Fortrans i inne preparaty przed kolonoskopią

Odpowiednie przygotowanie do kolonoskopii jest istotnym czynnikiem wpływającym na prawidłowe przeprowadzenie całej procedury oraz jakość obrazu uzyskanego w czasie badania. Dobra współpraca i porozumienie na linii lekarz-pacjent są w przypadku tego kolonoskopii niezwykle istotne.

Przygotowanie do kolonoskopii pacjent powinien rozpocząć na około tydzień przed badaniem. W tym celu należy udać się do lekarza rodzinnego lub gastroenterologa - specjaliści z pewnością zalecą odpowiednie postępowanie przed procedurą. Przede wszystkim polega ono na modyfikacji diety oraz czasowym odstawieniu pewnych leków. Lekarz przepisze pacjentowi także specjalne preparaty, których celem jest oczyszczenie jelita z zalegających w nim mas kałowych.

Gdzie wykonać kolonoskopie?

Na portalu Tourmedica.pl porównasz oferty i ceny w 40 klinikach. Współpracujemy wyłącznie z najbardziej wykwalifikowanymi specjalistami, którzy wykonują kolonoskopie oraz zapewniają najwyższą jakość usług medycznych. Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę i sprawdzić ceny:

Pokaż więcej miast »

Kolonoskopia - przygotowanie farmakologiczne

Jak przygotować się do kolonoskopii? Zazwyczaj na około tydzień przed badaniem należy odstawić leki przeciwpłytkowe (Acard, Polocard, Aspirin) w celu zmniejszenia ryzyka krwawienia w czasie kolonoskopii. W przypadku przyjmowania antagonistów witaminy K (Acenocumarol, Sintrom, Warfin) lub nowych doustnych antykoagulantów (Pradaxa, Xarelto) należy udać się do lekarza rodzinnego w celu modyfikacji terapii przeciwzakrzepowej - lekarz prawdopodobnie zaleci ich czasowe odstawienie, a do leczenia włączy heparynę drobnocząsteczkową w ampułkostrzykawkach do iniekcji podskórnych. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko krwawienia w czasie kolonoskopii, a jednocześnie chroni pacjenta przed powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi.

Leki na przeczyszczenie przed kolonoskopią

W wieczór poprzedzający badanie należy przyjąć doustnie płyn oczyszczający jelito grube, w skład którego wchodzą środki przeczyszczające, np. makrogole i fosforany. Co ciekawe, badania kliniczne wskazują na lepszą tolerancję, mniejszą częstość występowania działań niepożądanych oraz lepszą jakość badania przy zastosowaniu fosforanów w porównaniu z innymi lekami przeczyszczającymi.

W aptekach dostępne są również leki przeczyszczające przed kolonoskopią bez recepty, jednak lekarze zwykle zalecają stosowanie tych, które przepisują na receptę.

Espumisan Easy przed kolonoskopią

W przypadku płynu zawierającego fosforany, należy zazwyczaj przyjąć 2 porcje po 45 ml w 12-godzinnych odstępach, przy czym należy spożywać duże ilości wody niegazowanej w celu uniknięcia uszkodzenia nerek. Płyn  zawierający makrogole przyrządza się w następujący sposób: do 1 litra niegazowanej wody mineralnej wsypujemy 1 saszetkę środka przeczyszczającego (Olopeg czy Fortrans) i 1 saszetkę środka znoszącego wzdęcia (np. Espumisan Easy).  Należy w ten sposób przygotować 3 do 4 litrów płynu. Przed kolonoskopią możliwe jest również przyjęcie klasycznego preparatu Espumisan - wówczas należy połknąć jednorazowo 4 kapsułki leku.

Przyrządzony płyn należy pić małymi porcjami, np. szklankę co 15 minut. Takie postępowanie jest zalecane w przypadku, gdy badanie będzie wykonane następnego dnia w godzinach porannych. Jeżeli kolonoskopia jest zaplanowana na popołudnie, połowę płynu można przyjąć wieczorem w dniu poprzedzającym badanie, a drugą połowę - rano w  dniu badania.

Jak się przygotować do kolonoskopii?

Powyższe wskazówki stanowią przykład farmakologicznego przygotowania pacjenta do skutecznej i bezpiecznej kolonoskopii.  Lekarz, zgodnie z własną wiedzą i  doświadczeniem może zaproponować modyfikację tego schematu (np. dobór innych leków oczyszczających jelito), jednak ogólne zasady postępowania zazwyczaj zostają zachowane. W każdym przypadku przygotowanie do kolonoskopii należy indywidualnie omówić z lekarzem prowadzącym leczenie. Warto również pamiętać, że przed badaniem konieczne jest wprowadzenie specjalnej diety.

Kolonoskopie
- mamy w ofercie 40 klinik!

Źródła:  Which is the optimal bowel preparation for colonoscopy – a meta-analysis J.J. Tan, J.J. Tjandra; Colorectal Disease, 2006, Interna Szczeklika p. red. Piotra Gajewskiego, wyd. Medycyna Praktyczna, 2013

Autor:
Aktualizacja:

Dodaj komentarz

Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym - czy to możliwe?

Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym - czy to możliwe?

Słowo “kolonoskopia” budzi wśród wielu pacjentów strach. I choć to badanie faktycznie nie należy do przyjemnych, nie jest także typowo bolesne. Chcąc poddać się kolonoskopii ze znieczuleniem, należy udać się do prywatnej placówki -...

Dieta przed kolonoskopią - co jeść przed badaniem?

Dieta przed kolonoskopią - co jeść przed badaniem?

Kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego, które jest istotnym elementem profilaktyki raka dolnego odcinka układu pokarmowego. Ze względu na charakter procedury, niezbędne jest, aby pacjent odpowiednio się do niej przygotował. Ważne jest,...