Mikropigmentacja skóry głowy w leczeniu łysienia

Mikropigmentacja skóry głowy w leczeniu łysienia

Pacjentów, których dotyczy nadmierna utrata włosów, a nie chcą przebyć zabiegu transplantacji, zainteresować może alternatywna technika, znana jako mikropigmentacja skóry głowy. Stosując barwnik, możliwe jest uzyskanie efektu przypominającego bardzo krótko przystrzyżone włosy. Zabieg daje trwałe rezultaty, dodatkowo - właściwie wykonany - pozwala odwzorować wygląd naturalnej skóry owłosionej.

Każdego dnia człowiek traci przynajmniej pięćdziesiąt do stu włosów. Występują jednak stany, w których utrata ta jest zdecydowanie większa - część z nich nabywamy podczas życia i mamy na nie wpływ, tendencję do łysienia możemy również mieć zapisaną w genach (według American Academy of Dermatology, genetycznie uwarunkowane przedwczesne łysienie dotyczy nawet 80 milionów Amerykanów). 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Dużą popularnością cieszą się zabiegi transplantacji włosów, jednak niektórzy pacjenci nie chcą poddać się takiej formie leczenia. Alternatywą dla nich może być właśnie mikropigmentacja.

"Medyczny tatuaż" - zabieg mikropigmentacji skóry głowy

Pierwsza publikacja opisująca metodę pojawiła się w 2001 roku, jej autorem był kalifornijski chirurg Alvaro Traquina. Jak w przypadku wielu pionierskich zabiegów, również i ten nie był pozbawiony niedoskonałości - uzyskany efekt był dość nienaturalny. Z upływem czasu mikropigmentacja uległa jednak udoskonaleniu i obecnie stanowi bezpieczny, efektywny sposób rozwiązania problemu utraty włosów.

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej, podczas której dochodzi do omówienia oczekiwanego przez pacjenta efektu, a także często wykonywana jest symulacja ilustrująca przewidywany efekt leczenia.

Celem jest uzyskanie takiego wyglądu skóry głowy, który w jak największym stopniu przypominałby krótko przystrzyżone włosy. Stosowany do tego jest pigment, który aplikuje się przy pomocy jednorazowych, sterylnych igieł do warstwy podstawnej naskórka na głębokość nieprzekraczającą 1 milimetra. Odstępy między poszczególnymi dołeczkami z barwnikiem dobiera się tak, by przypominały one odległość pomiędzy naturalnymi mieszkami włosowymi. By uzyskać jak najlepszy efekt, stosowane są mieszanki kilku odcieni danego barwnika, dobierane indywidualnie względem koloru pozostałych obecnych u pacjenta włosów.

Metoda zastosowana może być przy łysieniu plackowatym, androgenowym jak i  łysieniu całkowitym, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn; wiek również nie stanowi żadnego ograniczenia.

Zabieg pozwala na:

  • odtworzenie linii włosów (np. gdy u pacjenta występują zakola);
  • ukrycie blizn zlokalizowanych w obrębie prawidłowo owłosionego obszaru;
  • zwiększenie, w razie konieczności, efektu przeszczepienia włosów;
  • poprawę wyglądu, zwłaszcza w przypadku posiadania bardzo rzadkich włosów (uzyskanie optycznego zagęszczenia fryzury).
Wprowadzenie barwnika zajmuje, zależnie od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi, nawet do pięciu godzin. Procedura jest prawie bezbolesna, przy dużej wrażliwości przed jej rozpoczęciem można zażyć jakiś środek przeciwbólowy (chociażby paracetamol), ewentualnie jest ona wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Efekt widoczny jest bezpośrednio po zakończeniu sesji. Czasami wystarczające jest jednokrotne podejście do leczenia, w innych wypadkach (z zachowaniem odpowiedniego odstępu, zwykle tygodnia) procedurę się powtarza, zwykle wykonywana jest ona maksymalnie do trzech razy.


Metoda nie pozwala co prawda na odzyskanie długich, naturalnych włosów (do tego służą zabiegi przeszczepiania), jednakże daje ona dobry rezultat imitujący obecność włosów. Trwałość barwnika w skórze oceniana jest na około 2 do 5 lat. Nie oznacza, że zawsze trzeba poczekać na jego zblednięcie - jeśli pacjent z jakichkolwiek powodów postanowi usunąć pigment, jest to możliwe przy użyciu lasera. Po upływie wspomnianego czasu, jeśli tylko pojawi się taka chęć, procedurę wykonuje się ponownie.

Potocznie zabieg określa się jako "medyczny tatuaż" - nie jest to jednak to samo co wykonanie typowego, ozdobnego rysunku. Po pierwsze, barwnik umieszczany jest w płytszych warstwach skóry, poza tym zajmuje się tym tylko wykwalifikowany personel medyczny.

Mikropigmentacja włosów na głowie - łysienie plackowate
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.menshealth.co.uk; www.scalpmicropigment.com;

Dodaj komentarz

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.