Operacja plastyczna nosa

Operacja plastyczna nosa

Nos jako centralny punkt twarzy jest jedną z częściej operowanych przez chirurgów plastycznych części ciała. Jego rzeczywiste lub wyimaginowane defekty mogą być dla wielu osób powodem kompleksów i zaniżonej samooceny. Większość operacji plastycznych nosa przeprowadzana jest w ramach leczenia prywatnego.

Nos jest narządem węchu oraz początkiem dróg oddechowych, przez który w prawidłowych warunkach powinno odbywać się oddychanie. Z punktu widzenia medycyny estetycznej jest narządem zbudowanym z kości i chrząstek pokrytych skórą. W jego wnętrzu znajduje się jama nosowa, przedzielona na pół przegrodą chrzęstno-kostną. Zmieniając kształt i położenie tych elementów można korygować jego wygląd, m.in. poprzez zmniejszenie, skrócenie, wyprostowanie, usunięcie garbu, korekcję skrzydełek nosa.

Operacje plastyczne nosa od 1 500 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Operacje plastyczne nosa, zwane przez lekarzy rhinoplastyką podzielić można na trzy grupy:

  • operacja nosa z dostępu zamkniętego – wszystkie cięcia wykonywane są od wewnątrz, poprzez otwory nosowe a zabieg nie pozostawia zewnętrznych blizn. Metoda możliwa do zastosowania w większości przypadków.
  • operacja nosa z dostępu otwartego – cięcie prowadzone jest prostopadle do przegrody nosowej, po zabiegu pozostają zewnętrzne blizny, ale są one niewielkie a ich zauważenie wymaga dokładnego przyjrzenia się nosowi.
  • wtórna rhinoplastyka – są to zabiegi mające na celu poprawę niezadowalających efektów poprzedniej operacji, można je przeprowadzić nie wcześniej niż 12 miesięcy po pierwszym zabiegu.

Inny podział to korekcja części chrzęstnej, obejmująca dolną połowę nosa (np. skrócenie nosa czy korekcja czubka) lub korekcja całkowita (totalna), tzw. osteotomia poczwórna nosa – obejmująca cały nos (operacja nosa krzywego, garbatego, zbyt szerokiego lub zniekształconego na skutek urazu).

Wskazania do operacji plastycznej nosa

Rhinoplastyka to wbrew pozorom jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów chirurgii plastycznej, na co wpływ mają m.in. względy anatomiczne, techniczne i psychologiczne. Wskazaniami do jej przeprowadzenia mogą być takie defekty nosa jak: zbyt duży rozmiar, asymetryczność, zbyt wysoki grzbiet nosa, zniekształcenie w wyniku urazu lub choroby, rozdwojony, opadający lub zbyt spiczasty czubek, niesymetryczne skrzydełka albo skrzywiona przegroda nosowa.

Korekta nosa garbatego - przed i po zabiegu

Warunkiem przeprowadzenia operacji jest zakończony wzrost i rozwój nosa, który ma miejsce w wieku ok. 18 lat u mężczyzn i ok. 16 lat u kobiet. Górna granica wieku nie jest określona, pamiętać jednak należy, że po 35 roku życia wyraźnie maleje elastyczność skóry i zdolność jej regeneracji, co może mieć wpływ na efekt końcowy zabiegu i szybkość gojenia się ran pooperacyjnych. Zdecydowanym przeciwwskazaniem do rhinoplastyki jest występowanie u pacjenta lub w jego rodzinie chorób zakrzepowo-zatorowych.

Procedura przeprowadzana jest przeważnie w znieczuleniu ogólnym (narkozie), lub w niektórych przypadkach miejscowym (korekcja czubka nosa lub przegrody). Zabieg trwa zwykle 2-4 godziny, a po jego zakończeniu pacjent pozostaje w szpitalu od 1 do 4 dni. Powrót do aktywności zawodowej możliwy jest po ok. 2-3 tygodniach.

Rhinoplastyka w ramach NFZ

Operacja plastyczna nosa to zabieg wykonywany przeważnie w celu poprawy urody i samopoczucia acjenta i jako taki przeprowadzany jest na jego koszt w prywatnej klinice. Istnieją jednak okoliczności i przesłanki do refundacji zabiegu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjent może się ubiegać o przeprowadzenie operacji w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku wad wrodzonych lub będących następstwem wypadku, jeśli upośledzają one funkcję nosa i utrudniają oddychanie, Są to np. rozszczep nosa, podniebienia lub niesymetryczności przegrody nosowej. W takim przypadku zabieg najczęściej wykonywany jest w prywatnej placówce, mającej podpisany kontrakt z NFZ.

Ceny operacji plastycznej nosa w Polsce i za granicą

Pacjenci pragnący skorygować wygląd swojego nosa mają do wyboru wiele klinik i szpitali prywantych na terenie całego kraju. Ceny zabiegów są zróżnicowane i zależą do rodzaju i stopnia skomplikowania operacji, a także renomy placówki, w której są przeprowadzane i regionu kraju.

Za operację części chrzęstnej nosa zapłacimy 5 tys. zł w poznańskiej Klinice Chirurgii Plastycznej, Medycyny Estetycznej i Flebologii Solumed, 6 tys. zł w Prywatnym Ośrodku Chirurgii Plastycznej Artura Zawisza w Krakowie i szczecińskiej klinice ArtPlastica oraz 8-9 tys. zł w Klinice Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt w Warszawie.

Korekta całkowita, obejmująca także część kostną nosa kosztuje ok. 8-10 tys. zł w Ośrodku Chirurgii Plastycznej Dr Macieja Kuczyńskiego w Lublinie i poznańskiej klinice Solumed oraz 10-15 tys. zł w Klinice Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt.

Operacje plastyczne nosa
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Nie są to jednak ceny wygórowane w porównaniu z Wielką Brytanią - od 3700£ (17 tys. zł) w The Blevedere Clinic w Londynie, Niemcami – od 2000€ (8200zł) za operację czubka nosa (wg germanmedicine.net) i Stanami Zjednoczonymi, gdzie ceny wahają się od 3000$ do 8000$ (9600-25 600zł) – Coral Gables Cosmetic Center w Miami.

Dodaj komentarz

Zmiana kształtu nosa: czy tylko operacja?

Zmiana kształtu nosa: czy tylko operacja?

Wygląd i kształt nosa są bardzo istotne, ponieważ mają wpływ na wygląd całej twarzy. Z tego względu nos nierzadko bywa przyczyną kompleksów i złego samopoczucia, zwłaszcza, jeśli – obiektywnie lub tylko w odczuciu „właściciela” –... więcej »

Operacja plastyczna nosa kostnego

Operacja plastyczna nosa kostnego

Ponieważ wygląd nosa ma wpływ na odbiór całej twarzy, istotne jest, by z nią harmonizował. Operacje plastyczne nosa umożliwiają zmianę różnych aspektów jego wyglądu: przy pomocy chirurgicznej korekty możliwe jest skrócenie zbyt długiego... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska