Przykurcz Dupuytrena - lek Xiapex

Bliznowate i zgrubiałe zmiany skórne na dłoniowej stronie ręki często są objawem tzw. przykurczu Dupuytrena. Najczęściej chorują osoby po 40 r. ż.. Wg portalu dupuytrens.org schorzenie to występuje 6cio krotnie częściej u mężczyzn, u kobiet zaś pojawia się średnio 10 lat później.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Przykurcz Dupuytrena to zmiany w strukturze rozcięgna dłoniowego, mocnego łącznotkankowego pasma biegnącego po wewnętrznej stronie dłoni. Stopniowo rozcięgno zaczyna się skracać i twardnieć, a kolagen znajdujący się w rozcięgnie traci swoją elastyczność. W związku z tym pojawia się problem z wyprostowaniem palców i nie można w pełni otworzyć dłoni. Przykurcz ten najczęściej obejmuje IV i V (serdeczny i mały) palec. Skóra w tych rejonach zaczyna się robić twarda i szorstka, widoczne jest jej wciągnięcie, a dłoń zaczyna się zwężać do środka. Dodatkowo pojawiają się zaburzenia czucia w palcach, parestezje oraz nadmierna potliwość dłoni.

Istnieje możliwość zatrzymania bądź zahamowania choroby, jeśli zostanie wykryta w początkowej fazie. Wówczas pomóc może fizjoterapia z intensywnymi masażami i ćwiczeniami mającymi na celu uelastycznienie rozcięgna. Opcją ostateczną jest zabieg operacyjny, w trakcie którego wycinane są zgrubiałe tkanki, a rozcięgno dłoniowe jest przecinane. Jednak operacja jest usunięciem skutków, a nie przyczyny choroby. Zdarza się więc czasem, że problem przykurczu Dupuytrena powraca.

Niedawno pojawiła się farmakologiczna metoda leczenia choroby Dupuytrena, znana w Polsce pod nazwą Xiapex, zaś w USA Xiaflex.

Leczenie przykurczu Dupuytrena lekiem Xiapex

 Xiapex jest enzymem wytwarzanym przez Collagenase Clostridium Histolyticum (CCH). Kolagenaza, która się w nim znajduje, rozbija włókna kolagenu znajdujące się w tkance łącznej. Ponieważ przykurcz Dupuytrena jest zaburzeniem w strukturze kolagenowej rozcięgna dłoniowego, ostrzyknięcie go kolagenazą Xiapex powinno spowodować zmiękczenie stwardniałych i przerośniętych tkanek. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) zatwierdziła Xiaflex® w 2010 roku jako pierwszą, biologiczną niechirurgiczną metodą leczenia przykurczu Dupuytrena.

Lekarz podaje Xiapex w formie iniekcji w okolice rozcięgna dłoniowego, z ominięciem pozostałych ścięgien, nerwów i innych ważnych struktur. Pacjenci opisują zastrzyk jako uczucie użądlenia przez pszczołę. W ciągu pierwszych 24 godzin od iniekcji nie należy próbować prostować palców samodzielnie ani naciskać okolic rozcięgna dłoniowego. Co najmniej po upłynięciu doby pacjent ponownie zgłasza się do lekarza, który pod znieczuleniem miejscowym mechanicznie, powoli rozprostowuje przykurczone palce.

Wg informacji podanej na stronie dupuytrens-society.org, jeśli pierwszy zastrzyk nie przyniesie spodziewanych efektów, podaje się maksymalnie 3 zastrzyki w to samo miejsce, z miesięczną przerwą miedzy nimi. Badania przedstawione na stronie firmy xiaflex.com donoszą, iż w przeprowadzonych badaniach klinicznych od 44% do 64% pacjentów otrzymujących Xiapex miało rozprostowany niemal lub całkowicie przykurcz po 3 iniekcjach. Zaś u większości z nich efekty widoczne były już po 1 lub 2 zastrzyku.

Leczenie z użyciem Xiapex przeznaczone jest dla osób dorosłych. Póki co niewiadomo czy może być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18 r. ż.. Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza o wszystkich dotychczasowych schorzeniach, przyjmowanych lekach i możliwych alergiach na substancje chemiczne. Wg ulotki umieszczonej w leku Xiapex istnieją skutki uboczne. Może dojść do uszkodzenia i osłabienia rozcięgna dłoniowego, które wymagać będzie zabiegu operacyjnego. Mogą wystąpić reakcje alergiczne typu pokrzywka, obrzęk twarzy, ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem. Jeśli którykolwiek z objawów wystąpi, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Xiapex jest nowatorską metodą leczenia przykurczu Dupuytrena z powodzeniem stosowaną w Europie i USA. Jej plusem jest brak blizny pozabiegowej oraz krótszy czas rekonwalescencji niż po leczeniu operacyjnym.

Źródło: xiaflex, dupuytrens-society, dupuytrens, medtube

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie choroby Dupuytrena lekiem Xiapex

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 42

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…