Nowoczesne metody leczenia chrapania

Chrapanie to częsta dolegliwość, która dodatkowo utrudnia życie nie tylko osobie chrapiącej, ale także pozostałym domownikom. Na problem chrapania cierpią częściej mężczyźni, a przewlekły charakter samej dolegliwości sprawia, że pogorszeniu ulec mogą relacje pomiędzy partnerami. Nie należy zapominać o fakcie, że chrapanie może być również objawem rozwoju poważnych chorób, które wpływają znacząco na stan zdrowia osoby cierpiącej na tą przypadłość.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Chrapaniem nazywamy zjawiska akustyczne, które powstają w wyniku utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Podczas wdechu strumień powietrza wprawia w wibracje języczek i  podniebienie miękkie, co skutkuje powstaniem charakterystycznych dźwięków. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Zwiększony opór dróg oddechowych wynikać może z różnych przyczyn. Za rozwój chrapania i tzw. bezdechu sennego odpowiedzialne mogą być m.in. otyłość, alkohol czy nadmierne osłabienie mięśniówki gardła podczas snu. Osoby, cierpiące z powodu chrapania, uskarżają się często na przewlekle zmęczenie, a w przypadku rozwoju tzw. obturacyjnego bezdechu sennego dochodzi u tych pacjentów częściej do wystąpienia powikłań w postaci np. nadciśnienia tętniczego. Wszystko to sprawia, że odpowiednia diagnostyka i leczenie chrapania sprzyja często poprawię stanu ogólnego pacjenta.

W celu zmniejszenia dolegliwości, związanych z chrapaniem, zaleca się m.in. zmniejszenie masy ciała. Dostęonych jest także wiele nowoczesnych metod leczenia zabiegowego, które umożliwiają skuteczną likwidację problemu chrapania.

Jakie metody stosowane są obecnie w leczeniu chrapania

W leczeniu chrapania zastosowanie ma technika RaVoR (Radiofrequenz Volumen Reduction), Jest to metoda, w przebiegu której dochodzi do usztywnienia i zwiększenia napięcia podniebienia miękkiego. W technice tej stosuje się fale o częstotliwości radiowej, których energia wykorzystywana jest do miejscowego ogrzania tkanek do temperatury około 90-100 stopni Celsjusza. Proces ten skutkuje termicznym zniszczeniem tkanek, rozwojem jałowego stanu zapalnego i powolnym włóknieniem i obkurczeniem  tkanek. Wszystko to powoduje, że dochodzi uniesienia podniebienia miękkiego, co umożliwia z kolei prawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe w trakcie snu.

Pacjentowi podczas samej procedury wprowadza się w okolicę, poddawaną zabiegowi, specjalne elektrody, które przekazują następnie wygenerowane impulsy do okolicznych tkanek. Zabieg leczenie chrapania metodą RaVoR przeprowadzany jest ambulatoryjnie z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, a cała procedura wykonywana jest zazwyczaj w trybie jednodniowym.

Inną małoinwazyjną techniką, stosowaną w leczeniu chrapania, jest przeprowadzenie zabiegu z wykorzystaniem lasera. Laserowe leczenie chrapania polega na odpowiednim podgrzaniu tkanek wchodzących w skład podniebienia miękkiego i języczka za pomocą światła lasera. Podobnie jak w metodzie RaVoR, skutkiem tych działań jest zwiększenie usztywnienia tkanek i zmniejszenie oporu dróg oddechowych w trakcie snu.

Kolejnym sposobem leczenia uciążliwego chrapania jest zabieg wszczepienia tzw. implantów Pillar. Są to małe struktury  o długości około 18 mm, wykonane z materiałów syntetycznych, które operator wprowadza w okolicę podniebienia miękkiego i twardego. Celem implantów Pillar jest zapewnienie odpowiedniej sztywności okolicy podniebienia, co przekłada się pozytywnie na jakość snu pacjentów i wpływa na normalizację przepływów powietrza w porze nocnej. Procedura wprowadzenia implantów odbywa się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, a po przeprowadzonym zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Metoda koblacji w leczeniu chrapania jest małoinwazyjną techniką , która wykorzystuje plazmę o niskiej temperaturze. Do wytworzenia plazmy używana jest energia fal elektromagnetycznych o odpowiedniej długości, a sama temperatura w trakcie zabiegu rzadko przekracza 70 stopni C. Zastosowanie niższej w stosunku do innych metod temperatury wywiera pozytywny wpływ na ewentualne pozabiegowe dolegliwości bólowe. Samo usztywnienie okolicy podniebienia miękkiego zachodzi dzięki miejscowej i precyzyjnej dezintegrancji tkanek wokół wprowadzonych w okolice docelowe specjalnych końcówek.

Leczenia chrapania i bezdechu sennego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: www.stopsnoring.com

Dodaj komentarz

Leczenie chrapania i bezdechu sennego aparatem CPAP

Leczenie chrapania i bezdechu sennego aparatem CPAP

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to choroba rozpoznana stosunkowo niedawno. Dotyka coraz większą liczbę osób, szczególnie po 40-tym roku życia, chociaż zdarza się również u dzieci wykazujących nieprawidłowości w budowie anatomicznej w okolicy...

Chrapanie – nie tylko męczące, ale także groźne

Chrapanie – nie tylko męczące, ale także groźne

Chrapanie to problem bardzo powszechny – według badań, z problemem tym zmaga się aż 10% ludzkości, z czego zdecydowanie częściej chrapią mężczyźni, bo stanowią aż 80% przypadków. Chrapanie utrudnia zdrowy sen nie tylko chrapiącym, ale i...

Zalety lasera w zabiegach leczenia chrapania

Zalety lasera w zabiegach leczenia chrapania

Chrapanie jest stosunkowo częstą dolegliwością, występującą u około 30% dorosłych. W dzisiejszych czasach stanowi ono wstydliwy problem, który w skrajnych przypadkach może powodować nawet unikanie życia towarzyskiego. Jedną z wielu metod,...