SCHUDNIJ ZDROWO z Tourmedica! - kliknij i umów darmową konsultację z dietetykiem Naturhouse

Przezroczysty aparat ortodontyczny Damon Clear

Przezroczysty aparat ortodontyczny Damon Clear

Mimo że korekta wad zgryzu aparatami ortodontycznymi zyskuje sobie coraz większą popularność, to dla wielu osób problemem może być konieczność prezentowania "stalowego usmiechu" nawet przez 2 lata. Rozwiązaniem może być w tym przypadku zastosowanie przeźroczystego aparatu Damon Clear.

Stały aparat ortodontyczny to urządzenie za pomocą którego można korygować zróżnicowane wady zgryzu u osób w praktycznie każdym wieku. W standardowej wersji składa się on z metalowych pierścieni nakładanych na zęby trzonowe oraz zamków, czyli metalowych elementów mocowanych do szkliwa specjalnym klejem. Do zamków mocowany jest tzw. łuk aparatu, czyli sprężynujący metalowy drut. Wytwarza on siłę nacisku wyrównującą zęby, przesuwającą je względem siebie lub obracającą ząb wokół własnej osi. Łuk ten utrzymywany jest w zamkach za pomocą ligatur (elastycznych, wymienianych co miesiąc "gumek").

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać leczenie
Sprawdź ofertę »

Klasyczne aparaty wyposażone w metalowe zamki w kolorze srebrnym, złotym lub emliowane na biało należą do najtańszych i najczęściej stosowanych urządzeń tego typu. W większości przypadków nie ma to oczywiście wpływu na jakość leczenia, która uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia ortodonty. Mogą one natomiast być dla części pacjentów problemem natury estetycznej – metalowe zamki mocowane do przedniej części zęba są dobrze widoczne a w przypadku wersji wykonanych z tytanu z czasem także ciemnieją pod wpływem fluoru będącego składnikiem większości past do zębów.

Dodatkowo, podczas regulacji klasycznego aparatu, sztywno łączącego łuk z zamkiem, zachodzi potrzeba przyłożenia dużej siły podczas ustawiania napięcia łuku. Nacisk wywierany na zęby najsilniejszy jest tuż po wizycie kontrolnej, ale z czasem aparat odziaływuje na zęby coraz słabiej, aż do kolejnej regulacji. Jest to dość męczące dla kości i innych tkanek utrzymujących zęby w zębodole.

Damon Clear – przezroczysty aparat ortodontyczny

Nowocześniejszym i bardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem są stałe aparaty ortodontyczne systemu Damona.

Od "klasycznych" aparatów odróżnia je przede wszystkim tzw. system bezligaturowy. Łuk aparatu (pręt) mocowany jest do zintegrowanych z zamkiem zatrzasków, co pozwala na płynniejsze przesuwanie się poddanych naciskowi zębów oraz ograniczenie związanego z tym tarcia. Brak tradycyjnych wiązań takich jak ligatury elastyczne czy metalowe pozwalają na lepsze oczyszczanie powierzchni zębów wokół zamków.

Dodatkowo stosowany jest specjalny rodzaj łuków ortodontycznych z "pamięcią kształtu", generujących słabe siły. Można więc przy zastosowaniu tej metody leczenia działać przy pomocy minimalnego nacisku, ograniczając w ten sposób dyskomfort i dolegliwości bólowe powstające w trakcie szeregowania zębów.

Aparat Damon jest szczególnie wskazany w pewnych rodzajach wad zgryzu np. w przypadku dużych stłoczeń, gdzie zastosowanie klasycznych zamków mogłoby się wiązać z koniecznością usuwania zębów. W początkowym okresie po założeniu aparatu Damon wizyty kontrolne odbywają się dużo rzadziej (co 8-10 tygodni) niż przy aparacie tradycyjnym - jest to więc dobre rozwiązanie dla pacjentów, którym szczególnie zależy na krótszym czasie leczenia lub rzadszych wizytach, np. mieszkającym za granicą.

W wersji Damon Clear aparat wyposażony jest w przeźroczyste w pełni ceramiczne zamki bez metalowych części, których widoczność przez osoby postronne ograniczona jest do minimum. Mają one gładkie krawędzie, dzięki temu nie podrażniają tkanek miękkich jamy ustnej. Polecane są szczególnie pacjentom dorosłym, którym zależy na wysokiej estetyce.

Aparat ortodontyczny Damon Clear (1 łuk)
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Ceny aparatów z systemem Damona są nieco wyższe niż aparatów ligaturowych i wynoszą w przypadku wersji Damon Clear od ok. 3,1 tys. zł za jeden łuk zębowy (Dental Clinic w Józefowie k/Warszawy) do 4 tys. zł (3 zamki) lub 5,2 tys. zł (5 zamków) w poznańskim gabinecie Cermed.

Dodaj komentarz

Skuteczne leczenie osteoporozy dzięki MBST

Skuteczne leczenie osteoporozy dzięki MBST

W ostatnich miesiącach bardzo często słyszymy na temat osteoporozy. Jest to schorzenie dotykające około 40% kobiet oraz 15% mężczyzn w podeszłym wieku. Czym tak naprawdę jest ten „cichy złodziej kości” i jak sobie z nim radzić? Odpowiedź... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.