Plastyka powiek - zabieg odmładzający oczy i twarz

We współczesnym społeczeństwie dużą wagę przykłada się do wyglądu – kult młodości sprawia, że każdy chce wyglądać na mniej lat, niż faktycznie ma. Szczególnie istotna wydaje się troska o twarz, która niejednokrotnie wywiera na rozmówcy pierwsze wrażenie i odzwierciedla wiele cech charakteru. Jej odmłodzenie i lepszy wygląd uzyskać można wieloma metodami niechirurgicznymi i chirurgicznymi, w tym również plastyką powiek.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Operacyjny zabieg plastyki powiek jest jednym z najczęściej wykonywanych w dziedzinie operacji plastycznych. Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych (ang. ASPS, American Society of Plastic Surgeons), w samych Stanach Zjednoczonych w 2020 roku wykonano ponad 85 tysięcy takich zabiegów, z czego w 86% przypadków pacjentami były kobiety. To sprawia, że w USA plastyka powiek jest w grupie pięciu najczęściej realizowanych operacji plastycznych. Nie inaczej jest również, jeśli chodzi o pacjentów z całego świata.

Międzynarodowe Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ang. ISAPS, International Society of Aesthetic Plastic Surgery) w swoich statystykach na 2020 rok uznało plastykę powiek za najczęściej wykonywany zabieg z kategorii plastyki twarzy na świecie. Najpopularniejszy był on w Japonii (11,7% wszystkich zabiegów korekcji powiek) oraz w Brazylii (11,7% wszystkich zabiegów korekcji powiek). Jego zwiększona popularność zauważalna jest przede wszystkim w krajach azjatyckich. Przykładowo, w Korei Południowej plastyka powiek jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Może to wynikać z naturalnej budowy tkanki twarzy u osób pochodzenia azjatyckiego. 

Surgery.org - portal Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej i Plastycznej (ang. ASAPS, The American Society for Aesthetic Plastic Surgery) podał, że według przeprowadzonych badań, zabieg plastyki powiek plasuje się na czwartym miejscu zestawienia pięciu najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych u kobiet oraz na trzecim miejscu zestawienia takich samych zabiegów przeprowadzanych u mężczyzn.

Plastyka powiek – dla kogo?

Najczęściej zabiegi plastyki powiek przeprowadza się u osób, u których genetycznie występuje problem ciężkich powiek, zarówno górnych, jak i dolnych, co nierzadko wpływa na pojawianie się „worków” pod oczami, postarzenie wyglądu twarzy czy nadanie jej smutnego wyrazu.

Wbrew pozorom nie chodzi tylko o kwestie estetyczne – w wielu przypadkach nadmiar skóry na powiekach, jej nieprawidłowe ułożenie czy wiotczenie przychodzące wraz z wiekiem zmniejszają pole widzenia, powodują nawracające problemy ze wzrokiem i znaczny dyskomfort. Zabieg ten przeprowadzany jest zarówno u osób młodych, jak również i starszych, jednak z uwagi na naturalny proces utraty elastyczności skóry o wiele częściej zabieg wykonywany jest u pacjentów po 35. roku życia.

Ważne: Opadające powieki wpływają na jakość widzenia, mogą wywoływać problemy ze wzrokiem oraz dyskomfort.

Przebieg zabiegu na opadające powieki

Cały zabieg, zwany blefaroplastyką, choć jest interwencją chirurgiczną, należy do jednych z najprostszych operacji plastycznych.

Podczas plastyki powiek – zarówno tej górnej, jak i, w razie potrzeby, dolnej – usuwa się nadmiar skóry wraz z przylegającą do niego tkanką tłuszczową. Miejsce cięcia chirurgicznego wybierane jest zależnie od tego, czy operuje się powiekę górną czy też dolną.

W przypadku powiek górnych cięcie przeprowadzane jest w miejscu, gdzie występuje naturalne załamanie powieki, czyli w fałdzie tarczkowym. Wówczas zabieg jest najłatwiejszy do przeprowadzenia, ale również blizny po nim są zasadniczo niewidoczne.

W przypadku powieki dolnej zazwyczaj cięcie wykonywane jest tam, gdzie występują głębsze zmarszczki, dzięki czemu blizna po całkowitym wygojeniu ma szansę pozostać praktycznie niewidoczną.

Co jeszcze należy wiedzieć o plastyce powiek?

Operację powieki górnej wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, pacjent po godzinie od zabiegu wychodzi do domu.

Warunkiem poddania się zabiegowi jest bycie ogólnie mówiąc, zdrowym.

Jakiekolwiek powikłania przy tego rodzaju operacji są bardzo rzadkie, a brak znieczulenia ogólnego powoduje to, że pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu i w nim przechodzi rekonwalescencję po zabiegu.

Po zabiegu podaje się leki przeciwbólowe. Do 14 dni po wykonaniu operacji plastyki powiek mogą utrzymywać się lekkie zasinienie czy opuchlizna. Ich zniknięcie oraz okres procesu gojenia w dużej mierze zależne są od kondycji pacjenta, ilości zażywanego, wskazanego wypoczynku oraz dodatkowych elementów zaleconych przez lekarza, np. stosowania zimnych okładów. Zazwyczaj pierwsze efekty widoczne są po kilku tygodniach od operacji i mogą się utrzymywać przez okres od kilku do kilkunastu lat, w zależności od pielęgnacji oraz indywidualnych właściwości skóry człowieka.

Uwaga: Dzięki zabiegowi na opadającą powiekę, możemy pozbyć się problemu nawet na kilkanaście lat.

Operacja opadających powiek - cena

Cena zabiegu korekty powiek górnych kształtuje się pomiędzy 4500- 6500 zł, a powiek dolnych - 7000 zł.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Plastyka powiek

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…