Przepuklina pachwinowa - czynniki ryzyka

Przepuklina pachwinowa - czynniki ryzyka

Według danych portalu medscape.com, operacja przepukliny pachwinowej jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych - w samej Wielkiej Brytanii rocznie przeprowadza się ich około 80 tysięcy. Jakie są czynniki zwiększające ryzyko rozwoju tej jednostki chorobowej?

Amerykańskie National Center for Health Statistics podaje, że nawet u pięciu milionów mieszkańców USA występują przepukliny. Postać pachwinowa jest dominującą wśród przepuklin występujących u mężczyzn, predysponuje do tego fakt występowania u nich szerszego niż u kobiet kanału pachwinowego (taka budowa tej struktury jest efektem przejścia jąder podczas rozwoju z jamy brzusznej do worka mosznowego). 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Mimo, że część przyczyn występowania tej stosunkowo częstej jednostki nie jest jasna, określone zostały te czynniki, których udział w jej rozwoju jest znaczący.

Co sprzyja wystąpieniu przepukliny pachwinowej?

Nieprawidłowe przemieszczenie się narządów w okolice pachwin może być stanem wrodzonym. Dotyczy to szczególnie tych dzieci, które urodziły się przedwcześnie oraz ze zbyt niską masą urodzeniową (poniżej 1500 gramów). Zdarza się także, że przepuklina pachwinowa współtowarzyszy innym wadom wrodzonym, takim jak wodniak jądra, spodziectwo czy przy obecności obojnactwa (posiadania struktur płciowych zarówno męskich, jak i żeńskich).

U dorosłych patomechanizm powstawania przepukliny pachwinowej jest nieco odmienny. Wystąpieniu opisywanej patologii w trakcie życia osobniczego sprzyjają ogólnie dwie rzeczy: osłabienie ściany jamy brzusznej oraz nadmierne, zbyt wysokie ciśnienie panujące w jej obrębie. Zmniejszona wytrzymałość mięśni wynikać może z wieku i postępującego procesu starzenia, jednakże powiązana może być również z nieodpowiednim odżywianiem. Czynnikami zmniejszającymi wytrzymałość tkanki są również pewne jednostki chorobowe ogólnie określane kolagenozami, oprócz tego także cukrzyca oraz stosowanie niektórych leków, np. sterydów.

Przepuklina pachwinowa pojawić się może wtedy gdy, jak już wspomniano, dojdzie do wzrostu ciśnienia panującego we wnętrzu jamy brzusznej. Czynnikami predysponującymi do tego są:

  • palenie papierosów;
  • silny kaszel, towarzyszący przewlekłym chorobom układu oddechowego;
  • zaparcia (zwłaszcza często występujące).

Poza wymienionymi wyżej, zwiększone ryzyko rozwoju przepukliny pachwinowej pojawia się w przypadku posiadania nadmiernej masy ciała i otyłości, w przypadku kobiet natomiast takim stanem jest ciąża.

Duże znaczenie w rozwoju przepukliny pachwinowej ma obciążony wywiad rodzinny - dowiodły tego badania przeprowadzone w Hong Kongu. Tamtejsi chirurdzy w latach 2002 - 2004 poszukiwali jednostek powiązanych z występowaniem przepukliny pachwinowej u mężczyzn. Wśród takich, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc czy ciężka praca fizyczna bądź duża aktywność, to właśnie wcześniejsze występowanie podobnych przypadków w rodzinie miało największy związek z pojawieniem się jej u danego pacjenta.

Czynników ryzyka rozwoju opisywanej patologii jest niezwykle wiele. Na pewne (takie jak płeć, niektóre wrodzone defekty osłabiające wytrzymałość tkanki łącznej) pacjenci nie mają wpływu, z kolei inne (palenie papierosów, zbyt duża masa ciała) są możliwe do modyfikacji, przez co zmniejszeniu może ulec ryzyko wystąpienia przepukliny pachwinowej. Zapobieganie jest  jak najbardziej istotne, bowiem gdy dojdzie do rozwoju opisywanego stanu, nie ulegnie on samoistnemu cofnięciu - przez wiele lat może nie dawać objawów, jednak zawsze pozostaje ryzyko groźnych komplikacji, takich jak  choćby uwięźnięcie.

Operacje przepukliny pachwinowej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.hernia.org; www.emedicine.medscape.com; www.nhs.uk; Lau H. et al., "Risk factors for inguinal hernia in adult males: a case-control study", Surgery. 2007 Feb;141(2):262-6. Epub 2006 Jul 31.

Dodaj komentarz

Czy przepuklinę pachwinową zawsze trzeba leczyć?

Czy przepuklinę pachwinową zawsze trzeba leczyć?

Leczeniem z wyboru przepukliny pachwinowej jest zabieg operacyjny. W wytycznych Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego pojawia się jednak zapis, że u mężczyzn z przepukliną pachwinową, która nie daje objawów lub powoduje wyłącznie niewielkie... więcej »

Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową?

Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową?

Przepuklinę pachwinową można rozpoznać na podstawie występowania charakterystycznych objawów oraz przeprowadzonego badania klinicznego. W przypadkach wątpliwych, pomocne może się okazać badanie ultrasonograficzne lub badanie rezonansem... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska