O przepuklinie kresy białej słów kilka

Przepukliny należą do grupy stosunkowo powszechnych schorzeń, a ich operacyjne leczenie to jedna z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych – według różnych danych, każdego roku w naszym kraju przeprowadza się od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu tysięcy takich zabiegów. Wśród wielu typów przepuklin wyróżnia się m.in. przepukliny udowe, mosznowe czy pępkowe, a także przepuklinę w kresie białej.

Przepukliną kresy białej nazywamy rozejście się mięśni prostych brzucha, co prowadzi do powstania pomiędzy nimi „otworu”, przez który pod skórę wydostaje się tłuszcz przedotrzewnowy albo worek przepuklinowy, mogący zawierać fragmenty narządów wewnętrznych (najczęściej jelit). Gdy przepuklina w kresie białej jest niewielka, uwypuklenie w linii pośrodkowej ciała także nie jest bardzo widoczne, z czasem jednak dochodzi do poszerzania się wrót przepukliny i zwiększenia rozmiaru schorzenia. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Zwykle przepuklina w kresie białej objawia się jako niewielki guzek w nadbrzuszu i jest najbardziej widoczna wówczas, gdy mięśnie brzucha są napięte. Może także powodować dolegliwości bólowe oraz dawać uczucie charakterystycznego „pociągania” w trakcie pochylania się pacjent do przodu. Nieleczona przepuklina kresy białej może stanowić zagrożenie życia i zdrowia pacjenta, dlatego szczególnie istotna jest wczesna diagnostyka, będąca pierwszym krokiem do leczenia przepukliny.

Przepuklina kresy białej: skąd się to bierze?

U kobiet przepuklina w kresie białej najczęściej pojawia się po ciąży

Etiologia powstawania przepuklin, w tym również przepukliny kresy białej, nie jest do końca poznana. Wiadomo jednak, że wpływ na pojawianie się schorzenia ma wiele czynników, w tym nieprawidłowości w syntezie kolagenu, czego efektem jest większa podatność tkanki łącznej na działanie zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. Przepuklina kresy białej, podobnie jak inne typy przepuklin, częściej pojawiają się także u osób, wykonujących ciężką pracę fizyczną, wymagającą regularnego dźwigania ciężkich przedmiotów, a kolejnym czynnikiem, zwiększającym ryzyko jej wystąpienia, są stany, w których ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej jest podniesione, np. częsty kaszel czy nawracające zaparcia.

Przepuklina kresy białej może pojawiać się na każdym etapie życia, przy czym trzy razy częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i dotyczy zwłaszcza mężczyzn otyłych. Może przybierać również postać wrodzoną i pojawiać się już u dzieci. U kobiet z kolei jednym z najważniejszych czynników, zwiększających ryzyko powstania przepukliny kresy białej, jest ciąża: stan, w którym rosnąca macica rozpycha mięśnie, budujące przednią ścianę brzucha, co w niektórych sytuacjach może skutkować zmianami w ich ułożeniu. Mięśnie rozchodzą się wówczas na boki, osłabieniu ulega także pasmo łącznotknankowe pomiędzy nimi.

Jak leczy się przepuklinę kresy białej?

Kluczem do skutecznego leczenia przepukliny jest odpowiednia diagnostyka

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych typów przepuklin, jedyną skuteczną metodą leczenia przepukliny kresy białej jest zabieg operacyjny. Według specjalistów, różnego rodzaju pasy przepuklinowe mogą być stosowane tylko doraźnie, jako metoda zapobiegania dalszemu rozrostowi przepukliny, jednak nie są w stanie usunąć istoty problemu. Warto też pamiętać, że przepuklina ani sama nie „zarośnie”, ani nie zmniejszy swojego rozmiaru, a wręcz przeciwnie – nieleczona, będzie się stopniowo powiększać, powodując nie tylko coraz większy dyskomfort, ale również zwiększając ryzyko  uwięźnięcia, a więc wystąpienia stanu bezpośredniego zagrożenia życia. Dlatego z operacyjnym leczeniem przepukliny kresy białej na ogól nie warto zwlekać.

Operację usunięcia przepukliny kresy białej prowadzi specjalista chirurgii ogólnej, a zabieg wykonywany jest na ogół z zastosowaniem znieczulenia ogólnego, choć można go również przeprowadzić pod znieczuleniem miejscowym. Ideą operacji jest odprowadzenie zawartości worka przepuklinowego na powrót na właściwe miejsce, a następnie zszycie otworu, przez który tkanki przedostawały się pod skórę. W zależności m.in. od wielkości przepukliny zabieg może sprowadzać się tylko do prostego zszycia wrót przepukliny, może też wymagać dodatkowego wzmocnienia osłabionych tkanek – efekt taki osiąga się przy zastosowaniu specjalnych siatek z tworzywa sztucznego. Siatka taka stanowi swojego rodzaju uzupełnienie tkanek, dzięki czemu nie trzeba ich naciągać, by zaszyć wrota przepukliny – nie są więc narażone na nadmierne napięcie, dlatego metoda ta nazywa się beznapięciową. Leczenie przepukliny kresy białej metodą beznapięciową, podobnie zresztą, jak ma to miejsce w przypadku innych przepuklin, minimalizuje ryzyko nawrotu schorzenia.

Leczenie przepukliny kresy białej ma charakter operacyjny

Alternatywą dla klasycznej, „otwartej” operacji przepukliny kresy białej może być jej zaopatrzenie techniką laparoskopową, czyli z użyciem zestawu niewielkich narzędzi, wprowadzanych do wnętrza ciała przez jedno małe cięcie – z tego względu procedury laparoskopowe nazywa się niekiedy „zabiegami przez dziurkę od klucza”. Razem z narzędziami do jamy brzusznej wprowadzana jest kamera, dająca chirurgowi podgląd pola operacyjnego, co umożliwia precyzyjne przeprowadzenie operacji. Laparoskopowe leczenie przepuklin to technika mniej inwazyjna od klasycznej operacji, krótszy jest również okres rekonwalescencji.

Operacje przepukliny kresy białej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Operację przepukliny kresy białej można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak pacjenci, chcący skorzystać z tej możliwości, zazwyczaj muszą czekać na zabieg od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Ponieważ przepuklina nie jest schorzeniem, wymagającym pilnej interwencji chirurgicznej, wiele osób decyduje się na leczenie na NFZ, a ci chorzy którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą czekać, mają do wyboru szeroką ofertę prywatnych placówek medycznych. Operacyjne leczenie przepuklin można przeprowadzić komercyjnie w większości polskich miast, a cena zabiegu może być różna w zależności nie tylko od miasta i placówki, ale również od zastosowanej techniki i tego, czy podczas zabiegu użyte zostały wzmacniające siatki. Przykładowo, cena operacyjnego leczenia przepukliny kresy białej metodą klasyczną bez użycia siatki w Katowicach oscyluje wokół 2 600 zł, a w Bydgoszczy za taki zabieg trzeba zapłacić średnio 3 000 zł.

Autor:

Dodaj komentarz

Przepuklina po ciąży

Przepuklina po ciąży

Pojawienie się u kobiety po okresie ciąży najczęściej niebolesnego uwypuklenia w powłokach ciała świadczyć może o obecności i rozwoju przepukliny. Początkowo zazwyczaj nie dają one żadnych uprzykrzających codzienne funkcjonowanie objawów,...

Jak powstaje przepuklina kresy białej

Jak powstaje przepuklina kresy białej

Przepuklina (łac. hernia) jest patologicznym uwypuklenie zawartości jamy ciała przez naturalnie istniejący otwór w powłokach lub też przez otwór nabyty. Otwór nabyty powstaje w miejscu o obniżonej oporności w wyniku zbyt dużego ciśnienia w...

Objawy przepukliny kresy białej

Objawy przepukliny kresy białej

Przepuklina to stan, w którym narząd bądź jego część wydostaje się poza fizjologiczne położenie poprzez pierwotne lub wtórne otwory. Przepukliny brzuszne należą do najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się w swojej karierze...