Terapia Orthokine - leczenie przewleklych stanów zapalnych

Terapia Orthokine - leczenie przewleklych stanów zapalnych

Nowatorskie metody to nadzieja dla wielu osób cierpiących na długie i przewlekłe stany zapalne stawów, mięśni i ścięgien. Osoby, którym uciążliwy ból utrudnia lub całkowicie uniemożliwia normalne funkcjonowanie mogą poddać się nowej, autologicznej terapii Orthokine®.

Współczesna medycyna z roku na rok rozwija się w dynamicznym tempie oferując pacjentom nowe możliwości, w tym  nowoczesne techniki leczenia przewlekłych stanów zapalnych stawów, mięśni i ścięgien. Nie w każdym urazie czy dysfunkcji stawowej  istnieje konieczność ingerencji chirurgicznej. Prowadzone przez naukowców badania dotyczące metod wzmacniających zniszczony staw i przyspieszające jego regenerację, pozwoliły na wprowadzenie nowych, alternatywnych rozwiązań.

Terapia Orthokine od 750 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Pierwszym rozwiązaniem było stosowana do dziś metoda PRP (ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym), w której wykorzystuje się pochodzące z krwi pacjenta czynniki wzrostu pobudzające procesy naprawcze tkanek. Drugą, w zasadzie podobną metodą jest terapia Orthokine®. Różni się ona od PRP tym, że pacjentom podaje się otrzymane z krwi skoncentrowane związki przeciwzapalne.

Terapia Orthokine® została opatentowana przez niemieckiego ortopedę prof. Petera Wehlinga i stosowana jest od 1998 roku. Jej niezwykłe działanie polega na blokowaniu receptorów odpowiadających za stymulację procesów zapalnych. Organizm człowieka sam produkuje takie blokery, jednak wytwarza ich zbyt mało, aby uporać się z zapaleniem, dlatego niemieccy naukowcy wpadli na pomysł namnożenia i skoncentrowania ich. Pobraną od pacjenta krew poddaje się procesowi wirowania, inkubacji, a następnie mrożenia w specjalnych probówkach. Podczas tego procesu otrzymane zostaje osocze bogatopłytkowe oraz, równie ważne duże stężenie endogennego białka. Białko to, poprzez blokadę receptora dla Interleukiny- 1 odpowiedzialne jest za hamowanie procesów zapalnych. Otrzymany preparat wstrzykuje się bezpośrednio w zmienione chorobowo miejsce. Terapia Orthokine® trwa ok. 2 tygodni. Składa się z 6 iniekcji wykonanych co 2 dni.

"Orthokine pozwala zahamować zmiany degeneracyjne nawet na 10 lat"- twierdzi prof. Peter Wehling. Jednak zdaniem ortopedy, lek. med. Arkadiusza Wiatra badania kliniczne wykazały, że okres powstrzymania rozwoju choroby w leczeniu tą metodą wynosi 2 lata. Terapia Orthokine® z powodzeniem może być stosowana u większości pacjentów. Jest to zabieg bezpieczny, gdyż nie niszczy, jak to ma miejsce przy stosowaniu leków przeciwzapalnych, błony śluzowej żołądka. Ingeruje on jedynie w molekularny układ przekaźników wewnątrzkomórkowych i to w pozbawiony ryzyka, działający miejscowo, sposób. Terapia ta wykorzystyje jedynie ogromny potencjał własnego organizmu, dlatego jest całkowicie biokompatybilna. Kwalifikując pacjenta do zabiegu, lekarz zwraca uwagę na takie przeciwwskazania jak: ciężkie choroby krwi lub zmiany skórne nad chorym stawem. W Europie z tej metody skorzystało już ponad 60 tysięcy osób.  Ortopeda lek.med. Robert Śmigielski zwraca jednak uwagę na fakt, że niestety nie we wszystkich przypadkach metoda ta jest skuteczna. Jeśli zmiany w stawach są już bardzo zaawansowane, jedyną przynoszącą dobre efekty leczenia terapią jest zabieg chirurgiczny. Stosując Orthokine® w skrajnie zniszczonych stawach można liczyć tylko na czasową poprawę komfortu pacjenta i ewentualnie odroczenie endoprotezoplastyki.

