Na czym polega transplantacja włosów BHT

Na czym polega transplantacja włosów BHT

Przy przeszczepianiu najczęściej wykorzystywane są włosy z tylnej i bocznej części głowy, które zazwyczaj nie podlegają procesom łysienia. U niektórych chorych jednak i tam brakuje mieszków włosowych, nie oznacza to jednak, że tacy pacjenci pozostają bez możliwości wyleczenia. W takich sytuacjach rozważyć można przeprowadzenie zabiegu BHT.

Zabiegi przeszczepiania włosów wykonywano już w latach 50. XX wieku. Opierały się one na pobraniu i przeszczepieniu fragmentu skóry wraz z włosami, później wprowadzano do leczenia kolejne techniki, takie jak FUT (follicular unit transplantation) czy FUE (follicular unit extraction), które modyfikowały proces i czyniły go coraz skuteczniejszym. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

W trakcie powyższych procedur każdorazowo bazowano na owłosionej skórze głowy. Czasami jednak pobranie materiału z tej okolicy nie jest możliwe - wtedy ratunkiem może być technika określana jako BHT.

Body Hair Transplantation jako jedna z metod leczenia łysienia

Skrót BHT pochodzi od Body Hair Transplantation. Jest to swego rodzaju modyfikacja obecnej w leczeniu łysienia od dłuższego już czasu techniki FUE, w której pobiera się poszczególne mieszki włosowe, a następnie umieszcza je w okolicy biorczej. Zwykle okolicę dawczą stanowiła skóra głowy, pojawiły się jednak koncepcje dotyczące wykorzystania owłosienia z innych rejonów ciała.

Klatka piersiowa, nogi, ręce, ale również broda, pachy czy okolice brzucha - z tych wszystkich okolic mogą pochodzić włosy, wykorzystywane podczas zabiegu BHT. U pacjentów pojawić się może pewna wątpliwość, związana z tym, że owłosienie w tamtych miejscach wygląda przecież inaczej niż te rosnące na głowie. Typ wyglądu włosa zależy od okolicy, w której on wyrasta, dowiedziono także, że na jego właściwości ma znaczenie miejsce, do którego został przeszczepiony - po transplantacji włosy zaczynają przybierać wygląd naturalnych, wcześniej tam rosnących. Nie są znane czynniki odpowiedzialne za taki stan rzeczy, konieczne są kolejne badania.

Przebieg zabiegu, jak wspomniano, jest analogiczny z techniką FUE. Na samym początku włosy w miejscu, z którego będą przenoszone w okolicę biorczą, ulegają przystrzyżeniu. Po wykonaniu okrężnych nacięć wielkości około 0,7 do 1,2 mm bezpośrednio pobierane są pojedyncze jednostki mieszkowe, umieszcza się je następnie w specjalnych płynach odżywczych, które zapobiegają obumieraniu znajdujących się poza organizmem komórek. Ostatecznym krokiem jest umieszczenie przeszczepów (przy pomocy igieł lub bardzo małych skalpeli) w okolicy dotkniętej nadmierną utratą włosów.

Dzięki minimalnej wielkości nacięć, zabieg nie pozostawia widocznych blizn - istotne jest to szczególnie w przypadku mężczyzn, którzy preferują noszenie krótkich fryzur. Przeprowadzany jest on w znieczuleniu miejscowym.

BHT stosować można nie tylko w uzupełnieniu ilości włosów na głowie - z powodzeniem służyć może ono odtworzeniu wyglądu brwi. W przypadku mieszków pobieranych ze skóry potylicy, przeszczepione struktury często rosną zbyt długie, konieczne jest ich przycinanie, przy BHT pobrać je można z takiej strefy ciała, w której włosy morfologicznie przypominają brwi. Technika jest szczególnie przydatna przy nasilonym łysieniu androgenowym u mężczyzn.

Kwalifikowani do zabiegu przeszczepu włosów są pacjenci o odpowiednim typie owłosienia na ciele. Ocenia się gęstość włosów w danym miejscu (najlepszą byłaby taka powyżej 40 mieszków włosowych na cm kwadratowy), ich długość, strukturę (korzystne jest gdy jak najbardziej przypominają włosy obecne na głowie) oraz wielkość obszaru podlegającego zabiegowi.

Ze względu na różnice w gospodarce hormonalnej oraz fizjologicznej ilości włosów na ciele, metoda preferowana jest raczej u pacjentów płci męskiej. Oczywiście, u kobiet może ono zostać rozważona, aczkolwiek tutaj decyduje indywidualny charakter przypadku oraz decyzja lekarza.

Efekty podobne do tych przy zastosowaniu standardowej FUE są niestety trudniejsze do osiągnięcia, co wynika z charakteru owłosienia używanego w BHT. Mieszki włosowe na głowie zawierają od jednego do trzech włosów, w przypadku tych z innych okolic najczęściej obecny jest tylko jeden. Wynika z tego również wydłużenie czasu zabiegu oraz mniejsza ilość ostatecznie przeszczepionych włosów podczas jednej procedury, przez co częstsze niż w przypadku innych sposobów leczenia konieczne może być powtórzeniu zabiegu BHT.

Przeszczep włosów BHT u kobiet
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.webmd.com; www.emedicine.medscape.com;

Dodaj komentarz

Podcinanie blizn

Podcinanie blizn

Blizny pourazowe, pooperacyjne czy potrądzikowe jeszcze do niedawna stanowiły spore wyzwanie dla chirurgów. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się nowe, skuteczne metody usuwania blizn, jednak terapia zazwyczaj jest czasochłonna, a na efekty... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.