Przepukliny wrodzone a nabyte

Przepukliny wrodzone a nabyte

Nowopowstałe, często bezbolesne uwypuklenie w powłokach ciała jest zazwyczaj pierwszym objawem, jaki można zaobserwować w związku z rozwojem przepukliny. Jednakże, nie każda przepuklina jest widoczna i nie każda z nich rozwija się w wyniku ciężkiego wysiłku fizycznego. Bez względu na mnogość przyczyn i objawów jakie mogą dawać różnego rodzaju przepukliny, należy pamiętać, że zawsze w przypadku ich wystąpienia niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Przepukliną nazywamy nieprawidłowe przemieszczenie się narządów wewnętrznych poza miejsce, w którym w warunkach prawidłowych powinny być one usytuowane. W zależności od czasu i sposobu, w jakim doszło do powstania przepukliny, możemy podzielić je na przepukliny wrodzone i przepukliny nabyte. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Przepukliny podzielić możemy również na prawdziwe i rzekome. W przepuklinach prawdziwych narządy ulegające przemieszczeniu otoczone są workiem przepuklinowym, który stanowi otrzewna. Przepukliny nabyte natomiast nie posiadają tej struktury.

Czym są i jak się objawiają przepukliny wrodzone

Do powstania przepuklin wrodzonych dochodzi w trakcie rozwoju wewnątrzmacicznego. Ich tworzenie się ma związek z nieprawidłowym rozwojem tkanek i ścian jam ciała. Do ich ujawnienia się dochodzi zaraz po narodzinach lub w ciągu pierwszych lat życia. Zaburzenia w procesie zstępowania jąder czy zamykania ścian jamy brzusznej stanowią częstą przyczynę tego rodzaju przepukliny. Część z tych zaburzeń może być groźna dla nowonarodzonego dziecka. W przypadku tzw. przepukliny przeponowej, objawiającej się sinicą dziecka, dochodzi do ubytku fragmentu przepony, która w prawidłowych warunkach oddziela jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej. Przemieszczające się z jamy brzusznej do klatki piersiowej pętle jelita mogą uciskać płuca i powodować ich niedorozwój powikłany jednocześnie nadciśnieniem płucnym. Taka przepuklina wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, gdyż grozi śmiercią dziecka.

Najczęściej występuje u dzieci tzw. przepuklina pępkowa. The British Hernia Centre szacuje, że może ona występować nawet u jednej piątej nowonarodzonych dzieci. W trakcie prawidłowego rozwoju wewnątrzmacicznego jelita początkowo rozwijają się poza jamą brzuszną dziecka. Ich nieprawidłowy powrót do jamy brzusznej i zaburzenie zamknięcia pierścienia pępkowego powodują powstanie na przedniej powierzchni brzucha niewielkiego uwypuklenia. Najczęściej jest to drobna wada, łatwo poddająca się korekcji, na którą narażone są głównie wcześniaki i dzieci o małej masie urodzeniowej.

Według danych, zamieszczonych przez The British Hernia Centre, u około 3-5% urodzonych o czasie noworodków dochodzi do rozwoju przepukliny pachwinowej. Zdecydowana większość, czyli 80-90% tych przepuklin, skojarzona jest z płcią męską. Do przepukliny pachwinowej dochodzi w wyniku zstępowania jąder do moszny i niedomknięcia się uchyłka otrzewnej, który to stanowi wrota dla powstania przepukliny pachwinowej. Objawia się ona obrzękiem i wybrzuszeniem w pachwinie i okolicy moszny u małych chłopców.

Objawy przepuklin nabytych

Do powstania przepuklin nabytych dochodzi w trakcie rozwoju osobniczego. Początkowo mogą one być bezobjawowe - w odróżnieniu od niektórych rodzajów przepuklin wrodzonych. U podstaw ich patogenezy leżą często zwyżki ciśnienia śródbrzusznego, do których dochodzi w trakcie intensywnej pracy fizycznej, kaszlu czy przewlekających się zaparć. Wiek jest kolejnym istotnym czynnikiem ryzyka ich rozwoju. Wraz z upływem lat dochodzi bowiem do utraty elastyczności tkanki łącznej, co wpływa na jej gorszą wytrzymałość i osłabia tolerancję na zachodzące zmiany ciśnień. Urazy są kolejnym istotnym czynnikiem etiologicznym, powodującym występowanie przepuklin w życiu dorosłym. Nie wolno również zapomnieć o tzw. przepuklinach pooperacyjnych, które rozwijają się po zabiegach operacyjnych, najczęściej wykonywanych w obrębie jamy brzusznej.

Często niestety pacjenci lekceważą objawy przepuklin nabytych. Początkowo nie dają one żadnych objawów, poza widocznym uwypukleniem ściany jamy brzusznej. Wraz z upływem czasu dojść może jednak do zaburzenia odpływu krwi z części narządu tworzącego przepuklinę i następczej martwicy. Tak powikłana przepuklina nabyta może się skończyć nawet zgonem pacjenta.

Niezależnie od tego czy przepuklina jest wrodzona czy nabyta, metodą referencyjną postępowania terapeutycznego na dzień dzisiejszy w zdecydowanej większości przypadków jest jej chirurgiczna korekcja.

Operacje i leczenie przepuklin
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: www.hernia.org, ''Chirurgia-repetytorium'' W. Noszczyk, PZWL, Warszawa 2014, wyd. 1

Dodaj komentarz

O przepuklinie kresy białej słów kilka

O przepuklinie kresy białej słów kilka

Przepukliny należą do grupy stosunkowo powszechnych schorzeń, a ich operacyjne leczenie to jedna z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych – według różnych danych, każdego roku w naszym kraju przeprowadza się od pięćdziesięciu do... więcej »

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu przepuklin?

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu przepuklin?

Przepuklina jest jedną z tych dolegliwości, które – choć zazwyczaj nie dają bardzo uciążliwych dla pacjenta objawów – nie powinny być lekceważone, ponieważ w pewnych sytuacjach mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia i wymagają... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska