Okulistyka - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii okulistyka z najciekawszymi informacjami na temat leczenia oraz o lekarzach ze specjalizacją: okulista, optometrysta, ortoptysta, okulista dziecięcy

Wskazania do leczenia jaskry metodą trabekulektomii

W patogenezie jaskry i występującego w trakcie tej choroby uszkodzenia nerwu wzrokowego, główną rolę odgrywa wzmożone ciśnienie, panujące we wnętrzu gałki ocznej. Zrozumiałym wydaje się więc, że celem leczenia tego schorzenia jest obniżenie wspomnianej wartości fizycznej. Dokonać tego można poprzez wdrożenie u chorego różnych metod terapeutycznych: jedną z nich stanowi zabieg trabekulektomii. więcej »

Laserowe odmłodzenie siatkówki - jak to działa?

Laserowe odmładzanie siatkówki jest stosowane u pacjentów z początkowym stadium zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). Laseroterapię wykorzystuje się głównie u osób z uszkodzeniem siatkówki znajdującym się w pewnej odległości od plamki żółtej, ponieważ laser może dać efekt uboczny w postaci mroczka, utrzymującego się w polu widzenia. Obecnie najczęściej wykorzystywany w zabiegach tego rodzaju jest laser Nd:YAG lub laser 2RT. więcej »

Jaskra pierwotna a wtórna

Jaskra jest chorobą, prowadzącą do nieodwracalnej ślepoty, i - po zaćmie - stanowi jej drugą przyczynę na świecie. Tak naprawdę jaskra obejmuje kilka zupełnie różnych jednostek chorobowych, które łączą charakterystyczne uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jak lekarze odróżniają jaskrę pierwotną od wtórnej? więcej »

Leczenie jaskry metodą trabekulektomii

Wzrok jest nieocenionym zmysłem człowieka, który umożliwia nam poznawanie świata, stały rozwój oraz czerpanie przyjemności z życia. Niestety stały postęp cywilizacyjny wydatnie przyczynił się do wzrostu częstości występowania chorób narządu wzroku, w tym jaskry. więcej »

Leczenie jaskry - od czego zależy wybór metody?

Jaskra to grupa chorób, w których występuje podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Wielu pacjentów zastanawia się, czy leki trzeba przyjmować do końca życia? I czy istnieje możliwość uniknięcia zabiegu? Warto wiedzieć, jakie są dostępne sposoby leczenia jaskry, i od czego zależy wybór odpowiedniej metody. więcej »

Operacja zaćmy z wszczepieniem soczewki multifokalnej torycznej

W dzisiejszej medycynie coraz częściej możliwe jest leczenie jednym zabiegiem kilku schorzeń jednocześnie. Sytuacja taka występuje m.in. wtedy, gdy w leczeniu zaćmy zastosowana zostanie soczewka toryczna multifokalna. Implantacja do gałki ocznej tego typu struktury pozwala wyleczyć pacjenta z zaćmy oraz zlikwidować objawy innego typu zaburzeń wzroku. więcej »

Zalecenia po operacyjnym leczeniu zaćmy

Choroby, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu oznaczały trwałe obniżenie jakości życia, współcześnie są już do pokonania dzięki operacyjnym metodom leczenia. Każdy zabieg jednak wymaga przestrzegania konkretnych zaleceń po jego przeprowadzeniu, w celu całkowitego powrotu do zdrowia. Nie inaczej jest w przypadku operacyjnego leczenia zaćmy. więcej »

Zabieg cross-linking w leczeniu stożka rogówki

Występowanie stożka rogówki jest stosunkowo rzadkie: zdaniem portalu okulista.pl, częstość tej choroby sięga około 0,1% populacji. Zaburzenie występuje w każdym wieku, prowadzić ono może do znacznego utrudnienia funkcjonowania poprzez powodowanie problemów z czytaniem czy z jazdą samochodem. W zaawansowanych stadiach leczenie stożka rogówki może wymagać przebycia zabiegu chirurgicznego, alternatywę dla takiego postępowania stanowi metoda cross-linking. więcej »

Metody leczenia zaćmy

Według danych WHO, na całym świecie na zaćmę cierpi około 20 mln ludzi. Zatrważający jest fakt, że niemal połowie z nich odbierze ona wzrok. Stawia to zaćmę na pierwszym miejscu pośród przyczyn występowania ślepoty. Dane szacunkowe podają, że w Polsce osób chorych na zaćmę jest niemal 800 tyś. Na szczęście choroba ta, zwłaszcza wcześnie wykryta, może być z powodzeniem leczona. więcej »

Przyczyny powstawania jaskry pierwotnej otwartego kąta przesączania

Szacuje się, że do roku 2020 na jaskrę cierpieć będzie prawie 80 milionów osób na całym świecie. Jaskra, niezależnie od przyczyny, jest schorzeniem, które prowadzi do powolnej utraty wzroku. Wraz z postępem choroby dochodzi do stopniowego zawężenia pola widzenia, a nawet pełnej ślepoty. W związku z tym ważne jest możliwie jak najwcześniejsze rozpoznanie jaskry i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które może uchronić chorego przed trwałą utratą wzroku. więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2017 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2017 Tourmedica.pl Sp. z o.o.