Nowy rok - nowa szansa dla zębów

Koniec i początek roku to czas opracowywania zestawu postanowień noworocznych, z których cześć – głównie, choć nie tylko w przypadku kobiet – dotyczy większej troski o własną urodę. W tym o zęby: chcemy je wybielić, wyprostować, uzupełnić lub po prostu nadgonić stomatologiczne zaniedbania, bo choć wydaje się, że kontrola dentystyczna raz na pół roku to wcale nie jest często, to jednak nawet na takie wizyty zazwyczaj nie starcza nam czasu.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
4 min.

Polacy wciąż zbyt rzadko chodzą do dentysty. Niekiedy powodem jest brak czasu, a niekiedy strach: według danych Dental Tribune Polska, aż 43% Polaków boi się dentysty, a 10% Polaków i 3% Polek nigdy u stomatologa nie było. Niedostatecznie dbamy także o higienę jamy ustnej: regularnie w badaniach i statystykach pojawiają się informacje, o liczbie Polaków, nieposiadających szczoteczki do zębów (może ich być nawet milion!), a zaledwie jedna czwarta naszych rodaków poświęca na mycie zębów niezbędne do ich prawidłowego oczyszczenia trzy minuty. Część z nas ma świadomość, że naszym zębom daleko do ideału, dlatego wraz z nastaniem nowego roku obiecujemy sobie wreszcie o nie zadbać. Może to być tylko leczenie, jednak wiele osób planuje także poprawę estetyki uśmiechu. 

Implanty stomatologiczne od 1 400 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Na szczęście wszystkie te postanowieni można dziś łatwo zrealizować dzięki możliwościom nowoczesnej stomatologii. Szybkie i trwałe uzupełnianie braków zębowych, bezbolesne leczenie próchnicy czy szeroki wybór aparatów ortodontycznych, pozwalających uzyskać piękne, równe zęby – to i o wiele więcej mają w ofercie polskie gabinety i kliniki stomatologiczne.

Leczenie zębów bez bólu i stresu

Problemy z próchnicą to m.in. wynik zaniedbań higienicznych

Nie chodzimy do dentysty, zbyt rzadko i krótko myjemy zęby, a efektem jest próchnica, z którą zmagają się praktycznie wszyscy Polacy. Jak zauważa lek. stom. Witold Borkowski, specjalista stomatologii dziecięcej, w wywiadzie dla „Dziennika Zachodniego”, na próchnicę cierpi 99,9% dorosłych Polaków i 96% osiemnastolatków. „Plagą próchnicy dotknięte jest też pokolenie najmłodszych. Badania, przeprowadzone w 2013 roku w śląskich przedszkolach dowiodły, że aż 70% przedszkolaków ma próchnicę, z czego jedno dziecko na pięć w tej grupie ma zajętych próchnicą co najmniej pięć zębów mlecznych. Podobnie niechlubnie przedstawia się sytuacja wśród nastolatków” - dodaje stomatolog.

Z próchnicą i postępującymi ubytkami żyjemy na ogół dotąd, póki na fotel stomatologiczny nie zaprowadzi nas coraz silniejszy ból. A i wtedy wolimy raczej łykać tabletki, bo wizyta u dentysty kojarzy nam się z jeszcze większym bólem – i koło się zamyka. Na szczęście zęby można dziś leczyć bezboleśnie: zapewniają to nowoczesne metody znieczulania do zabiegu (m.in. sedacja wziewna i sterowane komputerowo aparaty do podawania środka znieczulającego bez igły) oraz nowe technologie, które zastępują tradycyjne borowanie. Wśród nich znajduje się szwedzki żel Carisolv, którego działanie sprowadza się do rozpuszczenia tkanek, zaatakowanych przez próchnicę – co ważne, zawarta w preparacie substancja aktywna działa tylko na zainfekowane tkanki, nie uszkadzając zdrowych. Następnie ubytek jest opracowywany przy pomocy narzędzi ręcznych – bez bólu i irytującego dźwięku pracującego wiertła.

Nowoczesna stomatologia umożliwia bezbolesne leczenie próchnicy

Alternatywą dla żelu może być ozonoterapia, która dzięki silnym właściwościom bakteriobójczym umożliwia szybkie i skuteczne oczyszczenie zęba, do bezwiertłowego leczenia wykorzystywana jest także abrazja powietrzna (precyzyjne ścieranie chorej tkanki zęba za pomocą strumienia powietrza z drobinkami tlenku glinu, aplikowanych za pomocą cienkiej dyszy pod dużym ciśnieniem) i laser (odparowywanie uszkodzonych tkanek przy zastosowaniu impulsów światła), jak również infiltracja z wykorzystaniem płynnej żywicy Icon. Jak widać, metod bezbolesnego leczenia zębów jest sporo, jednak bardzo ważny jest fakt, że część z nich ma zastosowanie jedynie przy niewielkich ubytkach – dlatego tym bardziej nie warto zwlekać z wizytą u stomatologa do ostatniej chwili.

Noworoczne postanowienie: piękne, równe i białe zęby

Nowoczesna stomatologia to nie tylko bezbolesne i bezstresowe leczenie ubytków – jej możliwości są znacznie większe. Dzięki szerokiej gamie różnorodnych implantów stomatologicznych (m.in. implanty tradycyjne, miniimplanty, implanty zygomatyczne) można w sposób trwały usunąć braki zębowe nawet w przypadku tych pacjentów, u których kilka-kilkanaście lat temu implantologia była bezsilna. Jeszcze szerszy jest wybór aparatów ortodontycznych, które umożliwiają wyrównanie zębów w łuku i uzyskanie estetycznego, pięknego uśmiechu: jeśli chcemy uniknąć tradycyjnych „klamer” na zębach, możemy zdecydować się na aparaty estetyczne (szafirowe lub kryształowe), które są znacznie mniej widoczne, czy nawet na całkowicie ukryte aparaty lingwalne (np. system Incognito), mocowane po wewnętrznej stronie zębów. Do wyboru są także przezroczyste nakładki Clear Aligner – a to tylko kilka z proponowanych obecnie przez ortodontów nowoczesnych rozwiązań prostowania zębów.

Jedną z metod poprawy estetyki zębów jest ich wybielanie

By poprawić estetykę uśmiechu można zęby także wybielić – czy to w trakcie jednorazowej wizyty u dentysty, przy pomocy nowoczesnych systemów lampowych, czy też w domu, z zastosowaniem przygotowanych w gabinecie nakładek i aktywnego żelu. Nieestetyczne przestrzenie między zębami (w tym diastemy) można łatwo zamknąć dzięki licówkom (m.in. pełnoceramiczne, porcelanowe, akrylowe lub ultracienkie licówki, nie wymagające szlifowania powierzchni zęba), idealnie dobranym do koloru naszych własnych zębów, z ich zastosowaniem można także zmienić kształt zęba.

Gabinety stomatologiczne mają dziś w ofercie wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym diagnostyka i leczenie stomatologiczne jest szybsze, łatwiejsze i skuteczniejsze. Między innymi dzięki nowoczesnym technologiom, wśród których na coraz silniejszą pozycję wysuwają się lasery, stosowane już nie tylko w chirurgii stomatologicznej, ale także w leczeniu kanałowym, leczeniu chorób przyzębia czy w terapii bólu pozabiegowego. Mając to na uwadze, najwyższy czas przestać się bać dentysty i włączyć większą troskę o swój uśmiech do listy noworocznych postanowień.

Implanty stomatologiczne
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.dental-tribune.com

Komentarze (2)

franka 2 lata temu

Dbanie o uśmiech jest bardzo ważne, od małego powinniśmy uczyć nasze dzieci aby dbały o swoje ząbki :) Odpowiedz

Maciek93 2 lata temu

Idealny uśmiech dodaje pewności siebie, dlatego ważne jest, aby nasze zęby były nie tylko zdrowe, ale też ładnie wyglądały. Stomatologia estetyczna musi być wykonywana z dokładnością i wyczuciem, aby dała zadowalające efekty. Byłem w tym gabinecie i mogę polecić, gdyż jestem zadowolony z efektów. Odpowiedz

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty stomatologiczne to przełomowa technologia umożliwiająca pacjentom odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu o naturalnym wyglądzie. Mogą stanowić podstawę pojedynczego zęba, jak również bazę dla kompleksowego uzupełnienia...

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Implanty zębowe to nowoczesne uzupełnienia protetyczne, coraz powszechniej stosowane w stomatologii do odtwarzania ubytków zębowych. Pozwalają odzyskać piękny, pełny uśmiech nie tylko osobom, które utraciły jeden ząb: z zastosowaniem...

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Piękny uśmiech to przede wszystkim uśmiech kompletny. Żadne wady uzębienia nie rzutują tak bardzo na nasz wygląd jak braki zębowe: zęby mogą mieć różne odcienie, nie muszą też być idealnie równe i proste, najważniejsze jednak, by podczas...