Pozbądź się okularów, czyli laserowa korekcja wad wzroku

Pozbądź się okularów, czyli laserowa korekcja wad wzroku

Wady refrakcji, czyli krótkowzroczność, nadzwroczność i astygmatyzm, potrafią bardzo utrudnić życie. Konieczność ciągłego noszenia okularów czy szkieł kontaktowych może być uciążliwa zwłaszcza dla osób aktywnych oraz tych ze znaczną wadą wzroku, którym nie wystarcza zakładanie ich tylko do czytania czy prowadzenia samochodu. Okazuje się jednak, że wad refrakcji można się skutecznie i na stałe pozbyć – służą temu zabiegi laserowej korekcji wzroku.

Ludzkie oko to bardzo czuły i precyzyjny narząd, a skomplikowany proces powstawania obrazu można w skrócie sprowadzić do ogniskowania się światła na siatkówce oka. U osób z tzw. wadami refrakcji oko nie potrafi skupić we właściwym miejscu wiązki promieni świetlnych, które ogniskują się przed lub za siatkówką. W przypadku krótkowzroczności wiązka światła ogniskuje się przed siatkówką, przez co możemy widzieć dobrze na niewielkie odległości, ale już patrzenie na oddalone przedmioty sprawia nam trudności i wymaga mrużenia oczu, co wspomaga proces akomodacji. Z kolei osoby dalekowzroczne widzą dobrze właśnie to, co znajduje się w dalszej odległości od nich, a mają problemy z widzeniem blisko położonych przedmiotów, co wynika z faktu, że ich oczy ogniskują światło za siatkówką. Jeszcze inny problem występuje u osób z astygmatyzmem, u których światło jest ogniskowane w różnych miejscach siatkówki – ma to związek z nieregularnym kształtem rogówki. Astygmatyzm nazywany jest inaczej niezbornością, ponieważ osoby z tą wadą wzroku narzekają na nieostry, rozmazany obraz. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Wdy refrakcji występują obecnie bardzo często, a według danych Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO), stanowią drugą przyczynę pogorszenia ostrości widzenia na świecie. Szacuje się, że w Polsce około 10 milionów osób nosi okulary, a kolejny milion korzysta z soczewek. Problem wad wzroku, zwłaszcza krótkowzroczności, szczególnie często dotyczy osób młodych – według różnych danych, z myopią zmaga się ponad 50%, a w niektórych krajach wysokorozwiniętych, takich jak Japonia, nawet 80% młodzieży.

Jak laser pomaga w leczeniu wad refrakcji

Chirurgia refrakcyjna pozwala na skuteczne usunięcie krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu

Na szczęście już od dłuższego czasu osoby z wadami refrakcji nie są skazane na noszenie okularów czy szkieł kontaktowych – znaczna część z nich może bowiem skorzystać z zabiegów laserowej korekcji wady wzroku. Początek rozwoju technik laserowego usuwania wad refrakcji sięga lat '80 XX wieku, a dziedzina ta systematycznie się rozwija, oferując pacjentom coraz skuteczniejsze i coraz mniej inwazyjne metody. Obecnie najczęściej stosowane są takie techniki jak PRK, LASEK, LASIK i EPI-LASIK, a także EBK i femtoLASIK. Zasada działania takich procedur w skrócie sprowadza się do modyfikacji krzywizny powierzchni rogówki, dzięki czemu przywraca się możliwość prawidłowego ogniskowania promieni świetlnych na siatkówce oka. W tym celu wykorzystuje się lasery excimerowe i femtosekundowe.

Zabiegi laserowej korekcji wad refrakcji są zazwyczaj krótkie, bezbolesne i można je przeprowadzić w ramach chirurgii jednego dnia, dzięki czemu pacjent już w kilka godzin po korekcji może opuścić klinikę i udać się do domu. Procedury takie przeprowadza się na ogół w znieczuleniu miejscowym z zastosowaniem kropli do oczu. Laserowa korekcja wad refrakcji jest bardzo precyzyjnym zabiegiem: w jego trakcie światło lasera zmienia kształt rogówki o ułamki milimetrów, jednak te niewielkie zmiany umożliwiają całkowitą korekcję nawet znacznych wad wzroku i odzyskanie zdolności prawidłowej ostrości widzenia.

Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie pakietu badań okulistycznych

Pierwszym krokiem do przeprowadzanie zabiegu jest wykonanie szerokiego pakietu badań okulistycznych, pozwalających stwierdzić, czy dana osoba kwalifikuje się do zabiegu, oraz wybrać najbardziej odpowiednią spośród dostępnych metod laserowego leczenia wad refrakcji. Badania kwalifikacyjne do laserowej korekty wzroku obejmują m.in. ocenę przedniego i tylnego odcinka oka w lampie szczelinowej, tonometrię (pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego) i topografię rogówki, przeprowadza się także pachymetrię, czyli badanie grubości rogówki, i dokonuje oceny wady wzroku. W przypadku niektórych zabiegów (tzw. procedury Wavefront) dane, uzyskane podczas badań kwalifikacyjnych, są następnie wprowadzane do komputera urządzenia laserowego, przy pomocy którego przeprowadza się zabieg, co pozwala na bardzo precyzyjną, spersonalizowaną korekcję istniejącej u danego pacjenta wady.

Stosowane obecnie techniki laserowego usuwania wad refrakcji można w skrócie podzielić na metody powierzchniowe i głębokie, a różnica między nimi sprowadza się do przygotowania oka na działanie promieni lasera oraz czasu gojenia się rogówki po zabiegu. Te pierwsze wymagają usunięcia fragmentu nabłonka rogówki, który po zabiegu ulega naturalnej regeneracji. Z kolei podczas zabiegów głębokich wytwarza się bardzo cienki płatek rogówki, który następnie jest odginany, a po zakończeniu procedury umieszczany na swoim miejscu – w ciągu kilku-kilkunastu dni płatek zrasta się na powrót z powierzchnią oka. Do technik powierzchniowych można zaliczyć m.in. metody EBK czy PRK, a metody głębokie to m.in. LASIk czy FemtoLASIK.

Zabiegi laserowej korekcji wad refrakcji są precyzyjne i bezpieczne

Zabiegi laserowej korekcji wad refrakcji umożliwiają usunięcie krótkowzroczności, nadzwroczności i astygmatyzmu w następującym zakresie:

  • krótkowzroczność od -0,5 do -10 D
  • nadwzroczność od +0,75 do +6 D
  • astygmatyzm do 6,0 D

Sama procedura laserowego usuwania wad refrakcji trwa zazwyczaj nie dłużej niż pół godziny i sterowana jest przez komputer pod kontrolą doświadczonego operatora, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezpieczny. Część pacjentów obawia się, że w czasie działania lasera mrugną, co zniweluje efekty zabiegu lub wręcz doprowadzi do uszkodzenia oka, jednak te obawy są nieuzasadnione: przed operacją lekarz zakłada na oko specjalną rozwórkę, co uniemożliwia poruszanie nim.

I choć zabiegi tego rodzaju wiążą się ze znacznymi wydatkami (w zależności od techniki, cena laserowej korekcji wad wzroku to zazwyczaj 2 500 – 3 500 zł za jedno oko), zdecydowana większość osób, które z nich skorzystały, jest zadowolona z efektów. Laserowe usuwanie wad refrakcji to przede wszystkim możliwość uwolnienia się od okularów i soczewek na stałe oraz komfort ostrego widzenia w każdej sytuacji, a ponieważ wzrok jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów, trudno się dziwić, że zabiegi tego rodzaju stale zyskują na popularności.

Laserowa korekcja wzroku femtoLASIK
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.who.int;

Dodaj komentarz

Co to jest i jak działa laser Victus?

Co to jest i jak działa laser Victus?

Laser femtosekundowy Victus to nowoczesne urządzenie o szerokim spektrum zastosowań w chirurgii okulistycznej. Wykorzystywany jest w operacjach usunięcia zaćmy, laserowej korekcji wad wzroku a nawet przeszczepach rogówki. Cechuje się bardzo wysoką... więcej »

Laserowa korekcja wady wzroku metodą femtoLASIK

Laserowa korekcja wady wzroku metodą femtoLASIK

Laserowe zabiegi wad refrakcji metodą LASIK należą do najbardziej popularnych ze względu na ich skuteczność, małe obciążenie dla pacjenta i dostępność. W Wielkiej Brytanii rocznie przeprowadza się ponad 100 tysięcy takich zabiegów, a ich... więcej »

Laserowa korekcja wad wzroku metodą femtoLASIK

Laserowa korekcja wad wzroku metodą femtoLASIK

FemtoLASIK to jedna z najnowocześniejszych dostępnych obecnie metod laserowej korekty wad wzroku. Z dużą precyzją, bezpieczeństwem i przewidywalnością rezultatu pozwala operować refrakcyjne wady wzroku, takie jak krótkowzroczność,... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska