Ortopedia - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii ortopedia z najciekawszymi informacjami na temat leczenia oraz o lekarzach ze specjalizacją: traumatolog, ortopeda

Alloplastyka biodra: co warto wiedzieć?

Postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego może prowadzić do coraz poważniejszych trudności z poruszaniem się, a w końcu do całkowitego unieruchomienia. Do tego dochodzi ból: początkowo przemijający po odpoczynku, a z czasem coraz bardziej intensywny. Na szczęście nawet osoby z bardzo zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie biodra mogą powrócić do sprawności – jest to możliwe dzięki zabiegowi alloplastyki. więcej »

Endoprotezoplastyka biodra – na ratunek stawom biodrowym

Z badań CBOS „Polacy wobec własnej starości”, przeprowadzonych w 2012 roku, wynika, że najwięcej mieszkańców naszego kraju (aż 73%) obawia się chorób i niedołężności. Ograniczenie sprawności ruchowej bądź całkowita niepełnosprawność jest więc z jednej strony naszym największym lękiem, z drugiej – realnym problemem każdego starzejącego się społeczeństwa. więcej »

Leczenie ortopedyczne w ramach prywatnej i państwowej opieki zdrowotnej

Prywatna opieka ortopedyczna jest kosztowna, natomiast wiele nowatorskich metod leczenia nie jest dostępnych w ramach państwowych świadczeń, dlatego wielu pacjentów traktuje ofertę niepublicznych gabinetów i klinik jako uzupełnienie dla leczenia ortopedycznego, realizowanego z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. To chyba najrozsądniejsze wyjście, gdyż wówczas pacjenci mają zagwarantowane darmowe badania czy wizyty kontrolne, jednocześnie nie tracąc dostępu do usług medycznych, zarezerwowanych tylko dla prywatnej opieki zdrowotnej. więcej »

Jak się ma prywatna opieka medyczna w Polsce w 2016 roku

Rynek prywatnej opieki medycznej w Polsce stale rośnie – jak podają analitycy firmy badawczej PMR, w roku 2014 wzrósł on o 6,3% w stosunku do poprzedniego roku, uzyskując wartość 37,5 mld zł. W roku 2015 zanotowano kolejny wzrost o podobnej wysokości– około 6%, a wartość rynku wyniosła 39,5 mld zł. Według danych tej samej firmy, w latach 2016-2021 czeka nas dalszy, systematyczny rozwój w tym segmencie, szacowany na około 7% rocznie. więcej »

Artroskopia diagnostyczna stawu kolanowego - co to za zabieg?

Zobrazować elementy stawu kolanowego można poprzez wykonanie takich badań jak zdjęcie RTG czy rezonans magnetyczny. Czasami istnieje jednak konieczność dokładniejszej oceny wnętrza tej struktury - taka możliwość uzyskiwana jest poprzez wykonanie artroskopii diagnostycznej stawu kolanowego. Zdaniem American Orthopaedic Society for Sports Medicine, rocznie na świecie przeprowadzanych jest około czterech milionów tego typu procedur. więcej »

Xiapex w leczeniu choroby Dupuytrena - specjalna oferta dla pacjentów Tourmedica.pl

Przykurcz Dupuytrena powoduje ciągłe, utrzymujące się przygięcie zajętych palców dłoni. Nieleczony, doprowadzić może do utrwalonych zmian, których cofnięcie będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Osoby cierpiące na tę chorobę, które chcą zapobiec jej powikłaniom, skorzystać mogą w kwietniu z nieinwazyjnego leczenia preparatem Xiapex, na specjalnie przygotowanych dla pacjentów Tourmedica warunkach. więcej »

Halluksy - czy można operować na NFZ

Halluks, inaczej paluch koślawy (hallux valgus), to schorzenie, które polega na występowaniu deformacji palucha stopy, i zdecydowanie częściej występuje u kobiet. Ma to związek z zamiłowaniem pań do noszenia obuwia na wysokim obcasie oraz o wąskich czubkach. O ile początkowo halluksy mogą nie dawać bolesnych objawów, z czasem mogą jednak dotkliwie utrudnić poruszanie się. W takiej sytuacji warto rozważyć konieczność poddania się zabiegowi operacyjnemu. więcej »

Rodzaje endoprotez stawu biodrowego

Endoprotezy stawu biodrowego dzielą się pod względem ilości elementów składowych oraz sposobu ich implantacji (wszczepienia) do kości pacjenta. Wyróżniamy zatem endoprotezy połowicze i całkowite, dwu-, trój- i więcej elementowe oraz bipolarne, cementowe, hybrydowe i bezcementowe. Endoprotezy stawu biodrowego różnią się także w zakresie budowy trzpienia i sposobu artykulacji, czyli połączenia stawowego. więcej »

Leczenie przykurczu palców stopy w chorobie Dupuytrena

Choroba Dupuytrena to deformacja palców, polegająca na ich przykurczu zgięciowym. Zwykle występuje po 4. dekadzie życia, jest niebolesna, postępuje powoli. Typowym leczeniem jest operacja, aczkolwiek dostępny jest już preparat enzymatyczny kolagenazy, Xiapex - pozwalający na zachowawcze leczenie tego schorzenia. więcej »

Czym jest endoproteza stawu kolanowego?

Istnieje ponad 150 rodzajów protez stawu kolanowego. Stosowane w nich materiały muszą być biokompatybilne, powinny w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego odwzorowywać zakres ruchomości stawu i zachować jak największą odporność na ścieranie, co przekłada się na zapewnienie jak najdłuższego działania i komfortu życia pacjenta. więcej »