Onkologia - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii onkologia z najciekawszymi informacjami na temat leczenia oraz o lekarzach ze specjalizacją: onkolog dziecięcy, chirurg onkolog, onkolog kliniczny

Światowy Dzień Walki z Rakiem – co warto wiedzieć o nowotworach

O nowotworach słyszymy coraz częściej i coraz więcej: z jednej strony odkrywane są coraz to nowe odmiany tej choroby, z drugiej – naukowcy opracują wciąż nowe terapie, dające chorym szansę na częściowe choćby opanowanie choroby. Czwartego lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem – to dobra okazja, by poznać kilka faktów na temat nowotworów, stanowiących jedno z największych wyzwań dla współczesnej medycyny. więcej »

Październik Miesiącem Budowania Świadomości Raka Piersi - co trzeba wiedzieć o chorobie?

Październik na całym świecie jest „Miesiącem Budowania Świadomości Raka Piersi”, a 15 października – „Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi”. Kampanie mają przypominać kobietom o wpływie stylu życia na zdrowie ich piersi oraz odpowiedniej profilaktyce. Symbolem walki jest różowa wstążka. Co trzeba wiedzieć o chorobie, z którą walkę w Polsce wygrywa jedynie 40 proc. kobiet? więcej »

Wrzesień Miesiącem Budowania Świadomości o Raku Tarczycy - co trzeba wiedzieć o chorobie

Na całym świecie wrzesień uznany jest za Miesiąc Budowania Świadomości o Raku Tarczycy. Świadomość społeczna na temat nowotworu tarczycy wciąż jest bardzo mała, chociaż w ciągu ostatnich lat zaobserwowano gwałtowny wzrost liczby zachorowań, dlatego we wrześniu zachęca się pacjentów do zgłębienia zagadnień, związanych z profilaktyką raka tarczycy oraz do wykonania badań USG tarczycy, które stanowią podstawowe narzędzie diagnostyczne. Co warto wiedzieć o nowotworze tarczycy? Jakie mamy szanse, kiedy choroba zostanie u nas zdiagnozowana? więcej »

Co to jest Nano Knife?

Nano Knife to nóż elektryczny, będący znakomitą alternatywą dla skalpela, ponieważ można nim leczyć zmiany, które dotychczas nie były operacyjne. Do zalet Nano Knife należy zwiększony komfort bezpieczeństwa w użyciu urządzenia oraz szansa na próbę walki z chorobą, zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do leczenia paliatywnego. Co najważniejsze, Nano Knife może być stosowany wielokrotnie, w przeciwieństwie do radioterapii. więcej »

Leczenie nowotworów skóry metodą chirurgii mikrograficznej Mohsa

Problemem w chirurgii onkologicznej bardzo często jest właściwe określenie marginesu zdrowych tkanek, które usunąć należy wraz ze zmianą chorobową celem maksymalnego zredukowania ryzyka nawrotu. Utratę struktur nieobjętych rozrostem nowotworowym można zminimalizować dzięki zastosowaniu techniki mikrochirurgicznej Mohsa. więcej »

Dietetyczna profilaktyka antynowotworowa

Zachorowalność na choroby nowotworowe systematycznie rośnie. W Polsce, zaraz po chorobach układu krążenia, stanowią one drugą, najczęstszą przyczynę zgonów. Wiadomo, że ryzyko rozwoju nowotworu zależne jest od wiele czynników. Istnieją liczne dowody na to, że jednym z nich jest sposób odżywiania. więcej »

Co to jest chirurgia mikrograficzna metodą Mohsa

Chirurgię mikrograficzną Mohsa stosuje się w leczeniu nowotworów skóry. Dzięki dokładnej kontroli marginesów wyciętej zmiany, zapewnia bardzo wysoki odsetek wyleczeń sięgający 90% w porównaniu z tradycyjnymi metodami, a nawroty zdarzają się rzadko. Pozwala też na oszczędzenie maksymalnej ilości zdrowych tkanek, dzięki czemu osiągany jest bardzo dobry efekt kosmetyczny. więcej »

Operacja raka prostaty metodą laparoskopową

Rak gruczołu krokowego, czyli prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w polskiej populacji mężczyzn. Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów rak prostaty odpowiada rocznie za 14,4% nowych zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn i stanowi przyczynę prawie 8% zgonów z tego powodu. Stanowi on także drugą co do częstości, po nowotworach złośliwych płuc, przyczynę zapadalności na nowotwory złośliwe w Polsce. Częstość zachorowania na raka prostaty rośnie wraz z wiekiem, ale jest także zależna od diety oraz czynników genetycznych więcej »

Rodzaje nowotworów powiek

Nowotwory powiek, choć występują stosunkowo rzadko, stanowią poważne zagrożenie – przy braku leczenia, w zaawansowanych postaciach może dojść do zajęcia gałki ocznej wraz z okolicznymi strukturami i konieczności ich usunięcia. W obrębie tego typu schorzeń aparatu ochronnego oka występują zarówno zmiany łagodne, jak i złośliwe. więcej »

Termoablacja mikrofalowa guza wątroby

Technika termoablacji mikrofalowej jest zyskującą na popularności techniką wykorzystywaną w terapii nieoperacyjnych nowotwórów wątroby. Bywa uznawaną za alternatywę dla ablacji częstotliwościami radiowymi (RFA), będąc pozbawioną jednocześnie jej wad. Uznawana jest za zabieg skuteczny, małoobciążający dla pacjenta a jednocześnie stosunkowo bezpieczny. więcej »