Operacja prostaty laserem zielonym

Według statystyk medycznych na niezłośliwy przerost prostaty (BPH) cierpi w Polsce co drugi mężczyzna po 60 roku życia. Do najnowocześniejszych metod walki z tą chorobą zalicza się obecnie technikę fotoselektywnej waporyzacji zielonym laserem PVP. Procedura jest szybka, bezkrwawa i pozwala pacjentowi zachować pełną sprawność seksualną.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Gruczoł krokowy, zwany także prostatą lub sterczem, jest organem wielkości kasztana, elementem męskiego narządu rozrodczego odpowiadajacym za wytwarzanie białawej wydzieliny wchodzącej w skład ejakulatu – zawiesiny zawierającej plemniki. Łagodny (niezłośliwy) przerost prostaty (z ang. BPH - Benign Prostate Hyperplasia) oznacza postępujące z wiekiem zwiększenie się rozmiarów tego organu, który uciskając cewkę moczową utrudnia lub w zaawansowanym stadium nawet uniemożliwia oddawanie moczu.

Określenie "łagodny" odnosi się do przerostu nie spowodowanego zmianą nowotworową ani infekcją.

Zielony laser – alternatywa dla TURP

Techniką uznawaną aktualnie za standard leczenia łagodnego przerostu prostaty (BPH) jest obecnie TURP, czyli przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego, polegająca na wprowadzeniu przez cewkę moczową urządzenia zwanego resektoskopem, za pomocą którego mechanicznie wycinana jest przerośnięta tkanka gruczołowa.

Dostępną od niedawna alternatywą dla TURP jest zabieg fotoselektywnej waporyzacji (odparowania) przerośniętego gruczołu zielonym laserem (PVP – Photoselective Vaporization of the Prostate ), będący aktualnie najnowocześniejszą metodą terapii BPH,

Procedura przeznaczona jest przede wszystkim dla pacjentów z dużymi dolegliwościami dysurycznymi (związanymi z oddawaniem moczu) na skutek przerostu gruczołu krokowego, zwłaszcza młodszych mężczyzn czynnych zawodowo. Zapewnia ona powrót do pełnej aktywności zawodowej oraz seksualnej po kilku dniach od zabiegu. Jest to także rozwiązanie wskazane dla pacjentów u których wystąpiły przeciwwskazania internistyczne do innego rodzaju leczenia operacyjnego.

Czym jest zielony laser?

Zielony laser to inaczej laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG), którego wiązka światła przechodzi dodatkowo przez kryształ potasowo-tytanowo-fosforowy (KTP). Efektem tego jest skrócenie długości fali do 532 nm i uzyskanie efektu zielonego światła. Taka długość fali jest intensywnie pochłaniana przez fotochrom jakim jest hemoglobina zawarta w czerwonych krwinkach (erytrocytach).

Technologię zielonego lasera wprowadziła w 2003 r. amerykańska firma medyczna AMS (American Medical Systems) - laser GreenLight KTP o mocy 80W. W 2006 r. zaprezentowany został jego następca GreenLight HPS o mocy 120 W, w którym kryształ KTP zastąpiono kryształem LBO (lithium triborate). Od 2010 r. jest natomiast dostępny laser GreenLight XPS o mocy 180 W oraz o 50% większym w porównaniu do poprzednika obszarem wiązki laserowej, co umożliwia szybką waporyzację (odparowanie) dwukrotnie większego obszaru chorej tkanki.

Jak wygląda zabieg PVP?

Zabieg PVP przeprowadzany jest w znieczuleniu przewodowym - podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym (rzadziej ogólnym) w systemie "chirurgii jednego dnia" i trwa maksymalnie 60 minut. Kilka godzin po ustąpieniu objawów znieczulenia pacjent może wrócić do domu.

Po ułożeniu chorego w pozycji Tredelenburga (ułożenie na plecach z głową, górną częścią klatki piersiowej i tułowiem poniżej poziomu kończyn dolnych) chirurg wprowadza do pęcherza moczowego cytoskop laserowy. W jego wnętrzu znajduje się specjalne, jednorazowego użytku włókno przewodzące promień lasera. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu luster jego światło zostaje załamane i skierowane na prostatę. Przerośnięta tkanka poddana działaniu lasera ulega fotoselektywnej waporyzacji - zamienia się w wodę oraz dwutlenek węgla. Podczas zabiegu instrument chłodzony jest cieczą również dostarczaną poprzez cytoskop a cały zabieg widoczny w powięszeniu na monitorze.

Wśród zalet procedury usunięcia przerostu prostaty techniką PVP wymienić można przede wszystkim:

  • minimalną inwazyjność, brak krwawienia i bezbolesność
  • szybki powrót do akatywności zawodowej i seksualnej (zaburzenia erekcji zdarzają się w ok. 1% przypadków)
  • możliwość wykonania u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi, przyjmującymi leki rozrzedzające krew, a także będących w trakcie w dializoterapii lub chemioterapii

Zabieg laserem GreenLight nie jest obecnie refundowany przez NFZ a koszt jego przeprowadzenia w prywatnej placówce wynosi ok. 9000-10500 zł (gabinet U-Med w Kaliszu, Ośrodek Urologii Laserowej i Małoinwazyjnej w Częstochowie, Specjalistyczny Gabinet Urologiczny dr n.med Sławomir Mrozicki w Krakowie).

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Wojciech 7 lata temu

Witam.Mam 80 lat.22011,2016 miałrm wykonany zabieg laserem zielonym,niestety doszlo do zatrzymania moczu,jeste w dalszym ciagu cewnikowany,lekarz operujacy twierdzi,że doszlo do opuchlizny.jestem przerazony prosze odp;jakie mogą byc tego skutki i czy po zdjeci cewnika w pon,będe oodawać mocz Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja prostaty laserem zielonym DioLEP/PVP

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 53

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…