Płukanie zatok za pomocą hydrodebridera

Płukanie zatok za pomocą hydrodebridera

Hydrodebrider to nowoczesne urządzenie, pozwalające bardzo dokładnie oczyścić strumieniem roztworu soli fizjologicznej "zatkane" zatoki przynosowe z nagromadzonych wydzielin śluzowo-ropnych. Umożliwia również miejscową aplikację leków i antybiotyków w terapii przewlekłego zaplenia zatok.

Według statystyk medycznych stany zapalne i związana z nimi niedrożność zatok dotykają nawet co drugiego Polaka a u dwudziestu procent chorych przyjmują przewlekłą, nawracającą formę. Przyczyną takiego stanu rzeczy są bakterie gromadzące się w zatokach przynosowych, czyli pustych przestrzeniach wewnątrz czaszki.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

W połączeniu z wydzieliną produkowaną przez błonę śluzową zatok mogą one tworzyć tzw. film bakteryjny (biofilm), na którego powierzchni powstaje zewnętrzna warstwa polimerowa (EPS) - działająca jak bariera ochronna przed wniknięciem antybiotyków, przez co praktycznie niemożliwe jest trwałe usunięcie bakterii za ich pomocą.

Hydrodebrider w leczeniu stanów zaplanych zatok

Nowatorskim, dostępnym od kilku lat podejsciem do problemu okazało się wykorzystanie opracowanego przez amerykańską firmę Medtronic urządzenia o nazwie Hydrodebrider – wyróżnionego w 2010 r. nagrodą Medical Device Exellence Award.

Wyposażony w dwie giętkie, obrotowe końcówki Hydrodebrider pozwala na dotarcie do trudnodostępnych obszarów zatok i wypłukanie zalegających wydzielin i filmu bakteryjnego przy pomocy dozowanego pod wysokim ciśnieniem roztworu soli fizjologicznej w ilości ok. 5 ml na sekundę. Dzięki podłączeniu do pompy ssącej system wypłukując, jednocześnie usuwa z przestrzeni zatok zmiany chorobowe oderwane z powierzchni błony śluzowej.

Urządzenie posiada dwa rodzaje końcówek - do zatok szczękowych, sitowych i klinowych (umożliwia płukanie obrotowe o zasięgu 270 stopni) oraz do zatok czołowych (obrót o zasięgu 80 stopni). Taka konstrukcja sprawia, że Hydrodebrider może usunąć zmiany zapalne z wszelkich zachyłków zatok, nawet tak trudno dostępnych jak przyśrodkowa ściana i dno zatok szczękowych.

Użycie Hydrodebridera jest procedurą stosowaną u chorych z przewlekłym zapaleniem zatok, u których leczenie farmakologiczne nie przyniosło rezultatu i określono wskazania do leczenia operacyjnego. Zabieg jest praktycznie bezbolesny a przeprowadzone badania kliniczne potwierdziły jego blisko 99% skuteczność w usuwaniu bakterii chorobotwórczych.

"Ta minimalnie inwazyjnie metoda jest wielkim postępem w medycynie. Do tej pory w leczeniu przewlekłego zapalania zatok chirurgicznie można było usunąć przerosty i obrzęki tkanek, przywrócić drożność zatok, ale zabiegi takie nie gwarantowały usunięcia biofilmu - bakterii, które odpowiadają właśnie za nawracające zapalenia zatok" - uważa prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą który jako pierwszy w Polsce i Europie testował urządzenie.

Płukanie zatok za pomocą hydrodebridera
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Orientacyjny koszt zabiegu płukania zatok przynosowych urządzeniem Hydrodebrider waha się w przedziale 1,8-4,5 tys. zł (CDT Medicus w Lublinie, Szpital Św. Łukasza w Bielsku-Białej, CM Mavit w Katowicach).

Dodaj komentarz

Czym jest hydrodebrider i jakie ma zastosowanie?

Czym jest hydrodebrider i jakie ma zastosowanie?

Płukanie zatok przynosowych urządzeniem Hydrodebrider uznawane jest obecnie za jedną z najefektywniejszych i jednocześnie małoinwazyjnych metod terapii przewlekłych stanów zapalnych tej części ciała. Zabieg pozwala na usunięcie nawet 99%... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska