SCHUDNIJ ZDROWO z Tourmedica! - kliknij i umów darmową konsultację z dietetykiem Naturhouse

Przeszczep włosów - czy może być refundowany przez NFZ?

Przeszczep włosów - czy może być refundowany przez NFZ?

Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym – przeciętny człowiek każdego dnia traci ich około stu. Problem pojawia się wtedy, gdy liczba ta ulega znacznemu zwiększeniu i nie dochodzi do odrastania włosów. W leczeniu łysienia coraz popularniejsze stają się przeszczepy włosów, zabiegi te są jednak związane z poniesieniem pewnych kosztów, na które nie każdy może sobie pozwolić – czy jest więc możliwość uzyskania refundacji zabiegu przez NFZ?

Problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy obu płci, choć z różną częstością, Wyróżnianych jest wiele przyczyn tego stanu, część z nich wynika z nieodpowiedniej diety, do innych należą uwarunkowania genetyczne oraz niektóre jednostki chorobowe, których to objawem jest właśnie łysienie. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Niezależnie od przyczyny, wielu pacjentów chciałoby odzyskać dawny wygląd swoich włosów - za jedną ze skuteczniejszych metod uznawane są zabiegi przeszczepiania tych struktur.

Przeszczepianie włosów a refundacja NFZ

To, czy pacjent może ubiegać się o finansowanie zabiegu uzupełniającego braki owłosienia, zależne jest od przyczyny wyłysienia. Niestety, nie każdy chory takową refundację otrzyma.

Problem łysienia dotyczy głównie mężczyzn. Związane jest ono zwykle z androgenami - męskimi hormonami płciowymi, których działanie powoduje wzrost włosów w takich częściach ciała jak twarz czy klatka piersiowa, ale jednocześnie nasila ich wypadanie ze skóry głowy. Ten typ łysienia (określany jako androgenowe) jest często uwarunkowany genetycznie i cechuje się występowaniem rodzinnym. Osoby cierpiące z powodu tej przypadłości są zdane na siebie - przeszczep włosów w takich przypadkach nie jest refundowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Inną przyczyną utraty włosów może być łysienie plackowate. Patogeneza tej jednostki nie została do końca wyjaśniona, sugeruje się udział czynników genetycznych, przewlekłego stresu oraz procesów związanych z układem odpornościowym. W chorobie tej dochodzi, w obrębie skóry głowy, do powstawania ognisk pozbawionych włosów. Schorzenie przybiera różne postaci, w niektórych, po pewnym czasie, następuje odrastanie włosów, u innych chorych dochodzi do trwałego wyłysienia. W przypadku chęci odzyskania fryzury sprzed choroby, podobnie jak w wyżej opisanej sytuacji, pacjenci są zmuszeni sfinansować ewentualny przeszczep włosów na własny koszt.

W wykazie świadczeń gwarantowanych obecnie figuruje jedna procedura, której wykonanie finansowane może być ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia: jest to "przeszczep włosów w obrębie blizn". Mowa tutaj o takich chorych, u których do wyłysienia doszło na skutek wystąpienia oparzeń czy urazów w obrębie skóry głowy z następowym bliznowaceniem.

Nawet jeżeli istnieją wskazania (obecność wspomnianych blizn na skórze głowy), przebycie przeszczepu włosów na koszt NFZ może okazać się trudne. Rokrocznie ustalane są limity odnośnie ilości przeprowadzonych zabiegów, za które Fundusz zapłaci placówce leczniczej. Przy ich przekroczeniu zabiegi są odkładane i wykonywane dopiero w okresie późniejszym, co skutkuje często długim czasem oczekiwania na leczenie.

Z powodu wyżej wymienionych trudności (kolejek do leczenia, a także ograniczonych możliwości pokrycia kosztów zabiegu w ramach opłacanych składek zdrowotnych), wielu pacjentów decyduje się samodzielnie zapłacić za przeszczep. Ceny transplantacji włosów są zróżnicowane, np. w niektórych placówkach w Warszawie można podejść do zabiegu za około 2 tysiące złotych, kliniki w Katowicach oferują leczenie za 2 600 zł, natomiast w Krakowie cena terapii oscyluje wokół 3 500 złotych (koszt jest zależny nie tylko od ośrodka przeprowadzającego leczenie, ale też od rodzaju stosowanej metody).

Zabiegi przeszczepiania włosów
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.nfz.gov.pl; www.medicinenet.com

Dodaj komentarz

Jakie są techniki transplantacji włosów?

Jakie są techniki transplantacji włosów?

Łysienie to poważny problem i trudno powiedzieć, czy bardziej z powodu utraty włosów cierpią mężczyźni, czy kobiety – problem może się bowiem pojawić u obu płci. Choć wydawałoby się, że u panów łysienie to właściwie norma i nie... więcej »

Zalety leczenia łysienia metodą FUE

Zalety leczenia łysienia metodą FUE

Jedną z metod leczenia łysienia są zabiegi techniką FUE. Wśród jej zalet można wymienić chociażby znaczną liczbę przeszczepianych podczas jednej procedury włosów, ale i to, że po zabiegu u pacjentów nie pozostają wyraźnie widoczne blizny.... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.