Operacja odstających uszu

Nieprawidłowy kształt uszu jest częstą przyczyną kompleksów zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Współczesna medycyna plastyczna oferuje skuteczne i trwałe zabiegi korekcji wyglądu małżowin usznych, zwane fachowo otoplastyką. Zabiegi te wykonywane są coraz częściej u dzieci, co chroni je przez stresem związanym z adaptacją wśród rówieśników.

Uszy mogą mieć różny kształt i wielkość. Ich wygląd jest uwarunkowany genetycznie, więc kształt uszu jest podobny w rodzinie. O odstających uszach mówi się, jeśli odległość między pomiędzy brzegiem małżowiny usznej o powierzchnią głowy przekracza dwa centymetry. Jest to rzeczywiste odstawanie uszu. Kłopoty może jednak sprawiać również przerost górnej lub dolnej części małżowiny usznej dając wrażenie zbytniej ich wielkości. Wada ta wizualnie podkreśla nawet niewielkie odstawanie uszu. Pacjenci zgłaszają się do chirurgów plastycznych również wtedy, jeśli chrząstka małżowin usznych jest źle wykształcona, najczęściej zbyt płaska.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Dla małych dzieci nietypowy kształt uszu nie jest problemem. Kłopoty rozpoczynają się najczęściej w wielu przedszkolnym po uwagach kolegów. Część dzieci jest odpornych na komentarze innych, ale dla części odstające uszy sprawiają duże problemy. Defekt ten można maskować dłuższymi włosami, ale jedyną skuteczną metodą nadania uszom ładnego wyglądu jest zabieg chirurgii plastycznej. Na konsultacje do specjalistów najczęściej zgłaszają się rodzice z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym oraz dorośli. Uszy można zoperować po zakończeniu ich intensywnego wzrostu. U sześciolatka uszy osiągają 80-90% swojej docelowej wielkości, ale wtedy jednak zabieg wymaga znieczulenia ogólnego, więc jest bardziej obciążający dla małego pacjenta. Lepiej jest poczekać do ukończenia ósmego, a nawet dziesiątego roku życia, kiedy zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Uszy kończą całkowicie swój wzrost w wieku 12 lat i wtedy dopiero zabieg wydaje się najbardziej optymalny z medycznego punktu widzenia. Psychologowie uważają jednak, że lepiej go wykonać przed pójściem dziecka do szkoły tak, aby nie narażać go na stresy związane z trudnościami adaptacyjnymi w nowym otoczeniu.

Uważa się, że problem obstających uszu dotyczy 1-2% społeczeństwa. Według danych the British Association of Aesthetic Plastic Surgeons wynika, że w 2013 roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzono około 1213 zabiegów korekcji wyglądu małżowin usznych, co plasuje tą operację na dziesiątym miejscu wśród zabiegów chirurgii plastycznej. Specjaliści donoszą, że liczba tych zabiegów rośnie o około 10-15% każdego roku. Zabiegi otoplastyki najczęściej przeprowadza się u młodych pacjentów. Z danych statystycznych American Society of Plastic Surgeons (ASAP) wynika, że 2012 przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych prawie 26 tysięcy operacji. Dzieci w wielu 13-19 lat stanowiły 29% pacjentów, a osoby powyżej 55 lat jedynie 10% operowanych. Odnotowano też spadek liczby zabiegów u starszych pacjentów.

W Klinice Chirurgii Plastycznej NZOZ Euroklinika w Katowicach korekcja odstających małżowin usznych kosztuje w granicach 2700-4000 złotych i zależy od rodzaju wady oraz sposobu znieczulenia pacjenta. Operacja w AMC ART MEDICAL CENTER w Szczecinie wraz z jednym dniem pobytu szpitalnego kosztuje 5 tysięcy złotych. Dzieci z dużymi wadami małżowin usznych mogą liczyć na refundację kosztów zabiegu przez NFZ.

Autor:

Dodaj komentarz

Pozbądź się słonia Dumbo, czyli operacje plastyczne uszu

Pozbądź się słonia Dumbo, czyli operacje plastyczne uszu

Odstające uszy są powodem kompleksów zarówno wśród osób dorosłych, jak i wśród dzieci, które, jak wiadomo, potrafią być szczególnie okrutne w wytykaniu wad. Wyśmiewanie czy niewybredne przezwiska ze strony rówieśników mogą skutkować...

Czy plastyka odstających uszu może się nie udać?

Czy plastyka odstających uszu może się nie udać?

Otoplastyka, czyli chirurgiczna korekta kształtu małżowin usznych, znajduje najczęściej zastosowanie w przypadkach odstających uszu. Zabieg, którego istotą jest odpowiednie wymodelowanie chrząstek małżowin usznych, uznawany jest za bezpieczny i...

Jakie wyróżnia się rodzaje odstających uszu?

Jakie wyróżnia się rodzaje odstających uszu?

Wygląd uszu, podobnie jak i kształt innych narządów, stanowi cechę osobniczą, charakterystyczną dla danego człowieka. Wyróżnia się rozmaite ich kształty, począwszy od normalnie rozwiniętych aż do np. kalafiorowatych czy odstających. Te...