Terapia Othokine® popularna jest również wśród światowych sław. Z metody prof. Petera Wehlinga skorzystali znani sportowcy NBA Kobe Bryant oraz Tracy McGrdy. Wśród jego pacjentów znajdował się również papież Jan Paweł II, który poddał się zabiegowi w 2003 roku. Niestety zabieg metodą Orthokine® nie jest refundowany. W Polsce terapia ta jest dostępna tylko w wybranych licencjonowanych ośrodkach. Licencję przyznaje firma Torrex Chiesi Polska Sp. z o.o., reprezentująca międzynarodową Grupę Chiesi. Koszt terapii wynosi ok. 5 tysięcy złotych, np. w Centrum Medycznym ArtroMed w Przemyślu leczenie tą metodą kosztuje 4 960 zł, gdzie cena zawiera potrzebny osprzęt, konsultację lekarską z kwalifikacją, pobranie krwi i jej obróbkę oraz 6 iniekcji.

Terapia Orthokine
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: D.Romanowska, Uwaga na kolana, Newsweek, grudzień 2011; Aktywni po 50, To nie cud, to terapia, 2012; Sławni leczą się metodą Orthokine®, Super Experss, grydzień 2011; A.Markowicz, Jak bez bólu i wyrzeczeń doczekać do endoprotezy, Dziennik Zachodni, marzec 2011; othokin.pl

Komentarze (3)

Zybi rok temu

W 2014 po rezonansie magnetycznym ortopeda stwierdził ,, opon pan nie ma a na felgach daleko pan nie zajedzie ,, dwa kolana do wymiany .Zafundowałem sobie artroskopię jednego kolana , ortopeda stwierdził to samo ,podłutował mi to , kostnina miała się odrodzić co gwarantowało że trochę jeszcze pochodzę .Potem był J. Zięba wykłady ,zmiana diety , zastrzyki w kolana , trochę pomogło . Rok 2018 , na wiosnę dolegliwości w obu kolanach , problemy z chodzeniem . W czerwcu zastosowano mi terapię orthokine . Mija miesiąc wracam do życia ,skończyły się problemy ( na jak długo ? ) jedyna upierdliwość po zabiegu przez 2 mce. nie wskazana ,sauna , basen ,a mamy upały .Coś za coś . Osobiście polecam tę terapię . Odpowiedz

ada 2 lata temu

Chciałbym przetrzeć wszystkich cierpiących na dyskopatie,przepukliny dysków przed tymi zastrzykami.Sam szukałem jakiejkolwiek informacji opini i nie znalazłem nikogo który polecił by tą terapię iniekcji orthokin.Zaryzykowałem osobiście wziełem sześć zastrzykow w odstępach tygodniowych zapłaciłem pięć tyś ,minęły trzy miesiące od ostatniego zastrzyku i NIC żadnej poprawy.Zastrzyk miał zadziałać przeciwbolowo,przeciwzapalnie a już po pierwszej iniekcji na drugi dzień bol był większy niż przed,przez dwa dni.Lekarz twierdził ze to normalne ze poprawa przyjdzie ale jakoś do dziś żadnej poprawy.Może to działa na inne stawy ale na pewno nie na kregoslup. Odpowiedz

Andrzej 3 lata temu

czy ten zabieg można powtórzyć po dwóch latach ? Odpowiedz

Terapia Orthokine w ortopedii i medycynie sportowej

Terapia Orthokine w ortopedii i medycynie sportowej

Wraz z upływem lat coraz większy odsetek ludzi skarży się na obecność przewlekłych bóli okolic stawów, kończyn czy pleców. Jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju różnego stopnia dysfunkcji stawów jest tzw. choroba zwyrodnieniowa stawów.... więcej »

Jaki jest przebieg terapii Orthokine

Jaki jest przebieg terapii Orthokine

W ostatnich latach Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała chorobę zwyrodnieniową stawów za jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych. Częstość występowania chorób, upośledzających funkcjonowanie narządu ruchu, w ciągu najbliższych... więcej »

Terapia Orthokine w leczeniu stawów

Terapia Orthokine w leczeniu stawów

Za najczęstszą przyczynę dolegliwości bólowych, związanych z układem ruchu, uważa się chorobę zwyrodnieniową stawów. Badania pokazują, że zmiany histopatologiczne z nią związane występują u wszystkich osób po 55 roku życia, jednak... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska