Przepuklina pooperacyjna - czym jest i jakie są przyczyny jej powstawania

Każdy zabieg chirurgiczny wiąże się dla pacjenta z większym bądź mniejszym ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju powikłań. Zdarzyć się może, że w wyniku przebytej operacji u pacjenta rozwinie się tzw. przepuklina pooperacyjna (przepuklina w bliźnie pooperacyjnej). Podpowiadamy, jak ją rozpoznać i wyleczyć.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Za przepuklinę uznaje się nieprawidłowe przemieszczenie narządów wewnętrznych (najczęściej pętli jelita) poza miejsce ich fizjologicznej lokalizacji. W przebiegu schorzenia najczęściej dochodzi do pojawienia się wyczuwalnego i widocznego pod skórą guza, któremu mogą nie towarzyszyć inne dodatkowe objawy. Zwykle chorzy uskarżają się jednak na uczucie ''ciągnięcia'' w okolicy guza, a także ból, który ma tendencję do nasilania się podczas wysiłku fizycznego.

Co to jest przepuklina pooperacyjna?

Przepuklina w bliźnie powstaje w wyniku niecałkowitego zagojenia się rany pooperacyjnej. Miejsce, w którym doszło do zaopatrzenia i zszycia tkanek, charakteryzuje się gorszą opornością, co predysponuje do rozwoju tej przypadłości . 

Wpływ na rozwój przepukliny pooperacyjnej ma wiele czynników, wśród których wymienić trzeba m.in. stan ogólny pacjenta i rozległość samego zabiegu operacyjnego. Częściej do rozwoju przepukliny pooperacyjnej dochodzi u osób które mają nieprawidłową masę ciała. Zarówno nadwaga, jak i otyłość predysponują m.in. do częstszych zakażeń ran, co ma znaczący wpływ na proces prawidłowego gojenia się tkanek po zabiegu.

Warto pamiętać: Pogorszenie pozabiegowego procesu gojenia i rekonwalescencji ma miejsce również w przebiegu źle kontrolowanej cukrzycy i u osób palących papierosy, co sprawia, że także ci pacjenci obarczeni są większym ryzykiem rozwoju przepukliny pooperacyjnej.

Przepuklina po operacji - czynniki ryzyka

Stany takie jak uporczywe zaparcia czy nawracający kaszel są zwiększają ciśnienie wewnątrzbrzuszne, co ułatwia m.in. rozwarstwienie ścian i zszytych tkanek, a także rozwój wrót przepukliny. Zbyt wczesne uruchomienie pacjenta i podjęcie przez niego nadmiernie intensywnego wysiłku fizycznego po zabiegach chirurgicznych również odgrywa znaczącą rolę w powstawaniu i rozwoju przepukliny w ranie pooperacyjnej. Wpływ na powstanie przepukliny pooperacyjnej ma dodatkowo sama rozległość zabiegu. Operacje, w przebiegu których przeprowadza się długie cięcia, zazwyczaj są obarczone większym ryzykiem rozwoju tej dolegliwości.

Przepuklina brzuszna pooperacyjna - objawy

Objawy przepukliny pooperacyjnej są najczęściej takie same, jak w przebiegu zwykłej przepukliny, a sam guz zlokalizowany jest zazwyczaj w okolicy zaopatrzonego po zabiegu cięcia. Nieleczona przepuklina może przyczynić się do rozwoju groźnych dla życia i zdrowia powikłań, np. uwięźnięcia. Stan ten charakteryzuje się m.in. narastającymi w czasie dolegliwościami bólowymi, nudnościami, wymiotami, gorączką oraz zatrzymaniem gazów i stolca. Jeśli takie objawy się pojawią, trzeba będzie niezwłocznie udać się do szpitala.

Standardem postępowania w przebiegu przepukliny pooperacyjnej jest operacja. Żadne inne metody i próby leczenia zachowawczego najczęściej nie znajdują uzasadnienia.

Co ciekawe, wiele czynników, które mają wpływ na zwiększenie ryzyka rozwoju przepukliny pooperacyjnej, jest możliwych do wyeliminowania przez samego pacjenta. Zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju przepukliny w bliźnie można osiągnąć dzięki m.in. redukcji masy ciała, zaprzestaniu palenia papierosów w okresie przedoperacyjnym, leczeniu uciążliwych zaparć czy ograniczając aktywność fizyczną (w tym seksualną) do czasu prawidłowego zagojenia się rany pooperacyjnej.

Źródła:

  • Ścierski A.,, "Przepukliny udowe i pachwinowe u dorosłych", Bielsko-Biała, 2011, SBN: 978-83-7522-051-3

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja przepukliny pooperacyjnej jamy brzusznej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…