Przepuklina pachwinowa i pępkowa w ciąży

Kobiety w trakcie ciąży są zazwyczaj uwrażliwione na wszelkie zmiany chorobowe, które mogłyby negatywnie wpłynąć na proces rozwojowy dziecka. Jednym ze schorzeń, do których predysponuje okres ciąży, jest przepuklina. U ciężarnych patologia ta powstaje na skutek kilku pojawiających się równocześnie mechanizmów.

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Wpływ na rozwój przepukliny mają czynniki zmniejszające wytrzymałość powłok jamy brzusznej, oraz stany, w przebiegu których dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Wśród czynników zwiększających ryzyko rozwoju przepukliny wymienia się zatem m.in. przewlekły kaszel, noszenie ciężkich przedmiotów, otyłość oraz ciążę. 

Przepuklina w ciąży - dlaczego powstaje?

W trakcie rozwoju dziecka w jamie macicy, u kobiety dochodzi do powiększania się obwodu brzucha. Komórki budujące ścianę jamy brzusznej stają się coraz bardziej rozciągnięte i mniej wytrzymałe, przez co zwiększona jest tendencja do pojawiania się przepuklin. Szczególną predyspozycję do rozwoju tego schorzenia posiadają kobiety, które przekroczyły 35. rok życia i mają nadwagę.

Umów się na
konsultację ginekologiczną

ze zniżką 75 zł
i dowiedz się więcej
o metodach antykoncepcji

Warto pamiętać: Najczęściej obserwowana w ciąży jest przepuklina pępkowa, jednak pojawić może się także odmiana pachwinowa czy kresy białej.

Przepuklina a ciąża

Zwiększona tendencja do powstawania przepukliny w ciąży występuje, jeśli kobieta przechodziła w przeszłości operacje okolicy brzucha (np. wycięcie pęcherzyka żółciowego). Pozostająca po zabiegu operacyjnym blizna stanowi miejsce, w którym wytrzymałość tkanek jest zmniejszona i to zwiększa ryzyko rozwoju przepukliny w tej lokalizacji.

Analogiczna sytuacja dotyczy blizn po cięciu cesarskim. Spowodowane kolejną ciążą zmiany odporności mechanicznej ściany jamy brzusznej, w połączeniu z występowaniem u kobiety miejsca z osłabioną pod względem wytrzymałości tkanką zwiększa ryzyko pojawienia się przepukliny po cc. Szczególne znaczenie odgrywają tutaj wielokrotne porody oraz przebycie kilku cięć cesarskich.

Przepuklina w ciąży a poród naturalny

Kobiety, które cierpią z powodu przepukliny, ale chciałyby zajść w ciążę, powinny wcześniej poddać się operacji. Jeśli problem pojawi się już w trakcie ciąży, zabieg najprawdopodobniej zostanie odroczony o 3 do nawet 6 miesięcy po porodzie. Jeżeli jednak dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, operacja będzie konieczna. Warto pamiętać, że sama obecność przepukliny pępkowej w ciąży nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego, a w zdecydowanej większości przypadków nie zaburza procesów rozwojowych przebywającego w jamie macicy dziecka.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacje przepukliny pachwinowej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 19

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…