Przepuklina: schorzenie, którego nie wolno lekceważyć

Choć interesujemy się swoim zdrowiem, coraz więcej wiemy o chorobach, wciąż uparcie lekceważymy niektóre schorzenia, nie dostrzegając konieczności ich leczenia. Tak jest chociażby z przepukliną, której często nie uważamy za „poważną” chorobę – ot, trochę nieestetyczna, ale czasem właściwie niewidoczna, ukryta pod ubraniem zmiana na ciele, która czasem boli, a czasem nie. Więc po co tracić czas i pieniądze na diagnostykę i leczenie? Tymczasem takie podejście może nas wiele kosztować, bo przepukliny nie należy lekceważyć.

Nieprawidłowe przemieszczenie narządów wewnętrznych (najczęściej są to jelita) poza właściwe im jamy ciała – tym właśnie jest przepuklina. Pod wpływem zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej powłoki brzucha z czasem ulegają osłabieniu, a w miejscach najbardziej osłabionych mogą powstawać otwory, przez które błona otrzewna i pętle jelit wydostają się na zewnątrz, pod skórę. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Przepuklina, choć powoduje dyskomfort i nierzadko jest źródłem bólu, przez wiele osób jest lekceważona i traktowana jako niedogodność, z którą trzeba nauczyć się żyć, czy wręcz jedynie defekt kosmetyczny. Bo przecież, skoro bardzo nie boli – a czasem przepuklina w ogóle nie powoduje dolegliwości bólowych – to znaczy, że można nie leczyć. Dlatego wiele osób odkłada decyzję o operacji na później, a niekiedy nawet nie zgłasza swoich podejrzeń odnośnie istnienia przepukliny lekarzowi. A to błąd, bo przepuklina może być źródłem wielu poważnych powikłań zdrowotnych, a nawet może prowadzić do zagrożenia życia.

Dlaczego przepukliny nie należy lekceważyć?

Przepuklinę może zdiagnozować lekarz pierwszego kontaktu

Choć przepuklina zazwyczaj nie powoduje wielkiego dyskomfortu (oczywiście do momentu, gdy osiągnie znaczne rozmiary) ani szczególnie dotkliwego bólu i zasadniczo można z nią żyć, w żadnym wypadku nie jest schorzeniem, nad którym można przejść do porządku dziennego i uznać, że jest się zdrowym. Przepuklina jest chorobą, i jako taka wymaga leczenia, a przynajmniej systematycznej kontroli lekarskiej. Po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki lekarz może zadecydować o konieczności podjęcia leczenia operacyjnego lub o odsunięciu operacji w czasie u tych pacjentów, u których zabieg w danym momencie nie jest wskazany (np. u kobiet z przepukliną, której rozpoznanie nastąpiło w trakcie trwania ciąży) – ważne jednak, by decyzja ta wyszła od specjalisty.

Podstawową przyczyną, dla której przepukliny nie należy lekceważyć, jest fakt, że – nieleczona – z pewnością nie ulegnie samoistnemu cofnięciu. Wręcz przeciwnie, z czasem otwór, przez który narządy wydostają się poza właściwe mi jamy ciała, zwykle ulega dalszemu powiększeniu. Powiększająca się przepuklina może powodować narastający ból i dyskomfort, poważnie ograniczając aktywność chorego. Zachowawcze leczenie przepuklin nie istnieje, nie możemy też łudzić się, że jeśli będziemy prowadzić oszczędny tryb życia to przepuklina zniknie lub nie będzie nam doskwierać. Warto pamiętać, że przepuklina zawsze niesie z sobą ryzyko powikłań zdrowotnych.

Bardzo istotny jest również fakt, że nieleczona przepuklina może ulec uwięźnięciu, a to już stan bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia pacjenta, który wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. Uwięźnięta przepuklina może prowadzić nawet do śmierci, dlatego w przypadku zauważenia charakterystycznych objawów niedrożności przewodu pokarmowego – wymiotów, nudności z towarzyszącym kolkowym bólem brzucha i jego wzdęciem – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Im większa przepuklina, tym bardziej rośnie ryzyko jej uwięźnięcia, dlatego tym bardziej nie należy zwlekać z diagnostyką i leczeniem tego schorzenia.

Jak można leczyć przepukliny

Nieleczona, przepuklina może ulec uwięźnięciu

Choć w sprzedaży są tzw. pasy przepuklinowe, warto wiedzieć, że nie stanowią one metody leczenia przepukliny – mogą jedynie opóźnić w czasie jej dalszy rozwój. W chwili obecnej jedyną metodą leczenia przepuklin jest operacja, której celem jest odprowadzenie narządów wewnętrznych na właściwe im miejsce i zamknięcie wrót przepukliny, by uniemożliwić ich ponowne przemieszczanie się. Operacja przepukliny może odbywać się metodą klasyczną (tzw. „na otwarto”) lub laparoskopowo – ta technika znacznie zmniejsza inwazyjność zabiegu, dzięki czemu skraca się również okres rekonwalescencji pozabiegowej oraz zmniejsza się ryzyko powikłań. Laparoskopowa operacja przepukliny umożliwia przeprowadzenie całej procedury z wykorzystaniem jedynie niewielkich otworów, przez które do wnętrza ciała pacjenta wprowadza się narzędzia oraz kamerkę, dzięki której chirurg ma podgląd pola operacyjnego.

W części przypadków do zaopatrzenia wrót przepukliny wystarczy ich zszycie, czasem jednak należy dodatkowo je wzmocnić, by zapobiec nawrotom przepukliny w osłabionym już miejscu. Do wzmacniania tkanek stosuje się specjalne siatki z tworzywa sztucznego, które uzupełniają ubytek w tkankach własnych pacjenta. Dzięki temu, by zszyć wrota przepukliny, tkanek nie trzeba naciągać, bo ubytek uzupełnia sztuczny materiał – zapobiega to nadmiernym napięciom, dlatego taka metoda leczenia przepuklin nazywana jest techniką beznapięciową.

Jedyną skuteczną metodą leczenia przepukliny jest operacja

Leczenie przepuklin możliwe jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i odbywa się na Oddziałach Chirurgii Ogólnej placówek, mających podpisane kontrakty z NFZ. Podobnie jednak, jak w przypadku innych świadczeń, na operację przepukliny w ramach ubezpieczenia zdrowotnego zazwyczaj trzeba trochę poczekać – są placówki, gdzie można umówić się na zabieg w tym samym miesiącu, podczas gdy w innych na najbliższy wolny termin trzeba czekać pół roku lub dłużej. Pacjenci, którzy nie chcą lub nie mogą odłożyć operacji w czasie, mają jednak do wyboru szeroką ofertę prywatnych placówek medycznych, gdzie operacja przepukliny możliwa jest zazwyczaj niemal od razu po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań. Cena operacyjnego leczenia przepuklin w prywatnych klinikach uzależniona jest od typu przepukliny, jej rozległości, a także zastosowanych technik – droższe są operacje, przeprowadzane metodą laparoskopową. Średni koszt zabiegowego zaopatrzenia przepukliny z wszczepem siatki wynosi 3 000 zł.

Operacje przepukliny brzusznej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.kolejki.nfz.gov.pl;

Autor:

Dodaj komentarz

Jak rozpoznać przepuklinę

Jak rozpoznać przepuklinę

Przepuklina (łac. hernia) to ogólna nazwa grupy schorzeń, polegających na nieprawidłowym przemieszczeniu się narządów wewnętrznych. Niezależnie od miejsca występowania, przepuklina daje na ogół zestaw bardzo podobnych objawów. Odpowiednio...

Przepuklina brzuszna a ćwiczenia

Przepuklina brzuszna a ćwiczenia

Ćwiczyć czy nie ćwiczyć - takie pytanie zadaje sobie wielu pacjentów borykających się z przepukliną brzuszną. Odpowiedź jest prosta: ruch jest jak najbardziej wskazany, jednak takie osoby muszą wybierać aktywności sportowe, które nie będą...

Przepuklina brzuszna u dziecka

Przepuklina brzuszna u dziecka

Przepukliny u dzieci różnią się od tych, które są spotykane u osób dorosłych. Inny jest mechanizm ich powstawania, ale różnice dotyczą też leczenia tego problemu u małych pacjentów - nie wszystkie występujące u maluchów przepukliny...