Płukanie zatok za pomocą hydrodebridera

Hydrodebrider to nowoczesne urządzenie, pozwalające bardzo dokładnie oczyścić strumieniem roztworu soli fizjologicznej "zatkane" zatoki przynosowe z nagromadzonych wydzielin śluzowo-ropnych. Umożliwia również miejscową aplikację leków i antybiotyków w terapii przewlekłego zaplenia zatok.

Według statystyk medycznych stany zapalne i związana z nimi niedrożność zatok dotykają nawet co drugiego Polaka a u dwudziestu procent chorych przyjmują przewlekłą, nawracającą formę. Przyczyną takiego stanu rzeczy są bakterie gromadzące się w zatokach przynosowych, czyli pustych przestrzeniach wewnątrz czaszki.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

W połączeniu z wydzieliną produkowaną przez błonę śluzową zatok mogą one tworzyć tzw. film bakteryjny (biofilm), na którego powierzchni powstaje zewnętrzna warstwa polimerowa (EPS) - działająca jak bariera ochronna przed wniknięciem antybiotyków, przez co praktycznie niemożliwe jest trwałe usunięcie bakterii za ich pomocą.

Hydrodebrider w leczeniu stanów zaplanych zatok

Nowatorskim, dostępnym od kilku lat podejsciem do problemu okazało się wykorzystanie opracowanego przez amerykańską firmę Medtronic urządzenia o nazwie Hydrodebrider – wyróżnionego w 2010 r. nagrodą Medical Device Exellence Award.

Wyposażony w dwie giętkie, obrotowe końcówki Hydrodebrider pozwala na dotarcie do trudnodostępnych obszarów zatok i wypłukanie zalegających wydzielin i filmu bakteryjnego przy pomocy dozowanego pod wysokim ciśnieniem roztworu soli fizjologicznej w ilości ok. 5 ml na sekundę. Dzięki podłączeniu do pompy ssącej system wypłukując, jednocześnie usuwa z przestrzeni zatok zmiany chorobowe oderwane z powierzchni błony śluzowej.

Urządzenie posiada dwa rodzaje końcówek - do zatok szczękowych, sitowych i klinowych (umożliwia płukanie obrotowe o zasięgu 270 stopni) oraz do zatok czołowych (obrót o zasięgu 80 stopni). Taka konstrukcja sprawia, że Hydrodebrider może usunąć zmiany zapalne z wszelkich zachyłków zatok, nawet tak trudno dostępnych jak przyśrodkowa ściana i dno zatok szczękowych.

Użycie Hydrodebridera jest procedurą stosowaną u chorych z przewlekłym zapaleniem zatok, u których leczenie farmakologiczne nie przyniosło rezultatu i określono wskazania do leczenia operacyjnego. Zabieg jest praktycznie bezbolesny a przeprowadzone badania kliniczne potwierdziły jego blisko 99% skuteczność w usuwaniu bakterii chorobotwórczych.

"Ta minimalnie inwazyjnie metoda jest wielkim postępem w medycynie. Do tej pory w leczeniu przewlekłego zapalania zatok chirurgicznie można było usunąć przerosty i obrzęki tkanek, przywrócić drożność zatok, ale zabiegi takie nie gwarantowały usunięcia biofilmu - bakterii, które odpowiadają właśnie za nawracające zapalenia zatok" - uważa prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą który jako pierwszy w Polsce i Europie testował urządzenie.

Płukanie zatok za pomocą hydrodebridera
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Orientacyjny koszt zabiegu płukania zatok przynosowych urządzeniem Hydrodebrider waha się w przedziale 1,8-4,5 tys. zł (CDT Medicus w Lublinie, Szpital Św. Łukasza w Bielsku-Białej, CM Mavit w Katowicach).

Autor:

Dodaj komentarz

Czym jest hydrodebrider i jakie ma zastosowanie?

Czym jest hydrodebrider i jakie ma zastosowanie?

Płukanie zatok przynosowych urządzeniem Hydrodebrider uznawane jest obecnie za jedną z najefektywniejszych i jednocześnie małoinwazyjnych metod terapii przewlekłych stanów zapalnych tej części ciała. Zabieg pozwala na usunięcie nawet 99%...

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do...