Powiększanie piersi implantami a ciąża i karmienie piersią

Naturalny pokarm we wczesnym okresie życia stanowi najlepszą formę żywienia dla dziecka. Zapewnia on wszelkie niezbędne substancje, jest optymalnie zbalansowany, wzmacnia odporność noworodka. Z tych względów karmienie piersią zalecają m.in. Światowa Organizacja Zdrowia czy UNICEF. Nie ulega więc wątpliwości chęć dużej ilości kobiet do podejmowania tej aktywności, dotyczy to też tych, które przed urodzeniem dziecka przebyły zabieg powiększenia piersi.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Karmienie naturalne zapewnia nie tylko właściwy stan odżywienia dziecka, dzięki niemu pogłębieniu ulega też więź emocjonalna z matką. 

Do pokarmu dostawać się może wiele substancji przyjmowanych przez kobietę (m.in. leki, takie jak tetracykliny, środki przeciwpadaczkowe, salicylany). Przy przyjmowaniu takich preparatów zaleca się ich odstawienie lub zaniechanie karmienia piersią, podobnie jest m.in. przy ciężkich stanach zapalnych gruczołów piersiowych. Jak jest natomiast w przypadku kobiet, które przebyły zabieg powiększenia piersi implantami - czy w ich wypadku karmienie piersią jest niemożliwe lub niewskazane?

Wpływ powiększenia piersi implantami na możliwość karmienia dziecka

Implanty piersi, wbrew pozorom, wcale nie muszą uniemożliwiać matce żywienia swojego dziecka naturalnym pokarmem. Wpływ powiększenia piersi na ten fizjologiczny proces jest różny, zależny od wielu czynników.

  • Rodzaj cięcia - jeżeli implanty umieszczone zostaną poprzez nacięcia wykonane w obrębie dołu pachowego czy te zlokalizowane u samych brzegów piersi, problem z karmieniem zwykle nie występuje. Ryzykiem grozi cięcie wykonane w okolicy brodawki sutkowej, podczas którego naruszone mogą zostać struktury zaangażowane w wydzielanie pokarmu. Defekty unerwienia tej okolicy powodują zmniejszenie czucia z powierzchni skóry, a także zaburzać mogą transport bodźców nerwowych stymulujących do produkcji i wydzielania mleka. Poza elementami układu nerwowego, uszkodzone zostać mogą także gruczoły produkujące pokarm czy struktury wyprowadzające go na powierzchnię. W razie wystąpienia uszkodzenia, nie jest ono nieodwracalne - procesy naprawcze zajmują dość długi czas, ale możliwa jest odbudowa naruszonych tkanek. Opisane procesy mogą wystąpić nie tylko przy zabiegach powiększania biustu, podobny efekt wywołują jakiekolwiek inne zabiegi przeprowadzone w okolicy klatki piersiowej i piersi.
  • Lokalizacja implantu piersiowego - dla procesu karmienia korzystniejsze jest umieszczenie implantów w obrębie struktur mięśniowych. Zlokalizowane w okolicy tkanki gruczołowej mogą powodować jej ucisk i zaburzać produkcję pokarmu.
  • Obecność substancji budujących implant w mleku - wiele matek może obawiać się, że składowe struktur powiększających piersi mogą się dostawać do pokarmu. Ryzyko takie jest jednak minimalne - cząsteczki silikonu posiadają tak dużą wielkość, że niemożliwe jest przedostanie się ich do przewodów transportujących mleko. Jedyną bardzo rzadką sytuacją, w której substancja mogłaby tam trafić jest pęknięcie implantu bezpośrednio do struktur zaangażowanych w laktację. Postaci wypełnione solą fizjologiczną są jeszcze bezpieczniejsze w tym aspekcie - substancja ta jest bowiem całkowicie niegroźna, jej zastosowanie w medycynie jest bardzo szerokie.

W okresie ciąży, jak i karmienia dochodzi do fizjologicznego powiększenia wymiarów piersi. Wywołuje to stosunkowo często różnie nasilone dolegliwości bólowe. W przypadku posiadania implantów, objaw ten może mieć nieco większe nasilenie niż u kobiet posiadających naturalny biust.

Próbę karmienia dziecka drogą naturalną zawsze warto podjąć. W przypadku przebycia w przeszłości powiększenia piersi szczególnie trzeba zwracać uwagę na przyrost masy potomka - jeżeli, niestety, nie jest on właściwy, konieczna okazać się może zmiana sposobu żywienia. Przed samym zabiegiem należy pomyśleć o ewentualnym przyszłym karmieniu piersią i w razie potrzeby poinformować o tym lekarza jeszcze przed operacją, co, dzięki doborowi odpowiednich parametrów, pozwoli zminimalizować ryzyko ewentualnych niepowodzeń.

Na rolę żywienia naturalnego w prawidłowym rozwoju noworodków i niemowląt wskazuje fakt, że Światowa Organizacja Zdrowia opracowała plan, według którego, poprzez m.in. zwiększenie świadomości społecznej, odsetek dzieci karmionych w ten sposób przez pierwsze sześć miesięcy życia do 2025 roku zwiększyć miałby się z obecnych 38 do 50%.

Opracowano na podstawie: www.health.gov.au; www.bfar.org; www.ncbi.nlm.nih.gov; www.drugs.com; www.breastfeading.asn.au

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Powiększanie piersi implantami

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…