Operacja zeza u dorosłych

Operacja zeza u dorosłych

Zez to schorzenie oczu, objawiające się nierównoległym ustawieniem gałek ocznych. Leczenie tego schorzenia w późniejszym wieku jest możliwe jedynie na drodze chirurgicznej. W ramach zabiegu chirurgii jednego dnia lekarz dokonuje wzmocnienia lub osłabienia mięśni, poruszających gałką oczną.

W Stanach Zjednoczonych wykonuje się blisko 1,2 mln operacji oczu rocznie (wg Hertle Richard Eye Muscle Surgery), a chirurgiczna korekcja zeza jest trzecią, najczęściej wykonywaną operacją oczu. W Polsce liczba takich zabiegów, w jednym tylko krakowskim szpitalu, dochodzi do 2 tysięcy rocznie [informacja pochodzi ze strony Szpitala Św. Rafała].

Pierwszą operację zeza z wykorzystaniem szwów regulowanych opisał A. Bielschowsky w literaturze naukowej w 1907 roku, jednak zmodernizowany, nowoczesny opatrunek ze szwów regulowanych zastosował i opisał w 1975 roku Arthur Jompolsky. Zez (z jęz. łac. strabismus) zazwyczaj jest utożsamiany z chorobą wieku dziecięcego i wtedy też najłatwiej jest go wyleczyć, najczęściej poprzez dobór odpowiednich szkieł i ćwiczenia.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Zez w późniejszym wieku dotyka blisko 4% osób dorosłych (za Eye The Scientific Journal) i jest często skutkiem nieleczonego zeza z dzieciństwa, zaniedbań w leczeniu korekcji wad wzroku, ale często bywa także następstwem innych chorób, m. in. guzów mózgu, stwardnienia rozsianego, schorzeń tarczycy bądź udarów – tzw. zez porażenny. Często ciężko jest ustalić jednoznacznie przyczynę zeza w późniejszym wieku, bo nie jest to tylko schorzenie narządu wzroku, ale także mózgu. Gałką oczną porusza (w różnych kierunkach i synchronicznie) aż sześć par mięśni, po odpowiednim sygnale właśnie z ośrodka kory mózgowej.

Jak wygląda leczenie zeza u dorosłych?

Leczenie zeza u dorosłych jest równie ważne, jak w przypadku dzieci. Nie jest to tylko defekt kosmetyczny, ale problem, którego nie powinno się lekceważyć. Najważniejszym jest właściwe rozpoznanie, czego dokonać może lekarz strabolog – specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu zeza.

Postępowanie w leczeniu zeza u dorosłych przeprowadza się na drodze chirurgicznej (nie da się usunąć zeza poprzez zabieg laserowy) na mięśniach zewnątrz gałkowych, bez ingerencji w gałkę oczną. Polega on na wzmocnieniu lub osłabieniu mięśni poruszających gałką oczną. Efekt wzmocnienia mięśnia można uzyskać poprzez jego skrócenie, zaś aby go osłabić – dokonuje się przemieszczenia ku tyłowi gałki ocznej. W chirurgicznym leczeniu zeza u pacjentów dorosłych stosuje się szwy regulowane. Około godzinną operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, ale szwów nie zawiązuje się na stałe. Po zabiegu, jeśli zez cały czas występuje, stosuje się krople znieczulające miejscowo, i reguluje długość szwów tak, aby oko było ustawione prawidłowo.

Choć operacje zeza można przeprowadzić w każdym wieku, to z całą pewnością dużo lepsze rokowania mają mali pacjenci, niż osoby dorosłe. W ich przypadku zachodzi bowiem ryzyko podwójnego widzenia. Wynika ono z tego, iż mózg osoby dorosłej przyzwyczaił się do błędnego odbierania obrazu z gałki ocznej ustawionej pod kątem.

W niektórych typach zeza (porażennym czy towarzyszącym) stosuje się, alternatywnie do operacji, zastrzyki z toksyny botulinowej, które porażają mięśnie poruszające gałką oczną.

Chory wraca do domu najczęściej kilka godzin po przeprowadzonej operacji. Po zabiegu pacjent przez około dwa tygodnie powinien prowadzić oszczędzający tryb życia, unikać zabrudzenia oka i stosować specjalne krople, a po tym czasie może powrócić do codziennych zajęć.

Operacja zeza u dorosłych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Efekty operacyjnego leczenia zeza u dorosłych

Nawet w przypadku prawidłowo przeprowadzonej operacji zeza istnieje ryzyko, iż efekt kosmetyczny nie będzie trwały, a zoperowane oko znów zacznie zezować i zabieg trzeba będzie powtórzyć. W przypadku operacji wykonywanych w późniejszym wieku, ciężko jest przywrócić pacjentom widzenie obuoczne. Jednak problemy z zezem u dorosłych pacjentów mogą im uniemożliwiać wykonywanie obowiązków zawodowych (zaburzone widzenie przestrzenne i stereoskopowe), a także znacząco obniżać samoocenę i zaniżać poczucie własnej wartości. Każdą decyzję o zabiegu należy poprzedzić badaniami i konsultacją ze specjalistą. Koszt takiej operacji waha się od 2,5 do 3,5 tys. złotych w zależności od placówki.

Żródła: Puchalska-Niedbał L. Współczesne metody leczenia zeza

Dodaj komentarz

Zez u dorosłych - przyczyny powstawania

Zez u dorosłych - przyczyny powstawania

Związany z nierównym ustawieniem gałek ocznych zez występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W przypadku drugiej z wymienionych grup, problem związany może być m.in. ze schorzeniami ogólnoustrojowymi czy urazami, stanowić może również... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska