Operacja przepukliny kresy białej

Kresa biała to miejsce zlokalizowane w linii środkowej ciała łączące mięśnie z obu stron brzucha. Kiedy wskutek osłabienia mięśni brzucha, urazu bądź ubytku włókien ścięgnistych dochodzi do uwypuklenia tkanki podskórnej i powstania przepukliny, wówczas jedynym skutecznym leczeniem tego stanu jest zabieg chirurgiczny.

Przepuklina kresy białej jest schorzeniem rozwijającym się w nadbrzuszu, a mianowicie między końcem mostka a pępkiem w tzw. kresie białej czyli połączeniu mięśni obu stron brzucha. W wyniku osłabienia przedniej ściany brzusznej dochodzi do powstania wrót czyli otworu przez który narządy jamy brzusznej przemieszczają się poza swe naturalne położenie.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Statystyki wskazują, iż schorzenie występuje przeważnie u ludzi w średnim wieku, a liczba chorych oscyluje w granicach od 3 do 5%. Chorują głównie mężczyźni, średnio trzy razy częściej niż kobiety. Pojawienie się przepukliny kresy białej u kobiet jest zwykle związane z wielokrotnie przebytymi ciążami. Z kolei u dzieci wrodzona postać tej przepukliny daje objawy w okresie przedszkolnym i szkolnym. Ponadto schorzenie może rozwinąć się u osób aktywnie uprawiających sport.

Wśród głównych objawów jakie wywołuje przepuklina kresy białej najczęstszymi są dyskomfort i ból w okolicach nadbrzusza, pojawiający się w wyniku długotrwałych zaparć, kaszlu lub wzmożonych ćwiczeń.

Wstępna diagnoza i rozpoznanie może zostać postawione w trakcie wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który następnie skieruje chorego do lekarza chirurgii ogólnej.

Chirurgiczne leczenie przepukliny kresy białej

Jedynym skutecznym leczeniem przepukliny kresy białej jest wykonanie zabiegu operacyjnego. Zaopatrzenie przepukliny ma na celu odbudowanie oraz wzmocnienie naruszonej powłoki brzusznej. Współcześnie dostępnych jest wiele technik operacyjnych. Przeprowadzenie operacji w początkowym stadium choroby, kiedy przepuklina jest niewielkich rozmiarów pozwala zastosować najprostszą metodę czyli zaszycie powstałego otworu w kresie białej. Natomiast w przypadku znacznego powiększenia przepukliny najczęściej wykorzystywaną metodą zaopatrzenia jest procedura beznapięciowa. Polega ona na zastosowaniu specjalnych siatek wykonanych z tworzywa sztucznego. Z biegiem czasu siatka zaczyna się zrastać z pobliskimi tkankami tworząc silną zaporę. Należy podkreślić, że dzięki tej metodzie znacząco zmalała liczba nawrotów.

O dostępnych metodach zaopatrywania przepukliny kresy białej w następujący sposób na swej stronie wypowiada się specjalista chirurg Piotr Sokala:

W przypadku przepuklin kresy białej stosujemy metody operacyjne polegające na wykorzystaniu własnych tkanek chorego lub w przypadku ich osłabienia i wątpliwej wytrzymałości materiały sztuczne – siatki. Wszczepianie siatek z materiałów sztucznych jest w pełni uzasadnione, gdyż częstość nawrotów występujących po zastosowaniu tradycyjnej metody naprawy przepukliny kresy białej , bez użycia materiałów sztucznych sięga 20%. Wśród innych dostępnych metod usunięcia przepukliny wymienia się zabieg laparaskopowy, który polega na wstawieniu siatki poprzez dostęp wewnątrzotrzewnowy lub pozaotrzewnowy.

Każde zaopatrzenie przepukliny kresy białej ma indywidualny charakter, dlatego dobór odpowiedniej metody operacyjnej powinien być ściśle ustalony z lekarzem chirurgiem.

W Polsce co roku przeprowadza się kilka tysięcy operacji przepukliny kresy białej. Szeroka dostępność rozmaitych technik zabiegowych pozwala dobrać właściwy rodzaj zabiegu w zależności od zmiany chorobowej. Przeprowadzenie zabiegu w wysoko wyspecjalizowanej placówce gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo ale również wysoką skuteczność zabiegu. Według badań ryzyko nawrotów w najlepszych placówkach dotyczy niespełna 2-3% operowanych.

Dużym ryzykiem jest zwlekanie z przeprowadzeniem zabiegu. O zagrożeniach związanych z istnieniem przepukliny wypowiada się na portalu lubeckipl lekarz specjalista z zakresu chirurgii Krzysztof Lubecki:

Odwlekanie planowej operacji również naraża na niebezpieczeństwo wystąpienia uwięźnięcia, które w przypadkach osób starszych i obciążonych innymi chorobami stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Z latami bowiem zwykle nie stajemy się coraz zdrowsi i zabieg bezpieczny jeszcze dziś - może być ryzykowny za kilka lat. Jasno więc widać, że przepuklina to nie tylko defekt kosmetyczny czy nieprzyjemna dolegliwość, ale i choroba mogąca zakończyć się fatalnie.

Operacje przepukliny kresy białej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Chirurgia pod redakcją Wojciecha Noszczyka tom 2, Współczesne leczenie przepuklin brzusznych. Zygmunt Mackiewicz, piotrsokala.republika.pl/przepuklina.html, lubecki.pl/schorzenia/7,przepukliny.html

Autor:

Dodaj komentarz

O przepuklinie kresy białej słów kilka

O przepuklinie kresy białej słów kilka

Przepukliny należą do grupy stosunkowo powszechnych schorzeń, a ich operacyjne leczenie to jedna z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych – według różnych danych, każdego roku w naszym kraju przeprowadza się od pięćdziesięciu do... więcej »

Przepuklina po ciąży

Przepuklina po ciąży

Pojawienie się u kobiety po okresie ciąży najczęściej niebolesnego uwypuklenia w powłokach ciała świadczyć może o obecności i rozwoju przepukliny. Początkowo zazwyczaj nie dają one żadnych uprzykrzających codzienne funkcjonowanie objawów,... więcej »

Jak powstaje przepuklina kresy białej

Jak powstaje przepuklina kresy białej

Przepuklina (łac. hernia) jest patologicznym uwypuklenie zawartości jamy ciała przez naturalnie istniejący otwór w powłokach lub też przez otwór nabyty. Otwór nabyty powstaje w miejscu o obniżonej oporności w wyniku zbyt dużego ciśnienia w... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska