Nos kostny, chrzęstny, totalny... Co to za zabiegi?

Operacje plastyczne nosa należą nieodmiennie do najpopularniejszych procedur chirurgii estetycznej, dotyczących twarzy. Nic dziwnego: z jednej strony wygląd nosa rzutuje na wygląd całej twarzy, a z drugiej – przy pomocy operacji można diametralnie zmienić jego wygląd, a co za tym idzie – poprawić odbiór twarzy. Wśród operacji estetycznych nosa wyróżnić możemy te ingerujące w jego część chrzęstną, zmieniające budowę rusztowania kostnego oraz zabiegi łączone, zwane totalną korekcją nosa.

Nos, jako centralna część twarzy, skupia uwagę rozmówców i ma ogromny wpływ na to, jak nasza twarz jest odbierana przez innych. Nadmiernie odstający, zbyt duży, nieforemny czy garbaty, może rzucać się w oczy nawet w bardzo ładnej twarzy i ujmować jej kilka „punktów”, może też sprawiać wrażenie „niepasującego” do danej twarzy. Może to zwracać uwagę innych, ale może też być powodem frustracji „właściciela” - no bo przecież wyglądu nosa nie zmieni radykalnie nawet najlepszy makijaż. I co wtedy? Jeśli nos jest dla nas przyczyną kompleksów i nie czujemy się dobrze z jego wyglądem? 

Operacja nosa kostnego od 4 500 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Ratunkiem może być wówczas operacja plastyczna nosa – jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Nie jest to czcze stwierdzenie: rosnącą popularność operacji plastycznych nosa potwierdzają dane międzynarodowych organizacji, zrzeszających chirurgów plastycznych i gromadzących informacje na temat ilości przeprowadzanych operacji estetycznych. I tak, według ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery), w 2016 roku na świecie wykonano prawie 787 000 operacji plastycznych nosa – aż o 8% więcej, niż w roku poprzednim – stawiając tę procedurę na czwartym miejscu wśród najczęściej przeprowadzanych operacji plastycznych. W kwestii procedur estetycznych, dotyczących twarzy plastyka nosa znajduje się z kolei na drugim miejscu, po operacyjnej korekcie powiek.

Wygląd nosa można zmienić w bardzo różnym zakresie: od niewielkich korekt do niemal całkowitej przebudowy. Jest to możliwe dzięki różnym typom zabiegów, dotyczących kształtu nosa. W zależności od tego, co chcemy zmienić, korekcie można poddać część chrzęstną nosa, jego część kostną lub obie, co przyniesie różne efekty. Czym różnią się te zabiegi i co można dzięki nim osiągnąć?

Plastyka nosa kostnego: co to za zabieg?

Wygląd nosa ma wpływ na odbiór całej twarzy

Za pomocą korekty kostnego rusztowania nosa można dokonać bardzo wyraźnej zmiany w jego wyglądzie. Można więc na przykład usunąć garb nosowy lub wypełnić wgłębienie w grzbiecie nosa, możliwe jest również wyrównanie symetrii nosa lub zmiana jego ustawienia w przypadku, gdy jest nadmiernie przekrzywiony w jedną lub w drugą stronę. Korekcja kostnych części nosa bywa także konieczna do usunięcia różnego rodzaju deformacji nosa, np. powstałych w wyniku urazu czy złamania.

Plastyka kostnych części nosa nierzadko łączona bywa z korektą jego defektów funkcjonalnych – pozwala to uniknąć przeprowadzania dwóch operacji i usunąć problemy zarówno estetyczne, jak i zdrowotne, podczas jednego zabiegu. Najczęściej podczas operacji plastycznej nosa prostuje się jego przegrodę, co udrażnia nos i poprawia jego funkcjonowanie, można również np. usunąć polipy z nosa czy poprawić drożność zatok poprzez zamknięcie perforacji w przegrodzie nosowej z zastosowaniem specjalnej płytki lub własnej chrząstki pacjenta.

Co można zmienić podczas korekcji chrzęstnych części nosa?

Dzięki operacji plastycznej można skorygować wiele aspektów budowy nosa

Podczas operacji nosa chrzęstnego można zmienić wygląd tych elementów nosa, które zbudowane są z chrząstki. Najczęściej wybieranymi zabiegami z tej kategorii są więc operacje czubka nosa, który może determinować wygląd całego nosa. Podczas plastyki czubka nosa można więc go podnieść, jeśli opada zbyt nisko, a u osób, u których położony jest zbyt wysoko, można go obniżyć. Czubek nosa można też zwęzić, lub przeciwnie – poszerzyć. Niektóre osoby skarżą się na „kuleczkę” na czubku nosa – ją także można zniwelować podczas korekty chrzęstnej części nosa.

Ingerując w chrzestne rusztowanie nosa możemy więc dokonać nieco subtelniejszych zmian jego wyglądu, niż ma to miejsce w przypadku operacji nosa kostnego, ale też i sam zabieg jest mniej inwazyjny. O ile plastykę nosa kostnego zawsze przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, operacje plastyczne nosa chrzęstnego w części przypadków można wykonać jedynie przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, co zmniejsza ryzyko, związane z podaniem środków do sedacji pacjenta. Rekonwalescencja po takiej operacji trwa również krócej, a efekty widoczne są szybciej niż w przypadku zabiegów, wymagających przebudowy kostnych struktur nosa.

Totalna korekcja metodą na całkowitą zmianę wyglądu nosa

Operacja plastyczna nosa może pomóc w pozbyciu się kompleksów

Procedurą, łączącą w sobie przebudowę zarówno kostnej, jak i chrzęstnej części nosa, jest tzw. totalna korekcja. Podczas takiego zabiegu można w bardzo szerokim zakresie zmienić wygląd nosa: wpłynąć na jego proporcje w stosunku do twarzy, a także proporcje poszczególnych jego części w stosunku do siebie, można sprawić, że nos będzie dłuższy, albo wręcz przeciwnie – krótszy, może być mniej lub bardziej zadarty, a przy okazji można zmienić rozstaw i wielkość nozdrzy nosa, kształt jego czubka czy wielkość skrzydełek nosa.

Oczywiście, w trakcie takiej operacji można również skorygować defekty w zakresie budowy nosa: udrożnić go, wyprostować skrzywioną przegrodę czy usunąć inne defekty funkcjonalne. Słowem, totalna korekcja nosa łączy w sobie wszystkie te zmiany, które są możliwe podczas operacji jego części kostnej, z modyfikacjami, będącymi efektem korekcji części chrzęstnej. Z tego względu totalna plastyka nosa jest też zabiegiem najbardziej skomplikowanym ze wszystkich typów operacji plastycznych nosa.

Różne typy operacji plastycznych nosa dają więc różne możliwości w zakresie zmiany jego wyglądu: wszystko zależy od tego, co chcemy zmienić i co nam się nie podoba. Z uwagi na szeroki zakres takich operacji, różne są również ceny operacji plastycznych nosa. Koszt takiego zabiegu uzależniony jest przede wszystkim od rozległości operacji: totalna korekcja nosa jest droższa niż zabieg, korygujący tylko jego część chrzęstną, a najwięcej trzeba zazwyczaj zapłacić za operacje rewizyjne, „naprawiające” wcześniejsze błędy podczas operacji czy deformacje, będące wynikiem nieprawidłowego gojenia się lub urazów w trakcie trwania okresu pooperacyjnego. Średnia cena korekcji nosa kostnego oscyluje wokół 6 000 zł, a za operację kostnych części nosa trzeba w niektórych placówkach zapłacić nawet 15 000 zł.

Operacja nosa kostnego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.isaps.org; www.surgery.org;

Autor:

Dodaj komentarz

Operacja plastyczna nosa kostnego

Operacja plastyczna nosa kostnego

Ponieważ wygląd nosa ma wpływ na odbiór całej twarzy, istotne jest, by z nią harmonizował. Operacje plastyczne nosa umożliwiają zmianę różnych aspektów jego wyglądu: przy pomocy chirurgicznej korekty możliwe jest skrócenie zbyt długiego...

Kiedy widoczne są ostateczne efekty operacji plastycznej nosa?

Kiedy widoczne są ostateczne efekty operacji plastycznej nosa?

Operacyjna korekta nosa jest jednym z bardziej popularnych zabiegów chirurgii plastycznej. Tylko w 2015 roku, jak podają statystyki Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej, wykonano ich na całym świecie ponad 730 tysięcy....