Przeszczep włosów po urazie lub oparzeniu

Łysienie bliznowaciejące, urazy lub oparzenia mogą prowadzić do trwałego ubytku owłosienia. Po wygojeniu się rany i powstaniu blizny, można wykonać przeszczep mieszków włosowych lub leczenie z wykorzystaniem ekspandera. Małe blizny są zazwyczaj leczone przeszczepami włosów, uzyskanymi z nieuszkodzonej owłosionej skóry głowy. Zastosować można również przeszczep włosów z innej okolicy ciała.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Na wykonanie przeszczepu włosów decydują się zwykle mężczyźni, którzy tracą włosy w wyniku łysienia. Przeszczep jest jednak również metodą, pozwalającą na ukrycie blizn, będących wynikiem urazu lub oparzenia. Przeszczepienie mieszków włosowych jest szczególnie skuteczne w przypadku, gdy blizny są niewielkich rozmiarów. Wówczas udaje się pokryć przeszczepami cały obszar blizny i uzyskać naturalny efekt. 

Na czym polega przeszczep włosów po urazie?

Do leczenia rozległych blizn, pokrywających duże powierzchnie  skóry głowy, wykorzystywane są ekspandery. Przeszczep włosów może stanowić uzupełnienie tej metody, aby zapewnić pacjentowi możliwie najbardziej korzystny wygląd. Przede wszystkim jednak bezpośrednio po urazie należy doprowadzić do całkowitego zagojenia się rany. Dopiero wówczas można zastanowić się, jaki sposób rekonstrukcji owłosienia będzie dla pacjenta najbardziej korzystny. Należy pamiętać o tym, że rozległe blizny mogą wymagać wykonania kilku zabiegów.

Ważne: Zabieg odtwórczy owłosienia w miejscu blizny przeprowadza się nie tylko po urazach czy oparzeniach, ale także u pacjentów cierpiących z powodu łysienia bliznowaciejącego.

Przeszczep włosów po urazie lub oparzeniu

W przypadku przeszczepiania włosów w miejsce blizny na głowie, do uzyskania zespołów mieszkowych stosuje się zwykle metodę STRIP lub FUE. Metoda STRIP polega na pobraniu fragmentu skóry owłosionej głowy z potylicy i uzyskaniu z niego gotowych przeszczepów. Ten sposób pozwala na uzyskanie dużej liczby przeszczepów (2-4 tys.), ale trzeba wiedzieć, że w miejscu dawczym pozostaje pojedyncza, dość rozległa blizna. Bliznę da się ukryć pod włosami, jednak dla osób chcących nosić bardzo krótkie fryzury może być ona problematyczna. Metoda FUE (follicular unit extraction) polega na pozyskiwaniu pojedynczych mieszków włosowych z różnych okolic głowy. Można w ten sposób uzyskać około 2 tysięcy przeszczepów, a po zabiegu pozostaje wiele małych blizenek, które po zagojeniu stają się praktycznie niewidoczne.

Przeszczep włosów w miejsce blizny

Dla osób, które z dowolnych względów nie zdecydowały się na zastosowanie ekspandera, a posiadają rozległe blizny, rozwiązaniem może być zastosowanie metody BHT (body hair transplantation). Pojedyncze mieszki włosowe są pobierane między innymi z brody, pach lub klatki piersiowej i następnie wszczepiane w bliznę. Główną zaletą tej metody jest oszczędzenie włosów na głowie i możliwość uzyskania dużej ilości przeszczepów. Niestety włosy pochodzące z innych części ciała mają inną strukturę i kolor, co może być przyczyną nienaturalnego wyglądu. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że pobieranie włosów z odległych części ciała wymaga podania środka znieczulającego w duże obszary ciała pacjenta.

Po przeszczepieniu mieszków włosowych w miejsce blizny, przez około tydzień trwa faza gojenia. Po jej zakończeniu przeszczepione włosy wypadają, co jest zjawiskiem zupełnie prawidłowym. Po upływie około trzech miesięcy na głowie pacjenta pojawiają się nowe włosy i wtedy zaczyna być widoczny efekt przeprowadzonego zabiegu. Po tym czasie pacjent wraz z lekarzem podejmują decyzję, czy są konieczne kolejne etapy leczenia, czy można zakończyć terapię.

Źródła:


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Przeszczep włosów w miejsce blizny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…