Okulistyka - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii okulistyka z najciekawszymi informacjami na temat leczenia oraz o lekarzach ze specjalizacją: okulista, optometrysta

Zaćma – nie czekaj z operacją

Zaćma to jedna z najpoważniejszych chorób narządu wzroku, która z czasem prowadzi do jego całkowitej utraty. By temu zapobiec, warto regularnie kontrolować wzrok u okulisty, a w razie zdiagnozowania schorzenia możliwie szybko podjąć leczenie. Bo choć operacyjne leczenie zaćmy umożliwia odzyskanie ostrości widzenia na każdym etapie zaawansowania choroby, jej postępowania znacznie ogranicza komfort i samodzielność pacjenta, a i zabieg w zaawansowanym stadium niesie za sobą większe ryzyko komplikacji. więcej »

Jaskra: jak ją rozpoznać i leczyć

Jaskra to poważna choroba wzroku, która – nieleczona – może prowadzić nawet do jego całkowitej utraty. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (World Helath Organization – WHO), jest ona drugą, po zaćmie, przyczyną ślepoty na świecie. Jaskra jest nieuleczalna, a zmian, jakie zaszły pod jej wpływem, nie da się cofnąć. Możliwe jest jednak zahamowanie dalszych postępów choroby, dlatego warto wiedzieć, kto znajduje się w grupie ryzyka, by odpowiednio wcześnie podjąć leczenie. więcej »

Operacja wzroku laserem, czyli jak się pozbyć okularów?

Wady refrakcji, czyli krótkowzroczność, nadzwroczność i astygmatyzm, potrafią bardzo utrudnić życie. Konieczność ciągłego noszenia okularów czy szkieł kontaktowych może być uciążliwa zwłaszcza dla osób aktywnych oraz tych ze znaczną wadą wzroku, którym nie wystarcza zakładanie ich tylko do czytania czy prowadzenia samochodu. Wad refrakcji można się jednak skutecznie i trwale pozbyć – służą temu zabiegi laserowej korekcji wzroku. więcej »

Zaćma: co trzeba o niej wiedzieć

Zaćma to jedno z najpoważniejszych schorzeń narządu wzroku: jak wskazują statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO), to właśnie ta choroba zajmuje pierwsze miejsce wśród przyczyn ślepoty we współczesnym świecie. Jest o tyle groźna, że często rozpoznawana dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy zmiany w obrębie soczewki są już bardzo zaawansowane. Jak zdiagnozować zaćmę i w jaki sposób można ją leczyć? więcej »

Zabiegi okulistyczne: leczyć się prywatnie czy na NFZ?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, a pogarszające się widzenie to dl wielu osób bardzo istotne utrudnienie życia. Problemy ze wzrokiem niekiedy całkowicie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i powodują u pacjenta głęboki lęk, zwłaszcza gdy nie wiemy, co jest przyczyną naszych dolegliwości i jak daną przypadłość leczyć. Dlatego okulistę należy odwiedzać systematycznie, by ewentualne problemy wykryć na początkowym etapie i jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. więcej »

Wskazania do leczenia jaskry metodą trabekulektomii

W patogenezie jaskry i występującego w trakcie tej choroby uszkodzenia nerwu wzrokowego, główną rolę odgrywa wzmożone ciśnienie, panujące we wnętrzu gałki ocznej. Zrozumiałym wydaje się więc, że celem leczenia tego schorzenia jest obniżenie wspomnianej wartości fizycznej. Dokonać tego można poprzez wdrożenie u chorego różnych metod terapeutycznych: jedną z nich stanowi zabieg trabekulektomii. więcej »

Laserowe odmłodzenie siatkówki - jak to działa?

Laserowe odmładzanie siatkówki jest stosowane u pacjentów z początkowym stadium zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). Laseroterapię wykorzystuje się głównie u osób z uszkodzeniem siatkówki znajdującym się w pewnej odległości od plamki żółtej, ponieważ laser może dać efekt uboczny w postaci mroczka, utrzymującego się w polu widzenia. Obecnie najczęściej wykorzystywany w zabiegach tego rodzaju jest laser Nd:YAG lub laser 2RT. więcej »

Jaskra pierwotna a wtórna

Jaskra jest chorobą, prowadzącą do nieodwracalnej ślepoty, i - po zaćmie - stanowi jej drugą przyczynę na świecie. Tak naprawdę jaskra obejmuje kilka zupełnie różnych jednostek chorobowych, które łączą charakterystyczne uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jak lekarze odróżniają jaskrę pierwotną od wtórnej? więcej »

Leczenie jaskry metodą trabekulektomii

Wzrok jest nieocenionym zmysłem człowieka, który umożliwia nam poznawanie świata, stały rozwój oraz czerpanie przyjemności z życia. Niestety stały postęp cywilizacyjny wydatnie przyczynił się do wzrostu częstości występowania chorób narządu wzroku, w tym jaskry. więcej »

Leczenie jaskry - od czego zależy wybór metody?

Jaskra to grupa chorób, w których występuje podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Wielu pacjentów zastanawia się, czy leki trzeba przyjmować do końca życia? I czy istnieje możliwość uniknięcia zabiegu? Warto wiedzieć, jakie są dostępne sposoby leczenia jaskry, i od czego zależy wybór odpowiedniej metody. więcej »