Powiększanie piersi własnym tłuszczem: alternatywa dla implantów

Własny tłuszcz to doskonały materiał do modelowania ciała: pochodzi od samego pacjenta, a więc nie wywołuje reakcji alergicznych, a do tego, by uwypuklić, podkreślić czy powiększyć przy jego pomocy jedną partię ciała, trzeba usunąć komórki tłuszczowe z innej, zapewniając niejako „przy okazji” jej wyszczuplenie. Trudno się więc dziwić, że przeszczep własnego tłuszczu pacjentki stanowi coraz popularniejszą metodę również w zakresie powiększania piersi.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
5 min.

W ostatnich latach autogenne komórki tłuszczowe robią furorę w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej. Stanowią doskonałą alternatywę dla implantów piersiowych czy innych protez (np. w zabiegach powiększania pośladków czy modelowania łydek), a do tego zawarte w nich komórki macierzyste poprawiają kondycję skóry, ujędrniają ją i odmładzają, dlatego tkanka tłuszczowa coraz szerzej stosowana jest w zabiegach przeciwstarzeniowych. Popularność procedur z wykorzystaniem własnego pacjenta odzwierciedlają liczby: według ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery) w skali świata w 2016 roku wykonano niemal 600 000 zabiegów przeszczepu tkanki tłuszczowej do twarzy, a pośladki powiększano tą metodą ponad 300 000 razy, czyli aż o 17% częściej niż w roku 2015. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Tkanka tłuszczowa to również coraz popularniejsza metoda powiększania piersi. Oczywiście, daleko jej do implantów, ale z roku na rok metoda ta wybierana jest przez coraz więcej kobiet. Dlaczego lipoaugmentacja piersi cieszy się takim powodzeniem i jakie są zalety tej metody?

Powiększanie piersi własnym tłuszczem coraz bardziej popularne

Powiększanie piersi własnym tłuszczem zapewnia bardzo naturalne efekty

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, również powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową pacjentki jest coraz bardziej popularne, o czym świadczą światowe statystyki. Według ISAPS, w 2016 roku na świecie wykonano ponad 138 000 zabiegów lipoaugmentacji piersi, a zabieg ten ma w swojej ofercie już niemal połowa (47%) chirurgów plastycznych. Jednak najlepiej tempo wzrostu popularności procedury pokazują dane, zgromadzone przez ASAPS (The American Society for Aesthetic Plastic Surgery): według tej organizacji, w 2016 roku w USA wykonano aż o 41% więcej zabiegów powiększania piersi własną tkanką tłuszczową pacjentki niż rok wcześniej! Tylko w Stanach Zjednoczonych lipoaugmentację biustu przeprowadzono w ubiegłym roku ponad 25 000 razy, stawiąc ten zabieg na 15. miejscu wśród najczęściej przeprowadzanych procedur chirurgii estetycznej.

Na czym polega ten zabieg? W skrócie, na pobraniu komórek tłuszczowych z jednego miejsca na ciele, i przeniesieniu ich w inne – w tym przypadku do piersi, by ujędrnić je i powiększyć. Procedura ma przebieg trzyetapowy: w pierwszym tkankę tłuszczową pobiera się za pomoc różnych technik liposukcji z tych obszarów, gdzie występuje ona w nadmiarze, a więc najczęściej z brzucha lub ud. Dzięki temu, oprócz powiększenia piersi, w trakcie tej samej procedury uzyskujemy również wyszczuplenie partii ciała, gdzie tłuszczyku mamy zbyt wiele. W drugim etapie pozyskana w ten sposób tkanka tłuszczowa jest oczyszczana przy pomocy specjalnych wirówek: pozwala to wyselekcjonować jedynie najzdrowsze, pełnowartościowe komórki, które mają największe szanse „przyjąć się” po przeszczepie do piersi. Trzeci etap to właśnie przeszczepianie: oczyszczone, odwirowane komórki tłuszczowe wprowadza się do piersi przy pomocy cienkich kaniul lub igieł. I voila – mamy i większe piersi, i szczuplejszą talię czy uda.

Jakie są zalety autoprzeszczepu tkanki tłuszczowej do piersi?

Coraz częściej kobiety wybierają lipoaugmentację biustu jako alternatywę dla implantów

Zabiegi powiększania i modelowania piersi własnym tłuszczem pacjentki nie bez powodu cieszą się stale rosnącą popularnością, procedura ta pod wieloma względami przewyższa bowiem operację powiększania piersi z zastosowaniem implantów. Przede wszystkim powiększanie piersi autogenną tkanką tłuszczową pacjentki to zabieg znacznie mniej inwazyjny, niewymagający zastosowania znieczulenia ogólnego ani wykonywania rozległych nacięć na skórze: tkanka tłuszczowa, oczyszczona i odwirowana, jest podawana do piersi za pomocą cienkiej kaniuli lub igły, wprowadzanej poprzez niewielkie nacięcie. Małe nacięcie to z kolei mała, rana, która szybciej się goi, a także niewielka, niewidoczna blizna i mniejsze ryzyko zakażenia lub innych komplikacji pozabiegowych.

Kolejną zaletą powiększania piersi własną tkanką tłuszczową jest fakt, że zabieg taki nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Pacjentka po augmentacji biustu własnym tłuszczem może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia, a do codziennych czynności może powrócić już po kilku dniach. Oczywiście, trzeba pamiętać o noszeniu specjalnego uciskowego biustonosza, który pomaga utrwalić nowy kształt piersi, przez pewien czas należy się oszczędzać i generalnie uważać na nowe piersi, ale okres rekonwalescencji, w porównaniu do klasycznej operacji augmentacji biustu implantami, jest znacznie krótszy i mniej bolesny.

W trakcie jednego zabiegu można powiększyć piersi o jeden rozmiar

Nie bez znaczenia jest fakt, że powiększanie piersi własnym tłuszczem to zabieg bezpieczny, ponieważ do organizmu nie jest wprowadzane żadne ciało obce, jak ma to miejsce w przypadku implantów. Własna tkanka tłuszczowa pacjentki pochodzi od niej samej, a więc organizm nie zareaguje negatywnie na usunięcie własnych komórek z jednego miejsca i „przesunięcie” ich w inne. W przypadku powiększania piersi implantami jedną z możliwych komplikacji jest otorbienie implantów, traktowanych przez organizm jak ciało obce – w przypadku lipotransferu takie ryzyko nie istnieje.

Wiele kobiet podkreśla również fakt, że lipoaugmentacja biustu zapewnia bardzo naturalne efekty – pierś, powiększona przeszczepem własnego tłuszczu pacjentki, jest nie do odróżnienia od piersi w pełni naturalnej (bez żadnej interwencji zabiegowej). Po lipotransferze piersi nie odstają nadmiernie, nie wyglądają sztucznie, nie da się też z tym zabiegiem przesadzić, ponieważ jednorazowo powiększa się biust średnio o jeden rozmiar (choć zabieg w razie potrzeby można powtarzać).

Jak wszystkie zabiegi estetyczne, których celem jest jedynie poprawa wyglądu, augmentacja piersi własnym tłuszczem nie jest refundowana przez NFZ, a pacjentki, chcące powiększyć biust tą techniką, muszą skorzystać z w pełni odpłatnych ofert prywatnych placówek medycznych. Średnia cena powiększania piersi własnym tłuszczem oscyluje wokół 9 000 zł – koszt uzależniony jest m.in. od ilości pobranej w trakcie liposukcji tkanki tłuszczowej, techniki liposukcji, a także od miasta oraz kliniki.

Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.isaps.org; www.surgery.org;

Dodaj komentarz

Modelowanie ciała własnym tłuszczem

Modelowanie ciała własnym tłuszczem

Modelowanie ciała możliwe jest z zastosowaniem różnych technik zabiegowych. Do kształtowania piersi, pośladków czy łydek wykorzystuje się specjalne silikonowe implanty, coraz częściej jednak sztuczne wkładki zastępowane są materiałem,...