Nietrzymanie moczu u mężczyzn - wstydliwy problem

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, kojarzona głównie z płcią żeńską. Mimo, iż występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, nie można zapominać, że jest to również męski problem. Podobnie jak u kobiet, mężczyzn nietrzymanie moczu powoduje znaczące obniżenie komfortu życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Nietrzymanie moczu (NTM), zwane inaczej inkontynencją, to niezależny od woli wyciek moczu. Jak pokazują ogólnopolskie badania, problemy z układem moczowym, w tym nietrzymanie moczu, to dla Polaków wciąż tematy wstydliwe, o których nie rozmawiamy nawet z bliskimi. Tymczasem zgodnie ze statystykami Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, problem nietrzymania moczu dotyczy, w zależności od grupy wiekowej, 1-39% mężczyzn. Warto też zauważyć, że schorzenie to również w przypadku mężczyzn ma duży wpływ na jakość życia. 

Wśród czynników ryzyka nietrzymania moczu u mężczyzn można wymienić zaawansowany wiek, otyłość i objawy ze strony dolnych dróg moczowych,  także zakażenia dróg moczowych, zaburzenia neurologiczne oraz przeprowadzaną prostatektomię, czyli resekcję prostaty.

Zdobądź voucher na wizytę antykoncepcyjną
Masz wątpliwości dotyczące
antykoncepcji?
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn - jak można pozbyć się wstydliwego problemu

Mężczyzna borykający się z inkontynencją ma obecnie pełen wachlarz skutecznych metod leczenia tej dolegliwości. Niestety dla wielu pacjentów, a dla mężczyzn w szczególności, jest to bardzo wstydliwa i krępująca dolegliwość, co powoduje, że pomocy szukają wtedy, kiedy jest już bardzo nasilona. Nietrzymanie moczu jest zawsze nieprawidłowym objawem, z którym pacjent powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalisty urologa. Lekarz ustali rozpoznanie na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oraz dodatkowych badań, np. badania moczu, prostaty, czy też USG układu moczowego.

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn zależy od jego rodzaju, przyczyny oraz nasilenia dolegliwości.  Jeżeli znamy przyczynę inkontynencji oraz jest ona możliwa do usunięcia, np. zapalenie pęcherza moczowego, leki i substancje działające moczopędnie, to właśnie od tego powinniśmy rozpocząć terapię. W niemal każdym przypadku leczenie powinno rozpoczynać się od postępowania zachowawczego, które polega na ograniczeniu czynników ryzyka poprzez redukcję wagi, czy też palenia papierosów, a także na treningu mięśni dna miednicy.

W przypadku nietrzymania moczu, które nie ustępuje po leczeniu zachowawczym, należy rozważyć leczenie operacyjne. Podstawowymi zabiegami są mało inwazyjne oraz szeroko dostępne tzw. zabiegi z użyciem taśm, dostępne w kilku wariantach. Istotą zabiegów taśmowych w leczeniu NTM u mężczyzn jest ucisk na opuszkową część cewki moczowej pod osłabionym zwieraczem, dzięki czemu dochodzi do zwiększenia oporów, a w konsekwencji przerwania przepływu moczu w cewce. Wskazaniem do zastosowania leczenia metodami z użyciem taśm są pacjenci z małym lub umiarkowanym nietrzymaniem moczu.

Inną grupą zabiegów stosowanych w terapii inkontynencji u mężczyzn są zabiegi polegające na wstrzykiwaniu różnych substancji leczniczych w okolice zwieracza, które wywierając ucisk na cewkę, poprawiają trzymanie moczu. Metody te zostały uznane przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne jako przejściowo poprawiające trzymanie moczu, dlatego też nie są zalecane jako leczenie z wyboru. Według ekspertów, najskuteczniejszą metodą operacyjnego leczenia nietrzymania moczu u mężczyzn, zwłaszcza o znacznym nasileniu dolegliwości, jest wszczepienie sztucznego zwieracza cewki (AUS – artificial urinary sphincter). Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, AUS jest metodą referencyjną w operacyjnym leczeniu inkontynencji o nasileniu umiarkowanym i ciężkim, a jej skuteczność waha się od 59% do 90%. 

Jak widać, obecnie nietrzymanie moczu jest chorobą, którą można z powodzeniem leczyć. Najważniejsze, aby nie ignorować niezależnego od naszej woli wycieku moczu, przełamać wstyd i poinformować lekarza o występującym problemie.

Bibliografia:

  1. G. Lucas et al.: Guidelines on Urinary Incontinence. European Association of Urology, 2014.
  2. TNS: Ogólnopolskie badanie “Międzypokoleniowe rozmowy Polaków”, styczeń 2012.
  3. Matuszewski: Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu u mężczyzn. Przegląd Urologiczny, 2013/1 (77).
  4. Dębiński et al.: Klasyfikacja nietrzymania moczu i sposoby leczenia. Przegląd Urologiczny, 2014/5 (87).
  5. G. Lucas et al.: EAU Guidelines on Surgical Treatment of Urinary Incontinence. European Urology, 62 (2012) 1118-1129.

Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Radek 5 lata temu

Jak dla mnie nie ma tutaj powodu do wstydu! Powinniśmy rozmawiać o swoich problemach i jest to całkowicie ludzka sprawa! Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…