Otyłość? Pomoże opaska na żołądek

Otyłość? Pomoże opaska na żołądek

W XXI wieku otyłość to coraz poważniejszy problem – nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Otyłość sama w sobie jest chorobą, a do tego przyczynia się do rozwoju wielu innych schorzeń, w tym cukrzycy typu II i nadciśnienia tętniczego, nadmiar kilogramów obciąża też nasz układ kostny. Na każdym etapie otyłość można skutecznie leczyć - specjalizuje się w tym bariatria. Obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod zabiegowego leczenia otyłości jest opaskowanie żołądka.

Nie ulega wątpliwości, że otyłość stanowi epidemię XXI wieku. Praktycznie we wszystkich krajach wysokorozwiniętych i rozwijających się – w tym i w Polsce – liczba osób z nadwagą i otyłością dramatycznie rośnie. Problem dotyczy nie tylko dorosłych, ale i dzieci: według raportu Biura Analiz Sejmowych z marca 2017 roku, niemal połowa dorosłych i co ósme dziecko w naszym kraju ma nadwagę lub jest otyłe. Także z opracowań GUS „Stan zdrowia ludności Polski” wynika, że problem nadwagi i otyłości w naszym kraju rośnie lawinowo: o ile w 1996 roku w Polsce było 12,4% otyłych kobiet i 10,3% mężczyzn, to w 2014 roku ten odsetek wynosił odpowiednio 15,6% dla kobiet i 18,1% dla mężczyzn. Jeszcze szybciej rośnie liczba osób z nadwagą: w 1996 roku mężczyzn z nadmiarem kilogramów było 18,7%, a w 2014 roku – już 44,1%! 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Nadwaga i otyłość mogą wynikać z wielu, wzajemnie oddziałujących na siebie przyczyn. Oczywiście podstawa to nadpodaż kalorii i zbyt mała dawka ruchu, ale na wzrost wagi wpływ mają także niedobory snu, stres, wysokoprzetworzona żywność oraz zanieczyszczone powietrze. Z nadmiarem kilogramów niełatwo też walczyć: komórki tłuszczowe szybko się rozmnażają, ale raz wytworzone, nigdy nie zanikają, mogą jedynie zmniejszyć swoją objętość. Dlatego przytyć jest łatwo, a zrzucenie balastu zbędnych kilogramów zazwyczaj jest ciężką walką, nierzadko zakończoną klęską.

Co więc w sytuacji, gdy ćwiczenia, dieta czy nawet farmakoterapia nie pomagają i waga wciąż uparcie wskazuje wartość nieakceptowalną? Wówczas skorzystać można z zabiegowego leczenia otyłości. Bariatria, czyli dziedzina medycyny, skupiająca się na leczeniu nadwagi i otyłości, ma do zaoferowania wiele metod zabiegowych o różnym stopniu inwazyjności, przeznaczonych dla pacjentów z otyłością różnego stopnia. Jedną z technik bariatrycznych jest opaskowanie żołądka. Co to za metoda i na czym polega?

Czym jest opaskowanie żołądka?

Opaskowanie żołądka to jedna z najpopularniejszych operacii bariatrycznych

Opaska żołądkowa to jedna z najbardziej popularnych metod zabiegowego leczenia nadwagi i otyłości. Jest z powodzeniem stosowana przez specjalistów bariatrii na całym świecie, w tym w Polsce. Opaska w uproszczeniu to wykonana a silikonu obręcz, którą zakłada się na żołądek w ten sposób, by dzieliła go na dwie części, nadając mu kształt zbliżony do klepsydry. Kanał, łączący obie części żołądka, ma zazwyczaj 1-2 cm, a jego celem jest wymuszenie na pacjencie ograniczenia ilości spożywanych pokarmów. Jedzenie, przechodząc przez tak wąski kanał, musi być przyjmowane powoli: należy dokładnie żuć każdy kęs, nie da się też jednorazowo przyjąć większej ilości pokarmu. Wszystko to prowadzi do stopniowej, acz systematycznej utraty masy ciała.

