Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Implanty zębowe to nowoczesne uzupełnienia protetyczne, coraz powszechniej stosowane w stomatologii do odtwarzania ubytków zębowych. Pozwalają odzyskać piękny, pełny uśmiech nie tylko osobom, które utraciły jeden ząb: z zastosowaniem implantów stomatologicznych można uzupełniać również większe braki zębowe, a także leczyć całkowite bezzębie. Implanty mają dodatkowo bardzo wiele zalet, a pod względem estetycznym są nie do odróżnienia od naturalnych zębów.

Piękny uśmiech potrafi rozświetlić całą twarz i bez wątpienia przyciąga wzrok. Niestety, równie skupiający uwagę jest uśmiech nieestetyczny, zwłaszcza braki w uzębieniu. A te, jak wskazują statystyki, zdarzają nam się coraz częściej. Dlaczego? Bo zęby myjemy zbyt rzadko i zbyt krótko: jak wskazują badania Instytutu Blend-a-Med, ponad 80% Polaków za mało czasu poświęca na higienę jamy ustnej, a sześciu na dziesięciu naszych rodaków nie myje trzonowców lub robi to zbyt krótko. W efekcie próchnica jest normą – dotyczy ponad 90% nastolatków i niemal 100% dorosłych – a zepsute zęby mają już trzylatki. Im dalej w las, tym gorzej: co najmniej kilku własnych zębów nie mają już czterdziestolatkowie, a co druga osoba po 65. roku życia jest całkowicie bezzębna. 

Implanty zębowe od 600 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

A ponieważ braki zębowe wyglądają nieestetycznie, utracone zęby zastępujemy przy pomocy różnego rodzaju uzupełnień protetycznych. W zależności od rozległości ubytków stomatolodzy wstawiają pacjentom korony, mosty i protezy, a od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się także implanty stomatologiczne. Czym są implanty i jakie są ich zalety?

Co to są implanty zębowe i jakie mają zastosowanie?

Implant to metalowa śruba, na którą nasadza się nową koronę zębową

Mówiąc najprościej, implant stomatologiczny to wykonana z tytanu, niewielka śruba, która, wszczepiona do kości żuchwy lub szczęki, zastępuje nam korzeń utraconego zęba. Tytan jest materiałem bardzo dobrze tolerowanym przez organizm i nie powodującym reakcji uczuleniowych, a specjalna budowa implantu ułatwia mu integrację z własną kością pacjenta: po pewnym czasie implant wrasta w szczękę lub żuchwę. Na bazie takiego sztucznego korzenia powstaje nowy ząb: do implantu mocowana jest, wykonana najczęściej z porcelany, korona, do złudzenia imitująca wygląd naturalnych zębów. Kompletny implant jest nie do odróżnienia od pozostałych zębów pacjenta przede wszystkim dlatego, że kształt, wielkość i kolor nowej korony jest do nich precyzyjnie dopasowany.

Implanty stomatologiczne zyskują coraz większą popularność przede wszystkim dlatego, że ta metoda uzupełnień protetycznych jako jedyna jest w stanie odtworzyć wszystkie funkcje utraconych zębów, łącznie z funkcjami korzeni zębowych, a ponadto implanty cechują się bardzo wysoką estetyką. Poza tym z zastosowaniem implantów można odtworzyć zarówno pojedynczy ząb, jak i większe braki zębowe, implanty mogą być wykorzystywane również do leczenia całkowitego bezzębia.

Implanty stomatologiczne w pełni zastępują naturalne zęby

Proces wszczepienia implantu składa się z dwóch części: chirurgicznej, która polega na wprowadzeniu śruby do kości, oraz protetycznej, która sprowadza się do osadzenia na implancie nowej korony. Istnieje możliwość nałożenia korony na implant bezpośrednio po jego wszczepieniu (tzw. implantacja natychmiastowa), w większości przypadków jednak pomiędzy jednym a drugim etapem musi minąć kilka miesięcy, w trakcie których stopniowo zachodzi proces osteointegracji. Nie oznacza to, że przez ten czas pacjent „świeci” przerwą między zębami – na czas zrastania się śruby z kością pacjent otrzymuje tymczasowe uzupełnienie protetyczne.

