Na czym polega usuwanie tatuażu laserem

Z badań ankietowych przeprowadzonych w USA i Europie wynika, że co czwarta osoba posiada tatuaż. Niestety niekiedy okazuje się, że zrobienie trwałego rysunku na ciele nie było trafną decyzją. Na szczęście tatuaż można usunąć za pomocą laseroterapii.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Usuwanie tatuażu laserem to skomplikowany wieloetapowy proces. Długość leczenia zależy od wielkości rysunku, głębokości i gęstości wprowadzonego barwnika oraz jego koloru. Dobre efekty gwarantuje korzystanie z usług certyfikowanych gabinetów i odpowiednio przeszkolonych lekarzy. Przed zabiegiem niezmiernie istotna jest konsultacja lekarska, w czasie której poszukuje się ewentualnych zmian chorobowych pod tatuażem. Znamiona na skórze pokrytej barwnikiem sprawiają trudności diagnostyczne. Dlatego jeśli tatuaż ma być usunięty za pomocą lasera, problematyczne znamiona usuwa się chirurgicznie przed laseroterapią.

Najlepsze efekty otrzymuje się usuwając tatuaż medycznym laserem neodymowym lub rubinowym. Niemiecka firma Asclepion oferuje dwa urządzenia: TattooStar R (laser rubinowy 694nm) i TattooStar Y (laser neodymowy Nd:YAG 532nm/1064nm). Zaletą takich urządzeń jest generowanie ultrakrótkiego impulsu o wysokiej gęstości energetycznej. Światło lasera wywołuje powierzchowne uszkodzenie naskórka rozbijając cząsteczki barwnika na tak małe elementy, że mogą zostać pochłonięte przez komórki żerne (makrofagi). Jest to proces naturalnego oczyszczania skóry. Całkowite usunięcie tatuażu wymaga od 4 do 6 sesji zabiegowych wykonywanych co 4 tygodnie. Tak długie przerwy są konieczne, ponieważ podczas regeneracji następuje stopniowe usuwanie pigmentu widoczne jako rozjaśnianie tatuażu. Niekiedy zabieg usuwania barwnika ze skóry łączy się z zabiegami laserem frakcyjnym CO2 (przyspieszenie regeneracji skóry i usuwanie blizny) oraz naświetlaniem lampą diodową (przyspieszenie procesu gojenia).

Na miesiąc przed zabiegiem należy unikać słońca i opalania się w solarium. Podczas zabiegu pacjent wygodnie spoczywa na leżance, ale musi założyć specjalne okulary chroniące oczy przed światłem lasera. Jedna sesja zabiegowa trwa od kilku do kilkunastu minut. Usuwanie tatuażu jest mniej bolesne niż jego wykonanie, dlatego znieczulenie miejscowe nie jest konieczne. Nadmuch zimnego powietrza podczas zabiegu zmniejsza uczucie pieczenia i poprawia komfort pacjenta. Na koniec lekarz zakłada jałowy opatrunek. Po zabiegu laserowego usunięcia tatuażu skóra szybko się goi. W czasie gojenia powstają drobne strupki, które odpadając odsłaniają zaczerwieniony naskórek. Skóra po zabiegu jest bardzo wrażliwa. Przez miesiąc należy ją natłuszczać i bezwzględnie chronić przed słońcem stosując krem z wysokim filtrem. Powrót do normalnego koloru następuje w ciągu 1-3 lat. Komplikacje po zabiegu występują rzadko. Należą do nich infekcje oraz przemijające lub trwałe blizny i przebarwienia. Rzadko całkowite pozbycie się tatuażu jest niemożliwe.

Koszt zabiegu uzależniony jest od wielkości i jakości posiadanego tatuażu. Niestety usunięcie tatuażu zrobionego przez profesjonalistę jest droższe, bo barwnik jest lepiej i gęściej upakowany. Ceny zabiegów najczęściej zaczynają się od 200 złotych, ale ostateczny koszt usunięcia tatuażu laserowo jak również możliwość wykonania zabiegu oceniane są na wstępnej konsultacji lekarskiej.

Z badań opublikowanych przez Amerykańską Akademię Dermatologii wynika, że aż 36% posiadaczy tatuażu żałuje, że go wykonało. Tatuaż był kiedyś decyzją na całe życie - obecnie dość łatwo się go pozbyć, niemniej jednak duże tatuaże (np. obejmujące całe plecy) są bardzo trudne do usunięcia.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Laserowe usuwanie tatuażu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…