Prosaki okolic intymnych

Obecność wszelkich zmian w okolicach narządów płciowych budzi często uzasadniony niepokój. Wiele osób uważa, że wszelkiego typu nabyte zmiany w obrębie prącia czy warg sromowych są przejawem niebezpiecznych chorób wenerycznych. Istnieje na szczęście całe mnóstwo niegroźnych schorzeń, które powodują jedynie dyskretne zmiany w tej okolicy naszego ciała.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Do takiej grupy zmian zaliczyć można właśnie prosaki okolic intymnych, przy czym warto wiedzieć, czym one tak naprawdę są. Prosaki to małe grudki, które są rodzajem naskórkowych lub podnaskórkowych cyst. Zazwyczaj mają barwę białą lub żółtą, a swoją wielkością nie przekraczają kilku milimetrów. Prosaki są efektem nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych przez co są twarde w dotyku. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Zmiany te lokalizują się często w okolicach powiek, łuków brwiowych, na policzkach czy właśnie w okolicy narządów płciowych. Prosaki poza dyskomfortem psychicznym i estetycznym nie powodują żadnych innych dolegliwości, a pacjent sam powinien podjąć decyzję o ich ewentualnym usunięciu.

Prosaki okolic intymnych - czym są i skąd się biorą?

Prosaki występują liczniej w okresie noworodkowym, ale w miarę dojrzewania gruczołów łojowych zazwyczaj ustępują one w przeciągu paru pierwszych tygodni życia. Nie ustalono jeszcze do końca etiologii powstawania prosaków. Nie reagują one leczenie zarówno przeciwwirusowe jak i przeciwbakteryjne.

Prosaki często pojawiają się u młodych mężczyzn już w okresie dojrzewania płciowego. Często lokalizują się one w okolicy worka mosznowego, skóry prącia, a także żołędzi. Większe zmiany tego rodzaju mogą uwypuklać się nawet ponad poziom powłoki skórnej. Prosaki okolic intymnych to zmiany twarde, niebolesne, nie dające żadnych dolegliwości. Nie utrudniają one przy tym jednocześnie zbliżenia płciowego obojga partnerów. 

Należy przy tym pamiętać, że obecność prosaków okolic intymnych może wywołać niepotrzebny stres u partnerki. Prosakami nie można się zarazić i nie są one manifestacją chorób wenerycznych. W związku z tym nie stanowią one żadnego zagrożenia dla drugiej osoby i nie należy się ich niepotrzebnie obawiać. Obecność prosaków okolic intymnych kobiety budzi u partnera podobne skojarzenia. U kobiet prosaki okolic intymnych lokalizują się najczęściej w obrębie warg sromowych, a sam ich rozmiar jest często mniejszy, niż u mężczyzn. Również w tym przypadku nie należy się ich obawiać. Prosaki w okolicy narządów płciowych budzą często niepokój co do bezpieczeństwa przebiegu ciąży. Dla pewności można upewnić się u lekarza czy stwierdzone zmiany skórne warg sromowych na pewno nie są przejawem innej choroby m.in. o etiologii zakaźnej. 

Leczenie prosaków okolic intymnych za pomocą różnych kremów, maści czy miejscowo działających preparatów nie przynosi często zadowalających efektów kosmetycznych. Pacjent nie powinien podejmować prób samodzielnego usunięcia prosaków. Skutecznym sposobem pozbycia się prosaków jest m.in. nakłuwanie i ewakuacja zawartości podnaskórkowej cysty. Zabiegi takie przeprowadza się z wykorzystaniem sterylnych narzędzi np. igły czy skalpela. Proces nacięcia i ewakuacji zawartości prosaka jest zazwyczaj bezbolesny lub mało bolesny, więc nie ma potrzeby stosowania znieczulenia.

Inną metodą leczenia prosaków jest ich elektrokoagulacja, która poprzez działanie prądem o wysokim napięciu powoduje uszkodzenie zmiany, który zazwyczaj znika ostatecznie w przeciągu paru dni. Zabiegi z użyciem elektrokoagulacji przeprowadza się często z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Nowoczesną techniką pozbycia się problemu prosaków okolic intymnych są zabiegi z użyciem energii lasera np. usuwanie prosaków laserem CO2. Należy przy tym pamiętać, że niezależnie od wybranej metody leczniczej, prosaki okolic intymnych mają tendencję na nawracania.

Zdarzyć się może stwierdzane zmiany w okolicy narządów płciowych wcale nie są prosakami. Niektóre zmiany w przebiegu chorób wenerycznych, szczególnie jeśli pojawiły się one nagle i stosunkowo niedawno, mogą swoim wyglądem przypominać prosaki. Inne objawy np. świąd, bądź zaczerwienie skóry również mogą świadczyć o tym, że nowo zaobserwowane zmiany wcale nie są prosakami. W wątpliwych przypadkach podejrzane zmiany powinien obejrzeć lekarz.

Prosaki okolic intymnych - usuwanie laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: "Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową" S.Jabłońska, S.Majewski

Dodaj komentarz

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Człowiek traci codziennie średnio 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces. Problem pojawia się, gdy kosmyki wypadają nadmiernie. Jeśli coraz więcej włosów zostaje na szczotce, w odpływie wanny czy na ubraniach, to znak, że możemy...