Implanty stomatologiczne: dlaczego warto?

Dzięki implantom można odtwarzać braki zębowe różnej wielkości

Zalety uzupełniania braków zębowych właśnie przy pomocy implantów są bardzo liczne, a wśród nich fakt, że implant dentystyczny – w przeciwieństwie do uzupełnień protetycznych innego rodzaju – bardzo precyzyjnie odwzorowuje nie tylko wygląd, ale przede wszystkim funkcje zębów. Ma tu znaczenie nie tylko zewnętrzna część implantu, czyli nakładana na niego korona, ale przede wszystkim sam implant – tytanowa śruba, która zapobiega procesom utraty kości wokół korzenia usuniętego zęba. Uzupełnienia, odtwarzające tylko zewnętrzną część zęba, bez korzenia, nie mają takich właściwości, a więc proces degeneracji kości może swobodnie zachodzić.

Nie bez znaczenia są także kwestie estetyczne: implanty stomatologiczne są nie do odróżnienia od naturalnych zębów pacjenta, a kolor i kształt koron dobierany jest indywidualnie dla każdej osoby. Dzięki temu implant wygląda całkowicie naturalnie i zachowuje taki wygląda przez cały czas. Do tego dochodzą kwestie funkcjonalności, gdzie również implanty zębowe biją na głowę wszystkie inne rodzaje uzupełnień protetycznych. Z implantami można spokojnie jeść nawet twarde pokarmy, nie obawiając się ich uszkodzenia, nie trzeba martwić się ich mocowaniem czy tym, że się obluzują, a ich obecność nie wpływa na jakość wymowy – słowem, wszystko jest tak, jakbyśmy mieli swoje własne zęby.

ABC pielęgnacji implantów

Leczenie implantologiczne pomaga odzyskać piękny uśmiech

Implanty stomatologiczne są odporne na działanie próchnicy i nie psują się tak jak naturalne zęby, nie oznacza to jednak, że nie trzeba ich myć. Wręcz przeciwnie, właściwa higiena jamy ustnej u pacjentów z implantami zębowymi ma bardzo duże znaczenie – specjaliści twierdzą nawet, że niedostateczna higiena jamy ustnej lub jej brak stanowią przeciwwskazanie do posiadania implantów. Zęby należy dokładnie szczotkować dwa razy dziennie, szczególne znaczenie ma natomiast regularne czyszczenie powierzchni międzyzębowych wokół implantów przy pomocy nici dentystycznej. Dlaczego? Wynika to z faktu, że korona implantu „kończy się” głęboko w dziąśle, co stwarza bardzo dobre warunki rozwoju drobnoustrojów i w efekcie zapalenia dziąseł.

Implanty zębowe
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Osoby z implantami stomatologicznymi – podobnie zresztą, jak wszyscy pozostali – powinny również przechodzić systematyczne kontrole stomatologiczne. Istotne jest, by taką kontrolę (jeśli lekarz nie stwierdzi inaczej to wystarczy, jeśli odbędzie się ona raz na pół roku) przeprowadzał implantolog, który, jako specjalista zajmujący się leczeniem implantologicznym, będzie wiedział, na co zwrócić uwagę podczas przeglądu jamy ustnej osoby z takimi uzupełnieniami.

Autor:

Dodaj komentarz

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty stomatologiczne to przełomowa technologia umożliwiająca pacjentom odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu o naturalnym wyglądzie. Mogą stanowić podstawę pojedynczego zęba, jak również bazę dla kompleksowego uzupełnienia...

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Piękny uśmiech to przede wszystkim uśmiech kompletny. Żadne wady uzębienia nie rzutują tak bardzo na nasz wygląd jak braki zębowe: zęby mogą mieć różne odcienie, nie muszą też być idealnie równe i proste, najważniejsze jednak, by podczas...