Fortrans i inne preparaty przed kolonoskopią

Odpowiednie przygotowanie do kolonoskopii jest istotnym czynnikiem wpływającym na prawidłowe przeprowadzenie całej procedury oraz jakość obrazu uzyskanego w czasie badania. Dobra współpraca i porozumienie na linii lekarz-pacjent są w przypadku tego kolonoskopii niezwykle istotne.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Przygotowanie do kolonoskopii pacjent powinien rozpocząć na około tydzień przed badaniem. W tym celu należy udać się do lekarza rodzinnego lub gastroenterologa - specjaliści z pewnością zalecą odpowiednie postępowanie przed procedurą. Przede wszystkim polega ono na modyfikacji diety oraz czasowym odstawieniu pewnych leków. Lekarz przepisze pacjentowi także specjalne preparaty, których celem jest oczyszczenie jelita z zalegających w nim mas kałowych.

Kolonoskopia - przygotowanie farmakologiczne

Jak przygotować się do kolonoskopii? Zazwyczaj na około tydzień przed badaniem należy odstawić leki przeciwpłytkowe (Acard, Polocard, Aspirin) w celu zmniejszenia ryzyka krwawienia w czasie kolonoskopii. W przypadku przyjmowania antagonistów witaminy K (Acenocumarol, Sintrom, Warfin) lub nowych doustnych antykoagulantów (Pradaxa, Xarelto) należy udać się do lekarza rodzinnego w celu modyfikacji terapii przeciwzakrzepowej - lekarz prawdopodobnie zaleci ich czasowe odstawienie, a do leczenia włączy heparynę drobnocząsteczkową w ampułkostrzykawkach do iniekcji podskórnych. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko krwawienia w czasie kolonoskopii, a jednocześnie chroni pacjenta przed powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi.

Leki na przeczyszczenie przed kolonoskopią

W wieczór poprzedzający badanie należy przyjąć doustnie płyn oczyszczający jelito grube, w skład którego wchodzą środki przeczyszczające, np. makrogole i fosforany. Co ciekawe, badania kliniczne wskazują na lepszą tolerancję, mniejszą częstość występowania działań niepożądanych oraz lepszą jakość badania przy zastosowaniu fosforanów w porównaniu z innymi lekami przeczyszczającymi.

Pamiętaj: W aptekach dostępne są również leki przeczyszczające przed kolonoskopią bez recepty, jednak lekarze zwykle zalecają stosowanie tych, które przepisują na receptę.

Espumisan Easy przed kolonoskopią

W przypadku płynu zawierającego fosforany, należy zazwyczaj przyjąć 2 porcje po 45 ml w 12-godzinnych odstępach, przy czym należy spożywać duże ilości wody niegazowanej w celu uniknięcia uszkodzenia nerek. Płyn  zawierający makrogole przyrządza się w następujący sposób: do 1 litra niegazowanej wody mineralnej wsypujemy 1 saszetkę środka przeczyszczającego (Olopeg czy Fortrans) i 1 saszetkę środka znoszącego wzdęcia (np. Espumisan Easy).  Należy w ten sposób przygotować 3 do 4 litrów płynu. Przed kolonoskopią możliwe jest również przyjęcie klasycznego preparatu Espumisan - wówczas należy połknąć jednorazowo 4 kapsułki leku.

Przyrządzony płyn należy pić małymi porcjami, np. szklankę co 15 minut. Takie postępowanie jest zalecane w przypadku, gdy badanie będzie wykonane następnego dnia w godzinach porannych. Jeżeli kolonoskopia jest zaplanowana na popołudnie, połowę płynu można przyjąć wieczorem w dniu poprzedzającym badanie, a drugą połowę - rano w  dniu badania.

Jak się przygotować do kolonoskopii?

Powyższe wskazówki stanowią przykład farmakologicznego przygotowania pacjenta do skutecznej i bezpiecznej kolonoskopii.  Lekarz, zgodnie z własną wiedzą i  doświadczeniem może zaproponować modyfikację tego schematu (np. dobór innych leków oczyszczających jelito), jednak ogólne zasady postępowania zazwyczaj zostają zachowane. W każdym przypadku przygotowanie do kolonoskopii należy indywidualnie omówić z lekarzem prowadzącym leczenie. Warto również pamiętać, że przed badaniem konieczne jest wprowadzenie specjalnej diety.

Źródła:

  • J.J. Tan, J.J. Tjandra, "Which is the optimal bowel preparation for colonoscopy – a meta-analysis", Colorectal Disease, 2006
  • p. red. Piotra Gajewskiego, "Interna Szczeklika", Medycyna Praktyczna, 2013

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Kolonoskopia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…