Zabieg założenia regulowanej opaski żołądkowej może być przeprowadzony metodą klasyczną lub laparoskopową – jeśli jest to możliwe, chirurdzy na ogół wybierają tę drugą metodę, która cechuje się znacznie mniejszą inwazyjnością, co z kolei skraca okres rekonwalescencji pozabiegowej oraz zmniejsza ryzyko komplikacji. W skład zestawu, wszczepianego pacjentowi podczas operacji, oprócz opaski wchodzi także port, umiejscowiony pod skórą, zazwyczaj po lewej stronie klatki piersiowej, nad łukiem żebrowym. Opaskę i port łączy cienka rurka, za pomocą której wypełnia się opaskę solą fizjologiczną. Ma to na celu regulację szerokości kanału, łączącego obie części żołądka: w miarę utraty kilogramów otaczająca żołądek warstwa tkanki tłuszczowej zmniejsza się, przez co opaska ulega poluźnieniu. Luźno położona opaska nie opina już żołądka, przez co kanał się poszerza i pacjent nie ma poczucia „przeszkody” podczas jedzenia. Z tego względu podczas leczenia otyłości z zastosowaniem opaski żołądkowej wymagane są okresowe kontrole, w trakcie których lekarz pod kontrolą RTG sprawdza stopień wypełnienia opaski i reguluje go w miarę potrzeby, tak, by proces utraty wagi w dalszym ciągu postępował – dlatego ta metoda nazywana jest „regulowaną opaską żołądkową”.

Opaska żołądkowaźródło: www.westernbariatricinstitute.com

Leczenie nadwagi i otyłości z zastosowaniem opaski żołądkowej ma wiele zalet, wśród nich fakt, że jest to metoda znacznie mniej inwazyjna niż wiele innych technik bariatrycznych. W trakcie zabiegu żaden element pasażu żołądkowo-jelitowego nie zostaje trwale usunięty, nie jest też wyłączony z pasażu, dzięki czemu przyjmowany przez pacjenta pokarm przechodzi przez wszystkie etapy procesu trawiennego. Jest to o tyle istotne, że wyłączenie pewnych elementów układu pokarmowego z procesu trawienia zmniejsza wchłanianie niektórych składników pokarmowych, co z kolei może mieć niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i wymaga starannego monitorowania diety.

Paradoksalnie, zaletą leczenia otyłości metodą opaskowania żołądka jest też fakt, że utrata wagi przebiega tu wolniej niż przy innych technikach. Choć mogłoby się wydawać, że jest to wada, w rzeczywistości jest odwrotnie: przy wolniejszej utracie kilogramów organizm ma czas na przystosowanie się do zmian, dzięki czemu ryzyko efektu jo-jo jest mniejsze. Ma to również znaczenie estetyczne: gwałtowna utrata kilogramów nierzadko prowadzi do powstania fałdów luźnej skóry, która nie jest w stanie zmniejszyć swojego rozmiaru tak szybko, jak obkurczają się komórki tłuszczowe.

Opaska żołądkowa kontra otyłość: nie tylko zabieg

W trakcie leczenia otyłości opaską żołądkową ważną rolę odgrywa dieta

Decydując się na leczenie otyłości metodą opaskowania żołądka warto pamiętać, że – podobnie, jak w przypadku wszystkich zabiegów bariatrycznych – sama operacja nie rozwiązuje problemu, a jedynie jest pierwszym krokiem w walce z nadmiarem kilogramów. Owszem, odpowiednio wyregulowana, wypełniona płynem opaska żołądkowa utrudnia przyjmowanie pokarmów, niejako „wymuszając” na pacjencie zmianę nawyków żywieniowych, jednak sam zabieg nie rozwiąże problemu otyłości. Istotna jest odpowiednia dieta, składająca się głównie w pokarmów wysokiej jakości: chudego mięsa i ryb, nabiału, produktów pełnoziarnistych. Pomiędzy posiłkami należy dużo pić, unikając przy tym wysokokalorycznych napojów słodzonych. Nie bez znaczenia jest także aktywność fizyczna: specjaliści zalecają umiarkowany wysiłek fizyczny do pięciu razy w tygodniu po pół godziny. Tylko połączenie zabiegu, diety oraz ćwiczeń przyniesie satysfakcjonujące pacjenta efekty w postaci znacznej i trwałej utraty wagi.

Leczenie nadwagi i otyłości z zastosowaniem opaski żołądkowej to metoda skuteczna, ale kosztowna, zwłaszcza że nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że pacjenci, chcący skorzystać z zabiegu, muszą sfinansować go w całości z własnej kieszeni. A to może wiązać się z niemałymi kwotami: cena leczenia otyłości opaską żołądkową może wynosić nawet 17 000 zł – koszty zabiegu mogą różnić się w zależności od miasta i placówki. Ponieważ jednak zalety zabiegu są niezaprzeczalne, coraz więcej osób z problemem nadmiaru kilogramów decyduje się na leczenie otyłości właśnie tą metodą.

Założenie regulowanej opaski żołądkowej laparoskopowo
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.lapband.com; www.opaskazoladkowa.pl;

Komentarze (1)

Krzysio rok temu

A nie prościej zdecydować się na coś mniej inwazyjnego, np. w postaci cateringu dietetycznego? Ja przy niewielkiej ilości ruchu schudłem kilkanaście kilogramów. Każdej osobie polecam. Odpowiedz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska