Nowy sposób leczenia stawów w brzezińskim szpitalu

Nowy sposób leczenia stawów w brzezińskim szpitalu

Komórki macierzyste cieszą się dużym zainteresowaniem naukowców ze względu na wielorakie możliwości ich wykorzystania. Kolejne zastosowanie opracowali właśnie brzezińscy lekarze - użyli oni komórek wielopotencjalnych w zabiegu dotyczącym stawu kolanowego. Tego typu leczenie było stosowane już od jakiegoś czasu, jednak innowacyjność techniki specjalistów z województwa łódzkiego polega na użyciu... sprayu.

Komórki macierzyste (inaczej komórki pnia, wielopotencjalne) są niezwykłe głównie ze względu na to, że mogą przekształcić  się w każdy dowolny typ tkanki, a oprócz tego posiadają nieograniczone możliwości podziałowe. Najczęściej uzyskuje się je ze szpiku kostnego, możliwe jest uzyskanie ich także z krwi obwodowej czy pępowinowej, jak i z tkanki tłuszczowej. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Dotychczas używane były głównie w leczeniu chorób nowotworowych (zwykle układu krwionośnego, celem odzyskania zdrowych komórek), zaburzeń metabolicznych, wrodzonych niedoborów odporności. Dzięki wciąż trwającym badaniom, pojawiają się doniesienia o potencjalnej możliwości ich użycia np. w odbudowie martwiczo zmienionego mięśnia sercowego czy w regeneracji stawów.

Unikalność brzezińskiej procedury naprawy stawu kolanowego

Spray w leczeniu uszkodzonego stawu kolanowego został użyty w Polsce po raz pierwszy pod koniec listopada 2015 roku. Zabieg przeprowadzał doktor Grzegorz Sobieraj, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Metodę zastosowano u pacjenta, który podczas uprawiania sportu doznał urazu skutkującego zerwaniem więzadła krzyżowego w kolanie, powikłanego uszkodzeniem chrząstki stawowej.

Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinachźródło: źródło: Polska Dziennik Łódzki

Procedura została wykonana z użyciem małoinwazyjnej artroskopii, całość trwała około 90 minut. Poprzez dwa niewielkiej wielkości nacięcia do stawu wprowadza się artroskop wyposażony w kamerę, która uwidacznia jego strukturę. Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach, po wykonaniu opisanych czynności, zaaplikowali na powierzchnię chrząstki wcześniej przygotowany preparat. Zawierał on mieszaninę osocza pochodzącego z krwi pacjenta oraz komórek macierzystych, których źródłem była tkanka tłuszczowa. Ważny elementem preparatu była fibryna (włóknik) - białko biorące udział w procesach krzepnięcia, którego zadaniem w tym wypadku ma być stworzenie rusztowania dla dzielących się, odbudowujących chrząstkę komórek. Procesy podziałów stymulowane są przez naturalne czynniki wzrostu, obecne właśnie w osoczu.

Po zakończeniu procesów wzrastania, chrząstka stawowa nie ma możliwości obudowywania się. Wprowadzenie w jej okolice komórek macierzystych pobudzonych do replikacji umożliwia jej odnowę i powrót do właściwej funkcjonalności. Szczególnie pozytywnym aspektem jest to, że stawem podlegającym procedurze można w zasadzie od razu po jej przebyciu poruszać (oczywiście, przez pierwsze tygodnie po zabiegu nie wolno nadmiernie obciążać kończyny).

Co więcej - zabieg może podlegać refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Wystarczy, że jednocześnie z użyciem sprayu przeprowadzona zostanie jakaś inna procedura, która znajduje się w obrębie świadczeń gwarantowanych. W opisywanym przypadku rekonstrukcja chrząstki została przeprowadzona wraz z naprawą uszkodzonego więzadła.

Brzeziński ośrodek od dłuższego czasu stara się wykorzystywać najnowsze dostępne technologie. W 2013 roku rekonstruowano tam staw kolanowy z użyciem komórek macierzystych oraz kolagenu. Rok później, w 2014, tę samą strukturę naprawiano przy użyciu substancji w formie żelowej. Od tamtych operacji dokonał się niesamowity postęp - nowa technika skraca okres rekonwalescencji.

Leczenie chrząstki stawowej metodą komórek macierzystych Vivostat Prf
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Nie pozostaje nic innego, jak tylko pogratulować lekarzom ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach i oczekiwać na kolejne, coraz to nowocześniejsze zabiegi przez nich przez nich przeprowadzane.

Dodaj komentarz

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.