Powiększanie piersi - czy kobiety częściej wybierają  implanty okrągłe czy anatomiczne

Piersi są atrybutem kobiecości. Z tego powodu płeć piękna ceni ich naturalny wygląd, co rodzi często nieuzasadnione obawy przed zabiegami operacyjnymi. Współczesne implanty gwarantują zarówno powiększenie wymiarów, jak i podkreślenie naturalnych kształtów biustu. Niemniej jednak kobiety stoją przed dylematem wyboru między implantami okrągłymi i anatomicznymi.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych w raporcie z 2014 roku odnotowało 1% spadek w liczbie wykonywanych operacji powiększania piersi w porównaniu do 2013 roku. W dalszym ciągu zabieg znajduje się jednak na czołowym miejscu najczęściej wykonywanych procedur chirurgii plastycznej. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Satysfakcjonujący pacjentki efekt kosmetyczny uzyskiwany jest na kilka sposobów. Najczęściej zabieg powiększania piersi kojarzy się z implantami. Producenci oferują wiele rodzajów wkładek, różniących się substancją wypełniającą, kształtem i fakturą powierzchni. W Stanach Zjednoczonych w 2014 roku wykonano ponad 286 tys. zabiegów. W 77% z nich użyto implantów silikonowych, a w pozostałych 23% wypełnionych solą fizjologiczną. Najczęściej stosuje się implanty teksturowane, poliuretanowe, silikonowe okrągłe i anatomiczne.

Na jakie implanty piersi decydują się kobiety?

Należy podkreślić, że wybór odpowiedniego implantu nie opiera się wyłącznie na preferencjach kobiety. Wybór jest złożonym procesem, w którym uczestniczy lekarz i pacjentka. Najnowsze generacje implantów wychodzą naprzeciw wymaganiom pod warunkiem wcześniejszej dokładnej analizy komputerowej parametrów anatomicznych kobiety, narzucających poszczególne wymiary wkładek.

Implanty okrągłe zawdzięczają swoją nazwę okrągłemu, regularnemu kształtowi w płaszczyźnie poprzecznej. Są najlepszym rozwiązaniem dla osób z piersią płaską. W przypadku implantacji zbyt dużego rozmiaru, piersi mogą sprawiać wrażenie nienaturalnie uwydatnionych. Przyjęcie natomiast pozycji leżącej wpływa na zmianę kształtu biustu na bardziej naturalny. Problem stanowić może rozstaw przyśrodkowych linii piersi, który w sytuacji wszczepiania wkładki pod mięsień piersiowy ulega zwykle powiększeniu.

Kropelkowy kształt na przekroju poprzecznym to cecha implantów anatomicznych, polecanych kobietom z piersiami asymetrycznymi i opadającymi. Mniejsza elastyczność niweluje zmiany kształtu związane ze zmianą pozycji ciała, a górny brzeg piersi jest mniej uwydatniony, dzięki czemu bardziej przypomina naturalny. Przy wszczepianiu podskórnym preferowany jest implant anatomiczny. Trzeba także zauważyć, że cięcie operacyjne jest dłuższe średnio o 1-2 cm w porównaniu do fiksowania implantu okrągłego.

Wybór implantu zależy w dużej mierze od uwarunkowań anatomicznych. Dane American Association for Aesthetic Plastic Surgery z 2008 roku donoszą o większej popularności implantów okrągłych nad anatomicznymi w USA. Badanie “No differences in aesthetic outcome or patient satisfaction between anatomically shaped and round expandable implants in bilateral breast reconstructions: a randomized study” porównało dwie grupy kobiet (łącznie 36 osób), poddanych zabiegowi profilaktycznej mastektomii, a następnie odtworzeniu piersi. Okazało się, że wskaźnik powikłań, efekt estetyczny i poziom satysfakcji po dwóch latach od operacji dla obu grup utrzymywał się na podobnym poziomie.

Operacja powiększania piersi, jak każdy zabieg, wymaga wnikliwego rozważenia wskazań i przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Pacjentki w każdym przypadku informowane są także o możliwych, choć rzadkich powikłaniach. Spośród tych, które ściśle wiążą się z rodzajem użytego implantu wymienia się rotację implantu anatomicznego, zwłaszcza przy jego lokalizacji podmięśniowej oraz pęknięcie wypełnionej żelem wkładki okrągłej. Obydwie sytuacje wymagają interwencji chirurga plastycznego.

Powiększanie piersi implantami anatomicznymi
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Ceny powiększania piersi implantem okrągłym zaczynają się od 10-13 tysięcy złotych, natomiast implantem anatomicznym -  od 13-15 tysięcy złotych.


Referencje:
1. American Society of Plastic Surgeons. 2014 Plastic Surgery Statistics Report.
2. Gahm J, Edsander-Nord A, Jurell G, Wickman M. No differences in aesthetic outcome or patient satisfaction between anatomically shaped and round expandable implants in bilateral breast reconstructions: a randomized study. Plast Reconstr Surg. 2010;126(5):1419-27.

Dodaj komentarz

Powiększanie piersi implantami - statystyki 2016

Powiększanie piersi implantami - statystyki 2016

Wielkość kobiecych piersi ma wpływ na całą sylwetkę – w dużej mierze to właśnie na ich podstawie określa się, czy kobieta jest atrakcyjna. Zabiegi powiększania piersi umożliwiają trwałe zwiększenie rozmiaru biustu, a efekt operacji jest...

Powiększanie piersi - co warto wiedzieć o implantach

Powiększanie piersi - co warto wiedzieć o implantach

No więc zdecydowałaś się na zabieg powiększania piersi. Jesteś prawie pewna, że chcesz zwiększyć rozmiar swojego biustu przy pomocy implantów. Czas więc zacząć gromadzić dane na temat tej techniki augmentacji piersi. Jakie są rodzaje...

Powiększanie piersi: czemu jest takie popularne?

Powiększanie piersi: czemu jest takie popularne?

Powiększanie biustu od lat nieodmienni znajduje się w czołówce najchętniej przeprowadzanych procedur chirurgii plastycznej, co każdego roku potwierdzają statystyki światowych towarzystw chirurgii plastycznej. Przykładowo, w samych tylko Stanach...