Bezinwazyjne leczenie żylaków

Szybko zdiagnozowane żylaki, które nie zdążą się jeszcze zbyt mocno rozwinąć, z powodzeniem można usunąć małoinwazyjnymi metodami. Do skutecznych, bezpiecznych i przede wszystkim nie wymagających skalpela sposobów zaliczamy m.in. klejenie żylaków oraz ich laserowe usuwanie. Poniżej opisujemy najlepsze metody bezoperacyjnego leczenia żylaków.

Autor
Data aktualizacji
Czas czytania
5 min.

Bezinwazyjne leczenie żylaków

Wybór odpowiedniej metody leczenia żylaków należy do flebologa, czyli specjalisty chorób układu żylnego. Dzięki stałemu rozwojowi nieinwazyjnych sposobów walki z żylakami, lekarze coraz częściej proponują je swoim pacjentom.

W przebiegu najpopularniejszych nieoperacyjnych metod usuwania żylaków wykorzystuje się:

 • laser
 • parę wodną
 • fale radiowe
 • specjalny roztwór sklerotyzujący
 • klej wewnątrznaczyniowy
 • prąd o częstotliwości fal radiowych

Metoda leczenia żylaków laserem

Usuwanie żylaków laserem EVLT

Popularną i stosunkowo bezpieczną, nieinwazyjną metodą jest usuwanie żylaków laserowo EVLT (ang. EndoVenous Laser Treatment). Polega ona na termicznym uszkodzeniu zmienionych chorobowo naczyń żylnych poprzez tak zwaną termoablację laserową. Termiczne uszkodzenie ściany żyły prowadzi do zwłóknienia żylaka, a w efekcie do jego całkowitego zarośnięcia. Chore naczynie jest następnie stopniowo wchłaniane przez otaczające je tkanki. Zabieg usuwania żylaków laserem wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Poprzedza go tak zwane mapowanie, czyli zaznaczanie przebiegu żylaków przy użyciu aparatu USG. Laseroterapia nie wymaga hospitalizacji.

Laserowe leczenie żylaków - znajdź klinikę
Wybierz miasto, aby sprawdzić oferty 66 placówek wykonujących laserowe leczenie żylaków:

Pozostałe nieoperacyjne metody na żylaki

Leczenie żylaków parą wodną

Leczenie żylaków bez operacji jest możliwe

Do bezinwazyjnego leczenia żylaków nóg można zaliczyć technikę zakładającą wykorzystanie pary wodnej SVS. Stosuje się ją w celu zamknięcia zmienionych chorobowo żył. Niezbędna do tego energia jest przenoszona za pośrednictwem czystej wody dostarczanej w mikrodawkach pod postacią pary wodnej. W ten sposób podczas jednego zabiegu dochodzi do całkowitego zamknięcia wszystkich żylaków, a dzięki temu, że do żył podawana jest para wodna, a nie substancja chemiczna, nie istnieje ryzyko powikłań na tle alergicznym. Co ciekawe, SVS jest jedyną z małoinwazyjnych metod, pozwalającą na usunięcie pni żylnych o średnicy ponad 20 mm oraz dużych żylaków powierzchniowych.

Fale radiowe w usuwaniu żylaków

Kolejną innowacyjną metodą bezinwazyjnego usuwania żylaków łydek czy ud jest pozbywanie się ich poprzez fale radiowe EVRF. Podczas zabiegu do światła zmienionej chorobowo żyły wprowadza się cewnik emitujący fale radiowe wysokiej częstotliwości. Energia fal powoduje termoablację naczynia żylnego, co oznacza, że znacznie podwyższa jego temperaturę, a co za tym idzie - powoduje jego zamknięcie, obkurczenie i uszkodzenie.

Nieoperacyjne usuwanie żylaków nóg - skleroterapia

Do metod nieoperacyjnego leczenia żylaków zalicza się także skleroterapię. Polega ona na iniekcji specjalnej substancji chemicznej do wnętrza zmienionego chorobowo naczynia. Tak zwany roztwór sklerotyzujący wywołuje stan zapalny i doprowadza do wykrzepiania krwi w żyle. Dochodzi wówczas do stopniowego włóknienia i zamykania się żylaka, który ostatecznie jest całkowicie wchłaniany przez otaczające go tkanki. Jak każdy zabieg, skleroterapia niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Do tych najczęściej występujących zalicza się odczyny alergiczne i zapalenie żył. Zabieg jest jednak stosunkowo bezpieczny i rzadko dochodzi do poważnych komplikacji.

Bezinwazyjny system Flebogrif

Nowatorskim rozwinięciem i udoskonaleniem techniki klasycznej skleroterapii jest metoda obliteracji mechaniczno-chemicznej z wykorzystaniem systemu Flebogrif. Jest to jedna z najnowocześniejszych metod usuwania żylaków. Została opracowana i wdrożona przez firmę Balton - polskiego producenta sprzętu medycznego. Sposób ten łączy element mechanicznego uszkodzenia śródbłonka naczyniowego z reakcją chemiczną spowodowaną działaniem spienionego środka obliterującego wpuszczonego do światła niewydolnej żyły. Podobnie jak inne nieinwazyjne metody, ta również umożliwia pacjentom szybki powrót do codziennych zajęć i zminimalizowanie dolegliwości bólowych.

Zamykanie żylaków klejem

Jednym z popularnych sposobów nieoperacyjnego usuwania żylaków na udach czy łydkach jest także tak zwane klejenie żylaków. Podczas tej procedury dochodzi do zasklepienia chorobowo zmienionego naczynia poprzez wprowadzenie do jego wnętrza specjalnego kleju. Po uciśnięciu przez lekarza, naczynie się zasklepia, dzięki czemu dochodzi do ustania przepływu krwi w jego wnętrzu, a finalnie do jego zarośnięcia i zaniku.

Echoskleroterapia - sposób na bezoperacyjne leczenie żylaków

Echoskleroterapia to nowoczesna odmiana skleroterapii, czyli zabiegu, podczas którego lekarz wstrzykuje do wnętrza żylaka specjalny roztwór, który powoduje zamknięcie światła naczynia i wchłonięcie żylaka przez okoliczne tkanki. W przebiegu echoskleroterapii specjalista dodatkowo używa aparatu do USG, aby móc lepiej kontrolować całą procedurę, dlatego na echoskleroterapię żylaków często mówi się po prostu “skleroterapia pod kontrolą USG”. Podczas takiego zabiegu naczyniowiec może obserwować wstrzyknięty preparat na urządzeniu, a także podać lek bardziej precyzyjnie do miejsc, gdzie naczynia są uszkodzone. W zależności od konsystencji wstrzykiwanego roztworu, wyróżniamy echoskleroterapię płynową oraz echoskleroterapię piankową żylaków. Specjaliści coraz częściej stosują tę drugą metodę, ponieważ spieniona postać leku zawiera mikropęcherzyki powietrza, dzięki czemu jest bardzo dobrze widoczna na aparacie USG.

Echoskleroterapia - przebieg i zalety zabiegu

Podczas jednego zabiegu echoskleroterapii wykonuje się około kilkunastu wkłuć bardzo cienką igłą, co jest praktycznie bezbolesne. Czas trwania echoskleroterapii nie przekracza 30 minut. Do usunięcia niewielkich żylaków zwykle wystarczy jeden zabieg, w przypadku większych zmian konieczne jest przeprowadzenie serii ostrzykiwań – z reguły nie więcej niż 3-4 zabiegi, przeprowadzane w co najmniej tygodniowych odstępach. Dużą zaletą metody jest jest znikoma inwazyjność, a co za tym idzie brak konieczności znieczulenia przez anestezjologa oraz hospitalizacji pacjenta. Pacjenci cenią echoskleroterapię także ze względu na dobry efekt kosmetyczny. Po zabiegu warto nosić przez określony przez lekarza czas wyroby uciskowe - pozytywnie wpływają one na efekty przeprowadzonej procedury.

Usuwanie żylaków prądem

W leczeniu żylaków kończyn dolnych zastosowanie ma także prąd o częstotliwości fal radiowych, stosowany w zabiegach termicznej ablacji żył metodą RFITT (ang. Radiofrequency Induced Termotherapy) Celon. W trakcie zabiegu do światła naczynia wprowadzany jest aplikator emitujący fale radiowe, prowadzące do rozgrzania ścian niewydolnej żyły i, w konsekwencji, do jej zamknięcia. Procedura jest bezpieczna i nie powoduje ryzyka oparzeń – po osiągnięciu odpowiedniej temperatury aparat samoczynnie się wyłącza. Po zabiegu zalecane jest noszenie pończoch uciskowych przez okres dwóch tygodni, a sama procedura uchodzi za bardzo skuteczną (skuteczność oceniana na 95-97%).

Przeciwwskazania do zabiegów małoinwazyjnych

Zabiegi o niskiej inwazyjności wyróżniają się małą liczbą przeciwwskazań.

Należą do nich przede wszystkim:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • poważne choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, nowotwory),
 • alergie na środki farmaceutyczne (w przypadku np. Clarivein)
 • nieprawidłowe reakcje na znieczulenie w wywiadzie (wyjątek Clarivein i Flebogrif)
 • zakrzepica żył głębokich
 • miejscowe i ogólne infekcje
 • zakażenia bakteryjne skóry

Nieoperacyjne leczenie żylaków a NFZ

Jeśli pacjent rozważa leczenie żylaków w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu po odpowiednie skierowanie do chirurga naczyniowego. Decyzję co do metody leczenia i ewentualnego refinansowania z funduszu zdrowia podejmuje lekarz specjalista na wizycie kwalifikacyjnej.

Laserowe leczenie żylaków
- sprawdź ceny w 66 klinikach!

Dowolność w leczeniu żylaków nóg na NFZ sprawia, że usuwanie żylaków metodami bezinwazyjnymi jest w niektórych przypadkach możliwe.

Leczenie żylaków nóg - więcej na ten temat

Leczenie żylaków nóg

Leczenie żylaków nóg

Żylaki to problem nie tylko estetyczny. Nadmiernie poszerzone i zdeformowane żyły są objawem zaburzonego krążenia krwi. Żylakom nóg można zapobiec, jednak nawet…

Operacja na zylaki

Operacja żylaków nóg

Żylaki to problem wielu Polaków, szczególnie kobiet po 40. roku życia. Jedną z metod leczenia żylaków jest operacja. Klasyczny zabieg chirurgiczny jest nieunikniony…

Skleroterapia - zabieg na pajączki

Skleroterapia żylaków

Pajączki na nogach to często pierwszy widoczny gołym okiem symptom żylaków. Warto pamiętać, że nie jest to jedynie defekt kosmetyczny, a choroba związana z zaburzeniem…

Laserowe usuwanie żylaków

Laserowe leczenie żylaków nóg

Z powodu żylaków cierpią głównie kobiety po 40. roku życia oraz osoby pracujące w pozycji stojącej (np. fryzjerzy, sprzedawcy czy nauczyciele). Tendencje do powstawania…

Komentarze (2)

Anna 6 miesięcy temu

Ja leczyłam swoje żylaki metodą laserową w krakowskiej SCM Clinic i jestem bardzo zadowolona z efektów. Moje nogi wyglądają zdecdowanie lepiej, nie bolą mnie jak dotychczas. Nie wiem, może to kwestia tego, że trafiłam na świetną specjalistkę w tej dziedzinie, ale powiem Wam szczerze, że kompletnie nie warto ignorować tego problemu. Tym bardziej, że jego rozwiązanie jest stosunkowo proste :-). Pozdrawiam! Odpowiedz

Wojtek 4 lata temu

Witam, ja sam w wieku 21 mam problemy z żylakami. Jeżeli chodzi o sport to trenuje kosza i od czasu do czasu sobie pobiegam. Interesowałem się tematem i czytałem dużo Po rozpoznaniu tematu poszedlem do lekarza, który przepisał mi maść czy coś takiego ale nie pomogło. Ważna rzeczą jest też branie zimnych kąpieli, szczególnie po wysiłku. Pozdrawiam. Odpowiedz

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do...

Ultranowoczesne leczenie światłem UVLrx

Ultranowoczesne leczenie światłem UVLrx

O tym, jak odmłodzić komórki oraz co wynika z laserowego naświetlania krwi, rozmawiamy z Pawłem Widulińskim, dietetykiem, specjalistą medycyny naturalnej, fizjoterapeutą i właścicielem studia LaDoS Laboratorium Doskonałej Sylwetki w Warszawie