takie powikłanie jest niezmiernie rzadkie.

Drugim, równie często stosowanym sposobem na zamknięcie teleangiektazji na kończynach dolnych jest laseroterapia. Odpowiednio dobrana długość fali światła laserowego, umożliwia zamknięcie światła naczynia, bez uszkadzania sąsiednich tkanek. Światło działa na hemoglobinę, która zawarta jest w czerwonych krwinkach, znajdujących się w patologicznie zmienionym naczyniu. To z kolei powoduje wzrost temperatury i odparowanie wody znajdującej się w otoczeniu krwinek. Wysuszone ścianki naczyń ulegają zapadnięciu, a pajączek naczyniowy znika. Zabiegu laserowego nie powinno się przeprowadzać u osób opalonych, przyjmujących leki fotouczulające oraz u pacjentów z niektórymi chorobami skóry.

Poszerzone naczynka można także zamykać przy pomocy elektrokoagulacji. Metoda ta, zwana diatermią elektryczną, polega na koagulacji tkanek na skutek działania prądu o wysokiej częstotliwości. Prąd dostaje się do tkanek poprzez elektrodę przyłożoną w miejscu poszerzonego naczynia. Gojenie się jest szybkie, trwa od kilku godzin do kilku dni, w zależności od wrażliwości skóry konkretnego pacjenta. Zabieg usuwania pajączków na nogach metodą elektrokoagulacji jest przeciwwskazany m.in. u osób z rozrusznikiem serca, niektórymi implantami oraz podłączoną pompą insulinową.

Metody usuwania pajączków naczyniowych charakteryzują się dużą skutecznością. Wyboru metody zamknięcia teleangiektazji powinien dokonać pacjent wraz z lekarzem, po rozważeniu korzyści i ryzyka wynikających z każdej z nich, w odniesieniu do konkretnego pacjenta. Warto również zastanowić się, jaka jest przyczyna powstawania pajączków i wdrożyć ewentualne leczenie.

Laserowe usuwanie popękanych naczynek
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.mp.pl; "Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową" S. Jabłońska, S. Majewski

Dodaj komentarz

Laserowe usuwanie popękanych naczynek - co to za zabieg?

Laserowe usuwanie popękanych naczynek - co to za zabieg?

Nieestetyczne, pękające podskórne naczynka krwionośne to dość powszechny problem, dotyczący ok. 40% kobiet oraz 15% mężczyzn. Pojawiają się najczęściej na nogach oraz twarzy, nierzadko prowadząc do poważnych defektów estetycznych....

Zamykanie pajączków na nogach laserem

Zamykanie pajączków na nogach laserem

Pajączki naczyniowe są często spotykanym defektem kosmetycznym kończyn dolnych. Przybierają one postać drobnych, krętych i prześwitujących przez skórę z racji płytkiego położenia naczynek żylnych o zabarwieniu czerwonym bądź niebieskim....

Jak powstają pajączki naczyniowe na nogach?

Jak powstają pajączki naczyniowe na nogach?

Pajączki naczyniowe nóg to nie tylko defekt kosmetyczny, ale często także jeden z pierwszych objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Gdy na nogach pojawią się poszerzone naczynka krwionośne należy zasięgnąć porady chirurga naczyniowego w...